Ogłoszenia Duszpasterskie na III Niedzielę Wielkanocy - 18 kwietnia 2021 r. 

 1. Wielkanoc trwa. W tę niedzielę dalsze spotkania ze świadkami zmartwychwstania.
I też jasne pokazanie, co to znaczy żyć prawdą o zmartwychwstaniu. Zazdrość bierze, gdy widzi się zapał Apostołów, ich prawość i odwagę. Bo my dziś jakoś tacy bojaźliwi. Nie chodzi nawet o lęk przed tym, co pomyślą bliscy, znajomi czy szefostwo w pracy. My jakby sami nie wierzymy w to, że to co mamy światu do zaoferowania to naprawdę dobra nowina. Mamy skarb i dzielimy się skarbem, a nie nakładamy ludziom pęta... Tak często narzekamy, że ludzie to czy tamto. Zamiast dać im radość i światło, wiarę, ze każda zła przygoda z Jezusem ma dobre zakończenie, dajemy pełne melancholii za przeszłością narzekanie...
2. Od 13 lat w Kościele w Polsce Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II promuje inicjatywę przeżywania III Niedzieli Wielkanocnej i następującego po niej tygodnia jako Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego. Niedziela Biblijna jest także od 2017 r. Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego.
Zaczynając od niedzieli 18 kwietnia 2021 r. wchodzimy w XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.
Ogólnopolskie uroczystości związane z V Narodowym Czytaniem Pisma Świętego odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz na Jasnej Górze.
3. Wciąż obowiązują przepisy sanitarne, które dopuszczają w przestrzeni świątyni określoną ilość osób, oprócz tych, którzy uczestniczą w liturgii na zewnątrz kościoła. Pamiętamy o zachowaniu dystansu społecznego (1,5 m), dezynfekcji rąk i zasłanianiu ust i nosa. W związku z ostatnimi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, bardzo prosimy wszystkich, aby w duchu troski o własne zdrowie, ale również zdrowie naszych bliźnich, zastosowali się do obowiązujących obecnie przepisów sanitarnych. Prośba jest o tyle trudna, że zadaniem księdza jest zachęcanie wiernych do uczestniczenia w nabożeństwach, a nie zamykanie drzwi kościoła. Dla prawdziwie wierzących nastał czas próby, ale pamiętajmy, że „co nas nie zabije to nas wzmocni” . Chrystus na pewno jest z nami i obiecał, że po nocy przyjdzie dzień.
4. Przypominamy, że czas spowiedzi wielkanocnej zaczął się Środą Popielcową, a skończy Uroczystością Trójcy Przenajświętszej – 30 maja. Bardzo zachęcamy, by przystępować do sakramentu pokuty, aby dopełnić obowiązku wynikającego z przykazania kościelnego. Okazja do spowiedzi świętej każdego dni powszednie 15 minut przed Mszą świętą. Nie lekceważmy daru Miłosierdzia Bożego! Niech to będą dobrze przygotowanie spowiedzi. Skorzystajmy z pomocy, by dobrze przeprowadzić rachunek sumienia.
5. Spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się w sobotę (24.04) o godz. 9:00 w kościele.
6. Wszelkie sprawy załatwiane telefonicznie prosimy wykonywać w godzinach urzędowania biura parafialnego. Godziny otwarcia: w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30; wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
7. Dziękujemy parafianom, którzy nie przychodząc do świątyni przekazali swoje wsparcie na rzecz naszego kościoła na rachunek bankowy parafii: SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001
8. Z kalendarza liturgicznego:
-23 kwietnia (pt.) uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
-24 kwietnia (sob.) wspomnienie Św. Jerzego, męczennika
9. Gorąco zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą można nabyć w naszej zakrystii lub przy wyjściu.
10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.
Szczęść Boże!
Wasi Duszpasterze

Zapowiedzi przedślubne:
3/2021/III Tomasz Czarnowski, st. wol.- par. św. Jakuba Ap. Tuchola
Delfina Czapiewska, st. wol. - par. św. Jakuba Ap. Tuchola

Chrzest święty przyjęli:
Marceli Ozga
Do domu Ojca w niebie odeszli:
Czesława Mięsikowska 12. IV
Helena Tyda 14. IV
Biuro Parafialne
Plac Wolności 30 89-500 Tuchola tel. 52 334 35 23
Godziny otwarcia: w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30;
wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz tel. 52 334 35 23
Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz tel. 52 334 31 44
Numer zamknięto 14.04.2021 r.

Intencja papieska na kwiecień 2021:
Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2020/2021
„Zgromadzeni na świętej wieczerzy”
www.parafiajakub.pl  www.facebook.com/ParafiaJakubTuchola