Ogłoszenia Duszpasterskie na XVII Niedzielę Zwykłą - 25 lipca 2021 r. 

1. Witając przybyłych do nas Gości, a także parafian, dziękujemy za wspólną modlitwę w dzień naszego patronalnego Święta i życzymy wszystkim radosnego
i owocnego przeżywania Dnia Pańskiego. Uroczysta suma odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 12:00, w intencji parafian i gości korzystających z posługi duszpasterskiej w naszej parafii. Celebrować ją będzie i kazanie wygłosi ks. Tadeusz Czyż – kapłan niegdyś pracujący w Tucholi.
2. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym, jest kościołem stacyjnym. Można w nim zyskać odpust zupełny – i to nie tylko dzisiaj!. Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. By móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
3. Dzisiaj poświęcenie pojazdów z okazji wspomnienia św. Krzysztofa. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Po każdej mszy św. błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów z modlitwą o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze.
Zapraszamy pojazdy nowe a także te już poświęcone, wszystkie. Błogosławieństwa nigdy nie za dużo. Niech ten św. patron prowadzi nas zawsze bezpiecznie po drogach i do celu. Przy poświęceniu tradycyjnie zbieramy ofiary na zakup pojazdów dla misjonarzy.
4. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Polsce i Europie. Modlimy się za poszkodowanych, a po Mszach św. organizujemy zbiórkę do puszek, które zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska. Warto pamiętać, że cztery lata temu wiele rodzin z naszej diecezji doświadczyło podobnej tragedii z powodu nawałnicy, a potem pomocy ludzi dobrej woli.
5. Jutro przypada wspomnienie św. Anny i Joachima. Pamiętajmy o wszystkich babciach, dziadkach, wdowach, wdowcach oraz imienniczkach i imiennikach Anny i Joachima. Ojciec Święty z tej racji ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, „dziadków” Jezusa.
6. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30; wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
7. Przypominamy, że zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowywanie odpowiedniego dystansu
w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła.
8. Numer konta parafialnego, na który można wpłacać ofiary na bieżące utrzymanie kościoła. SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001. Dziękujemy osobom, które odpowiedziały w minionym czasie na apel i przychodzą z pomocą parafii wpłacając pieniądze na rachunek parafii lub przekazując je w tradycyjny sposób. Serdeczne "Bóg zapłać".
9. Z kalendarza liturgicznego:
- 25 lipca (nd.) święto, ŚW. JAKUBA STARSZEGO, APOSTOŁA
- 26 lipca (pn.) wspomnienie, Śś. Joachima i Anny, rodziców NMP
-29 lipca (czw.) wspomnienie, Św. Marty
-31 lipca (sob.) wspomnienie, Św. Ignacego z Loyoli, prezbitera
10. Dzisiaj ostatnia lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.
Wasi Duszpasterze
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”
Intencja papieska na lipiec:
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.
Zapowiedzi przedślubne:
10/2021/III Mirosław Adryjański, st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
Karolina Rogala, st. wol. - par. Wszystkich Świętych Brusy
11/2021/I Marcin Wojda, st. wol. – par. Przemienienia Pańskiego Radzymin
Martyna Chrapkowska, st. wol. – par. Świętej Trójcy Raciąż