Ogłoszenia Duszpasterskie na XXI Niedzielę Zwykłą - 22.08.2021 r. 

 1. Reakcja części spośród uczniów Jezusa na słowa o kamieniu się Jego Ciałem i Krwią jest jednoznacznie negatywna: opuścili Go. „Trudna jest ta mowa”. Jak uwierzyć w to, że spożywanie ciała ludzkiego może być czymś dobrym i pożytecznym? Przecież traktując słowa Jezusa dosłownie można dojść do przekonania, że oszalał. On wzywa nas, aby praktykować kanibalizm. Nie dziwi zatem fakt, że wielu od Niego odeszło. „Trudna jest ta mowa”.
By dobrze zrozumieć dzisiejszą Ewangelię potrzebujemy wejść do Wieczernika. To tam Jezus wziąwszy chleb powiedział „To jest Ciało moje”. Następnie podniósł kielich z winem i rzekł „To jest krew moja”. Dzięki temu możemy pełniej zrozumieć przesłanie spod Kafarnaum. Chrystus jest z nami w darze Eucharystii po wszystkie dni, aż do skończenia świata.
Nawet matka nie karmi dziecka swoim ciałem, a Bóg? On jest „szaleńcem miłości”. Karmi nas swoim Ciałem i Krwią. To wielki zaszczyt i olbrzymie wyróżnienie.
Nie zwlekajmy zatem udajmy się na Ucztę. Na karmy swoją duszę tym wybornym pokarmem.
2. Sierpień to miesiąc szczególnie poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny.
Jest to również miesiąc modlitwy o trzeźwość narodu Polskiego. Zapraszamy do gorliwej modlitwy oraz do podjęcia się wyrzeczenia – abstynencji w naszych rodzinach, w nas samych. Przez abstynencję wielu do trzeźwości narodu.
3. W zakrystii prosimy odebrać grafik różańcowy I Róży Rodziców modlących się za dzieci, kto jeszcze tego nie uczynił. Czekamy na chętnych, którzy chcieliby podjąć się ofiarowania daru modlitwy swoim dzieciom.
4. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym, jest kościołem stacyjnym. Zatem można w nim – przez cały czas trwania ów roku, każdego dnia - zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
5. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
6. W biurze parafialnym przyjmujemy intencje mszalne na 2022 r.
7. Z kalendarza liturgicznego:
-23 sierpnia (pon.) wspomnienie, Św. Róży z Limy, dziewicy
-24 sierpnia (wt.) święto, Św. Bartłomieja, apostoła, odpust w Parafii Św. Bartłomieja Apostoła, Suma o godzinie 17:00.
-26 sierpnia (czw.) uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
- 27 sierpnia (pt.) wspomnienie Św. Moniki
- 27 sierpnia (sob.) wspomnienie Św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła
8. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.
Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz Ks. Jan Pałubicki Proboszcz

Zapowiedzi przedślubne:
13/2021/III Arkadiusz Redzimski st. wol. – par. Boże Ciało Tuchola
Jowita Czapiewska, st. wol. – par. Św. Jakuba Ap. Tuchola
14/2021/III Piotr Naze st. wol. – par. św. Jana Chrzciciela Szczecin
Anna Welter – st. wol. – par. Boże Ciało Tuchola
15/2021/III Piotr Rozszczyniała st. wol. – par. św. Jakuba Ap. Tuchola
Paulina Błażejewska – st. wol. – par. św. Jakuba Ap. Tuchola
16/2021/III Wojciech Chmurzyński st. wol – par. św. Jakuba Ap. Tuchola
Paulina Bukała – st. wol. – par. Boże Ciało Tuchola

Do domu Ojca odeszli: Benedykt Zalewski 16.08.2021

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

Intencja papieska na sierpień:

Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii