Ogłoszenia Duszpasterskie na XVI Niedzielę Zwykłą - 18.07.2021 r. 

 1. Pasterz wie, że owce nie mają tyle rozumu co on i mogą zrobić coś głupiego. Dlatego wie, że jak coś się dzieje nie może sobie leżeć na trawie i wybrzydzać na głupotę owiec. Trzeba zadziałać. Niestety, ci którzy nazywani są pasterzami ludu czasem zupełnie tego nie rozumieją. Zamiast działać czekają aż owce same zrozumieją swój błąd. Albo – co gorsze – wcale ich to nie obchodzi. Bóg jest inny. Jezusowi naprawdę na nas zależy. I dlatego nie szczędzi sił dla naszego zbawienia.
I o tym zasadniczo są czytania XVI niedzieli zwykłej roku B.
2. Odpust parafialny ku czci św. Jakuba w przyszłą niedzielę, 25 lipca. Msze św. wg porządku niedzielnego, a uroczysta suma odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 12:00. Celebrować ją będzie i kazanie wygłosi ks. Tadeusz Czyż – kapłan niegdyś pracujący w Tucholi. Zapraszamy już dziś do wspólnoty modlitwy. Postarajmy się znaleźć czas na udział i dobre przygotowanie. Niech to będzie też sprawdzianem naszej wiary, czy nam zależy na Bogu i na Jego wsparciu w tym trudnym czasie. Tegoroczny odpust będzie miał szczególny charakter. Kościół św. Jakuba w Tucholi, w Roku świętym Jakubowym, jest kościołem stacyjnym. Można w nim zyskać odpust zupełny – i to nie tylko tego dnia!. Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. By móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
3. Natomiast dzisiaj parafia Bożego Ciała przeżywa odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Z możliwością przyjęcia szkaplerza, po każdej Mszy.
4. We wtorek, 20 lipca Uroczystość św. Małgorzaty, patronki Tucholi. Msza święta z udziałem władz Miasta i wszystkich tucholskich Parafii w kościele Bożego Ciała o godz. 16:00. Serdecznie zapraszamy!
5. Papież ustanowił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony w całym Kościele co roku w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, „dziadków” Jezusa. To ważne, aby dziadkowie spotykali wnuków, a wnuki spotykały się z dziadkami, jak mówi prorok Joel: „synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili” (Jl 3, 1), dziadkowie stając przed wnukami będą marzyli, a młodzi czerpiąc siłę od dziadków będą szli naprzód, będą prorokować – wyjaśnił Papież.
6. W przyszłą niedzielę po Mszach św. – z okazji wspomnienia św. Krzysztofa – święcimy pojazdy (samochody, rowery, wózki).
Przy okazji poświęcenia jest prowadzona akcja MIVA Polska: „jeden grosz za jeden szczęśliwie przejechany kilometr”. Ofiary złożone podczas poświęcenia są przeznaczone na zakup samochodów dla misjonarzy.
7. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30; wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
8. Przypominamy, że zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowywanie odpowiedniego dystansu w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła.
9. Numer konta parafialnego, na który można wpłacać ofiary na bieżące utrzymanie kościoła. SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001. Dziękujemy osobom, które odpowiedziały w minionym czasie na apel i przychodzą z pomocą parafii wpłacając pieniądze na rachunek parafii lub przekazując je w tradycyjny sposób. Serdeczne "Bóg zapłać".
10. Z kalendarza liturgicznego:
- 22 lipca (czw.) święto, Św. Marii Magdaleny
- 23 lipca (pt.) święto, Św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
- 24 lipca (sob.) wspomnienie, Św. Kingi, dziewicy
- 25 lipca (nd.) święto, ŚW. JAKUBA STARSZEGO, APOSTOŁA
11. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.
Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.
Wasi Duszpasterze
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”
Intencja papieska na lipiec:
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.
Zapowiedzi przedślubne:
10/2021/II Mirosław Adryjański, st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
                    Karolina Rogala, st. wol. - par. Wszystkich Świętych Brusy