Ogłoszenia na XXXIII Niedzielę Zwykłą 15 listopada 2020 r. 

 1. Nie leń się. To główne wezwanie czytań tej niedzieli. Nie chodzi o to, by pomnażać swoje umiejętności, ale o to, by pomnażać dane nam przez Boga dobro. By z pięciu oddać dziesięć, z trzech sześć, a z jednego - dwa. Jeśli to dobro pomnażamy, to kiedy by Pan nie przeszedł, nie musimy się obawiać; nie będziemy musieli gorączkowo, w ostatniej chwili szukać możliwości naprawienia wyrządzonego zła, spowiedzi... Tylko tyle i aż tyle.
A okazji do mnożenia dobra - sporo. I jeśli uczciwie na sprawy spojrzeć, to widać, że każdy z nas mnóstwo dobra na co dzień czyni. Trzeba tylko nie rozleniwić się, a mobilizować się jeszcze bardziej.
2. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na wsparcie Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Ale potrzebne jest nie tylko wsparcie finansowe. Potrzeba wiele modlitwy za powołanych, o dalsze wezwania do służby Bożej, za przełożonych kształtujących przyszłe pokolenia duchownych.  Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św., ofiarowania Komunii Św. oraz swoich osobistych modlitw, a zwłaszcza zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu, która będzie trwała w poniedziałek 16 października pomiędzy Mszami, od porannej do wieczornej.
Poczujmy się odpowiedzialni za kościół diecezjalny i tak ważna sprawę, jaką jest sprawa powołań.
3. Przypominamy, że w celu zapobiegania koronawirusowi - zgodnie z rządowymi rozporządzeniami, w naszym kościele parafialnym jednocześnie może przebywać 31 osób. W Kiełpinie 15 osób. Nadal prosimy o zrozumienie i cierpliwość. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Pozostałe osoby mogą w niej uczestniczyć w miarę wolnych miejsc. Zapraszamy do korzystania z telewizyjnych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw. Msza Święta o godz. 10:00 z naszego kościoła jest transmitowana za pośrednictwem naszej strony internetowej. W kościele prosimy zachować przepisaną odległość od innych osób. Wszyscy uczestniczący w liturgii za wyjątkiem głównego celebransa są zobowiązani do przestrzegania państwowych przepisów dotyczący zasłaniania twarzy. Odsłaniamy ją jedynie w czasie przyjmowania Komunii Św.
4. Dziękujemy parafianom, którzy nie przychodząc do świątyni przekazali swoje wsparcie na rzecz naszego kościoła na rachunek bankowy parafii: SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001
5. Listopad to miesiąc szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Święty Jan Paweł II nauczał, że „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli
w łasce i przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia by dostąpić radości nieba”. Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska rozszerzyła możliwość uzyskiwania odpustu zupełnego w intencji zmarłych na dowolnie wybranych przez siebie 8 dni w całym miesiącu listopadzie br. Warunki towarzyszące możliwości otrzymania odpustu: stan łaski uświęcającej, komunia św., wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych. Osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, warunek nawiedzenia cmentarza i przyjęcia Komunii Świętej, mogą spełnić w sposób duchowy.
6. Spowiedź święta w naszej parafii 15 minut przed każdą Mszą św.
7. Za tydzień będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to zarazem ostatnia niedziela roku kościelnego.
8. INSTRUKCJA OBSŁUGI (prosimy przeczytać z uwagą i zacząć stosować): W świątyni umieściliśmy bezdotykowe automaty do dezynfekcji rąk. Przy urządzeniu podstawiamy jedną dłoń na 1-2 sekundy w celu pobrania płynu i rozprowadzamy po drugiej. Nie myjemy tu rąk! Automat dozuje płyn, a nie rozpyla, zatem wystarczy pobrać niewielką jego ilość, aby jedynie zwilżyć ręce. Wszystko dzieje się samoczynnie, niczego nie dotykamy!
9. Z kalendarza liturgicznego:
- 17 listop. (wt.) wspomnienie, Św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy
- 18 listop. (śr.) wspomnienie, Bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy
- 20 listop. (pt.) wspomnienie, Św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera
- 21 listop. (sob.) wspomnienie, Ofiarowanie NMP Dzień modlitw za Wspólnoty Życia Konsekrowanego – klauzurowe.
10. Na nadchodzące dni życzymy wszystkim zdrowia i Bożego błogosławieństwa.
Szczęść Boże.
Wasi Duszpasterze

Intencja papieska na listopad:
Módlmy się, aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie ludzkiego istnienia.

Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2019/2020
„Wielka Tajemnica Wiary”

Rzymskokatolicka Parafia p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Plac Wolności 30. 89 – 500 Tuchola
SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001.
Tytułem: „DAR NA CELE KULTU RELIGIJNEGO”

BIURO PARAFIALNE: Tuchola, Plac Wolności 30.
Czynne w poniedziałek i piątek od 16.00-16.30;
wtorek, środę i czwartek od 09.00-10.00.
Ks. Jan Pałubicki tel. 52 334 35 23;
Ks. Marcin Leszczyński tel. 52 334 31 44