Ogłoszenia Duszpasterskie na V Niedzielę Wielkanocy - 2 maja 2021 r. 

1. Dzisiejsza liturgia słowa zwraca nam uwagę na radykalny ton słów Jezusa. Mamy do wyboru dwie drogi: albo owocowania, albo zniszczenia. Każda inna droga jest tylko życiem pozornym, które prędzej czy później zda się jedynie na „wyrzucenie i spalenie”...
„Ojciec mój jest tym, który uprawia”. Jezus przypomina nam, że żyjemy w „w rękach” Ojca. Bóg, który stworzył nas „własnymi rękami” nieustannie pielęgnuje nasze życie. Rękami zaś Ojca jest Jego Syn, Jezus. W nim dobry Ojciec pielęgnuje i kształtuje nasze życie...
„Trwajcie we Mnie...”
2. Rozpoczęliśmy maj, który w polskiej pobożności jest poświęcony kultowi Najświętszej Maryi Panny i wyróżnia się wspólnym celebrowaniem Litanii Loretańskiej. W naszej parafii nabożeństwa majowe w łączności ze Mszą świętą o godz. 17.00. W obecnej sytuacji niemożliwe jest organizowanie tego typu nabożeństw przy przydrożnych figurkach, kapliczkach czy krzyżach. Wspólną modlitwą – w kościele, jak i w naszych domach - wypraszajmy łaskę ustania epidemii oraz zachowania naszej Ojczyzny od klęski suszy.
3. Dzisiaj 2 maja przed Kościołem po Mszy Świętej o godzinie 12:00 spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych.
4. Zapraszamy dzieci Pierwszokomunijne na próby formacyjne w Kościele Parafialnym Grupa I (Szkoła Podstawowa nr 1) odbędzie się we wtorek 4 maja o godzinie 16:00 oraz w sobotę 8 maja o godzinie 9:00.
Grupa II (dzieci z Szkoły w Kiełpinie oraz innych szkół) w środę 5 maja o godzinie 16:00 oraz w sobotę 8 maja o godzinie 11:00.
5. W Poniedziałek 3 maja uroczystość NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski. Msze Święte w porządku niedzielnym, a więc 8:30, 10:00, 12:00 w intencji O Boże Błogosławieństwo dla Ojczyzny, Tucholi, Mieszkańców, Władz Miasta i Powiatu, 17:00.
6. W wtorek 4 maja wspomnienie św. Floriana, z tej racji w piątek 7 maja o godzinie 12:00 zostanie odprawiona w naszym kościele parafialnym uroczysta Msza Święta w intencji Strażaków oraz ich rodzin. Wesprzyjmy ich duchową, modlitewną łącznością i życzliwością.
7. W tym tygodniu przypadają Eucharystyczne Dni miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W pierwszy piątek okazja do spowiedzi
w kościele parafialnym o godzinie 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godzinie 15:00 okazja do spowiedzi, a o 15:30 Msza Święta. Chorych w mieście odwiedzimy 7 maja od godziny 9:00. Natomiast chorych na wioskach odwiedzimy w czwartek 6 maja od godziny 9:00.
8. Przypominamy, że czas spowiedzi wielkanocnej zaczął się Środą Popielcową, a skończy Uroczystością Trójcy Przenajświętszej – 30 maja. Bardzo zachęcamy, by przystępować do sakramentu pokuty, aby dopełnić obowiązku wynikającego z przykazania kościelnego. Okazja do spowiedzi świętej każdego dni powszednie 15 minut przed Mszą świętą. Nie lekceważmy daru Miłosierdzia Bożego! Niech to będą dobrze przygotowanie spowiedzi. Skorzystajmy z pomocy, by dobrze przeprowadzić rachunek sumienia.
9. Rząd polski wprowadził zmiany w ilości osób na mszach świętych i nabożeństwach od wtorku 4 maja w naszym kościele parafialnym jednocześnie może przebywać 31 osób. W Kiełpinie 15 osób. Msza Święta o godz. 10:00 z naszego kościoła jest transmitowana online. Więcej informacji o transmisji na stronie www.parafiajakub.pl Łączmy się w modlitwie.
10. Dziękujemy parafianom, którzy nie przychodząc do świątyni przekazali swoje wsparcie na rzecz naszego kościoła na rachunek bankowy parafii: SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001
11. Z kalendarza liturgicznego:
-3 maja (pn.) uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski
- 4 maja (wt.) wspomnienie św. Floriana, męczennika
- 6 maja (czw.) święto św. Apostołów Filipa i Jakuba
- 8 maja (sob.) uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski
12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.
Szczęść Boże!
Wasi Duszpasterze

Zapowiedzi przedślubne:
4/2021/II Damian Jakub Dembiński, st. wol.- par. św. Jakuba Ap. Tuchola
Monika Magdalena Myk, st. wol. - par. św. Jakuba Ap. Tuchola
5/2021/II Patryk Jan Lemańczyk, st. wol.- par. św. Bartłomieja Ap. Tuchola
Alicja Sajkowska, st. wol. - par. św. Jakuba Ap. Tuchola
6/2021/II Sławomir Rink, st. wol.- par. św. Jakuba Ap. Tuchola
Karolina Karowska, st. wol. - par. Wielki Mędromierz
7/2021/I Grzegorz Serafinowicz, st. wol. – par. św. Kazimierza Giżycko
Monika Nowacka, st. wol. – par. Legbąd
8/2021/I Patryk Piotr Hope st. wol. Par. Bysław
Michalina Anna Prądzyńska st. wol par. św. Jakuba Ap. Tuchola

Intencja papieska na maj:
Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”

Biuro Parafialne
Plac Wolności 30 89-500 Tuchola tel. 52 334 35 23
Godziny otwarcia: w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30;
wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz tel. 52 334 35 23
Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz tel. 52 334 31 44