Ogłoszenia na III Niedzielę Zwykłą - 26 stycznia 2020 r.

1. Dość często w swoim patrzeniu na chrześcijaństwo przyjmujemy postawę zachowawczą. Chcemy bronić wiary tam, gdzie ona jeszcze jest. Tymczasem wiara w Chrystusa to wspaniała oferta. Jeśli ktoś tego nie widzi i nie rozumie, nie ma chyba sensu przekonywać go do pozostania przy wierze. Bo zawsze będzie myślał, że robi Bogu łaskę. A jest dokładnie odwrotnie. I o tym są chyba czytania III niedzieli.
2. W III niedzielę zwykłą, czyli 26 stycznia 2020 roku, obchodzić będziemy w Kościele po raz pierwszy Niedzielę Słowa Bożego. Decyzję taką podjął Ojciec Święty Franciszek. Jak napisał w Liście Apostolskim „Aperuit illis”, ma się ona przyczynić do tego, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
3. W minionym tygodniu zakończyliśmy w naszej parafii wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Kolęda dla większości stanowiła rodzinne i religijne wydarzenie. Wielu z radością oczekiwało kapłana, niektórzy wzięli nawet dzień wolny od pracy. Dziękujemy drogim parafianom za życzliwe przyjęcie kapłana w swoim domu. Dziękujemy za dar wspólnej modlitwy, świadectwo chrześcijańskiego życia i serdeczną rozmowę. Dziękujemy też za cenne uwagi, które świadczą o zatroskaniu o kształt wspólnoty parafialnej. Dziękujemy za ofiary pieniężne, zwłaszcza te na potrzeby naszej świątyni. W ten sposób wypełniamy wspólnie V przykazanie kościelne, które mówi , że należy dbać o potrzeby wspólnoty Kościoła. Wizyta kolędowa była dla duszpasterza okazją do zapoznania się z waszymi radościami i troskami, a szczególnie rodzin i osób przeżywających troski związane ze śmiercią najbliższych, ciężką chorobą, problemami związanymi z wyjazdem młodych za granicę w celu poszukiwania pracy. Dziękujemy nowym parafianom, których drzwi by otwarte i tym, którzy je otworzyli po latach. Dziękujemy za przygotowane poczęstunki, ks. wikariusz dziękuje kierowcom za zapewnienie bezpiecznego, a nade wszystko pewnego, dotarcia na kolędę, do poszczególnych domostw. Co w samodzielnym trybie nie było ani łatwe, ani przyjemne. Wyrażamy wdzięczność wszystkim pozostałym osobom, starszym i młodszym, którzy wierzą, że „Gdy ksiądz idzie po kolędzie, to Bóg z nim wszędzie”. A tych, którym nie udało się Go w nas rozpoznać, przepraszamy i polecamy dobremu Bogu.
4. Msze św. w dni powszednie najbliższego tygodnia w kościele parafialnym o godz. 8:00 (oprócz wtorku i środy) i 8:30.
5. W środę, 29 stycznia przypada 100. rocznica powrotu Tucholi do macierzy. Msza święta w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Tucholi o godz. 12:00.
6. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Z tej racji ksiądz wikariusz odwiedzi (01.02) chorych w Kiełpinie i Wiśniówce od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych, w piątek (07.02) od godz. 9:00. Również w I piątek miesiąca ksiądz proboszcz odwiedzi chorych w mieście od godz. 9:00.
7. Z kalendarza liturgicznego:
-28 stycznia (wt.) wspomnienie Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła
-31 stycznia (pt.) wspomnienie Św. Jana Bosko, prezbitera
-01 lutego (sob.) I sobota miesiąca
8. W przyszłą niedzielę przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie nazywane „Matki Boskiej Gromnicznej”. Podczas każdej Mszy Św. poświęcenie Gromnic. Na Mszę o godz. 12:00, przychodzą dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. ze świecami do poświęcenia. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy zatem o wszystkich realizujących swoje powołanie służby Panu Bogu
w Zakonach i Instytutach świeckich. Kolekta tej niedzieli przeznaczona na zakony klauzulowe.
9. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i katechetom życzymy udanych ferii i opieki Matki Bożej oraz szczęśliwego powrotu.
Ks. Jan Pałubicki – Proboszcz
Ks. Marcin Leszczyński - Wikariusz

Zapowiedzi przedślubne:
01/2020
Mirosław Chabowski – Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach, st. wolny
Paulina Szczechowska – Parafia św. Jakuba Apostoła w Tucholi, st. wolny

Intencja papieska na styczeń:
Módlmy się, aby chrześcijanie i ci, którzy należą do innych religii oraz ludzie dobrej woli umacniali pokój i sprawiedliwość na świecie.

Program duszpasterski Kościoła
w Polsce na rok 2019/2020
„Wielka Tajemnica Wiary”