Ogłoszenia Duszpasterskie na XXII Niedzielę Zwykłą - 29.08.2021 r. 

1. Słuchając dzisiejszej Ewangelii, widzimy, jak Jezus zwraca uwagę na serce człowieka. Demaskuje w ten sposób obłudę faryzeuszy. Oni zwracali uwagę na to, co powierzchowne, widoczne dla ludzkich oczu. Obmywali kubki, dzbanki, a serca mieli „nieobmyte”. W spożywanych pokarmach i nieumytych rękach upatrywali nieczystość, a ona swe źródło ma we wnętrzu człowieka. Nie to, co nas otacza, decyduje o grzechu, lecz to co mamy w sercu i czym to serce wypełniamy.
2. Kończymy miesiąc sierpień, który szczególnie poświęcony jest czci Najświętszej Maryi Panny. Jest to również miesiąc modlitwy o trzeźwość narodu Polskiego. Zapraszamy do gorliwej modlitwy oraz do podjęcia się wyrzeczenia – abstynencji
w naszych rodzinach, w nas samych. Przez abstynencję wielu do trzeźwości narodu.
3. W środę 1 września rozpoczniemy modlitwą nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. Wielki trud nauczania i wychowania młodego pokolenia polecajmy Miłościwemu Bogu. Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym 1 września o godzinie 8:00, a w Kościele filialnym w Kiełpinie o godzinie 9.00
4. W środę przypada także 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jako ludzie wiary módlmy się w intencji pokoju w Ojczyźnie. W Niedzielę 5 września o godz. 16:00 w Lesie w Rudzkim Moście w Miejscu Straceń Jego Ekscelencja Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna odprawi Mszę Świętą w intencji poległych za naszą wolność.
5. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00, a o 15:30 Msza Św.. Prosimy, aby Rodzice przypomnieli w sposób szczególny młodzieży, przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania oraz dzieciom
po I Komunii, o nabożeństwach pierwszych piątków.
6. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. proboszcz w piątek (03.09) od godz. 9:00 miasto. Ks. wikariusz w sobotę (04.09) chorych na wioskach od godz. 9:00.
7. W przyszłą niedzielę 5 września po Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędą się zapisy do I Komunii Świętej dzieci z klas III.
8. W przyszłą niedzielę, 5 września już po raz 18-ty, wyruszy z Tucholi piesza pielgrzymka do Bysławka na odpust Matki Bożej Pocieszenia. Wymarsz pielgrzymów nastąpi o godz. 7:00, z placu przy kościele p.w. św. Bartłomieja Apostoła. O godz. 12:00 s kościele św. Wawrzyńca w Bysławku, odprawiona zostanie suma odpustowa. Powrót pielgrzymów do Tucholi podstawionym autobusem i na własny koszt, nastąpi o godzinie 14:00.
9. W zakrystii można odebrać grafik różańcowy II Róży Rodziców modlących się za dzieci. Czekamy na chętnych, którzy chcieliby podjąć się ofiarowania daru modlitwy swoim dzieciom.
10. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym, jest kościołem stacyjnym. Zatem można w nim – przez cały czas trwania ów roku, każdego dnia - zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
11. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
12. W biurze parafialnym przyjmujemy intencje mszalne na 2022 r.
13. Z kalendarza liturgicznego:
-3 września (pt.) wspomnienie, Św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
- 4 września (sob.) – uroczystość Św. Rozalii, odpust w Gostycynie. Suma o godz. 16:30.
11. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego Błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Jakuba Apostoła!
Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz Ks. Jan Pałubicki Proboszcz

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

Intencja papieska na wrzesień:
Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.