Ogłoszenia Parafialne na XXVI Niedzielę Zwykłą - 29 września 2019 r.

1. Jaki styl życia jest chrześcijański? Czytania dzisiejszej niedzieli podejmują zasadniczo jeden z wątków tego szerokiego tematu. Stosunek do bogactwa. Dlaczego bogactwo? Bo ono chyba jak nic innego potrafi odebrać człowiekowi zdrowy rozsądek. Może filmowy szablon – w chwili odnalezienia skarbu ludzie chcą zagarnąć wszystko dla siebie i gotowi są nie tylko sami zabijać, ale i nie widzieć śmiertelnego niebezpieczeństwa – jest nieco przesadzony, ale faktycznie coś w nim jest... Trzeba powiedzieć, że dzisiejszych chrześcijan, podobnie jak bogaczy w czasach Amosa i postać
z przypowieści Jezusa, często nie interesuje los biednych. Niekoniecznie zresztą nędzarzy mieszkających gdzieś na końcu świata. Przede wszystkim tych, którzy żyją blisko nas. Znajdujemy różne wymówki. Że nie należy pomagać leniom i wykorzystywaczom, że wszystko przez alkohol, że istnieje pomoc społeczna. Mamy rację? Może. Ale pamięć o pośmiertnych losach Łazarza i bogacza powinna nas jednak niepokoić. Nie za łatwo się usprawiedliwiamy?
2 Dzisiaj o godzinie 9.00 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Arkadiusza Okroja na Kalwarii Wielewskiej zostanie odprawiona Msza święta z okazji Uroczystość pośmiertnego awansu śp. Ks. Ppłk. Józefa Wryczy, który decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy zostanie awansowany na stopień Generała Brygady.
3. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Św.
4. We wtorek rozpoczynamy październik – miesiąc różańcowy. Serdecznie zapraszamy dzieci, dorosłych oraz młodzież na modlitwę na Różańcu świętym po każdej Mszy św. wieczornej.
5. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania klas siódmych w sobotę (05.10) na Mszy Św. o godz. 17, a następnie modlitwie różańcowej.
6. „Bóg zapłać” za ofiary złożone na kolektę przeznaczoną na potrzeby naszego kościoła.
7. Z woli Ojca Świętego, październik, jest ustanowiony Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Z inicjatywy Ks. Biskupa, jako odpowiedź na wezwanie Papieża, odbędzie się Diecezjalny Kongres Róż Różańcowych w Katedrze Pelplińskiej 5 października o godz. 10:00, gdzie modlitwą ogarniemy Misje. Organizujemy autokar. Zapisy w kancelarii.
8. Zbliża się 25 rocznica wzniesienia Figury Matki Bożej Królowej Polski na Placu Wolności. Chcąc uczcić to wydarzenie, planujemy powołać nowa Różę Różańcową, której będzie patronować właśnie MB Królowa Polski. Jest to jednocześnie przedsięwzięcie wpisujące się w świętowanie niebawem obchodzonego 100-lecia powrotu Tucholi do Polski. Zatem prosimy chętnych, którzy chcieliby uczcić powyższe rocznice poprzez przynależność do Żywego Różańca i osobistą modlitwę, aby zgłosili w biurze parafialnym swoją dyspozycyjność.
9. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00, a o 15:30 Msza Św.
10. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy, ks. Proboszcz w piątek od godz. 9:00 miasto. Natomiast ks. Wikariusz w sobotę wioski od godz. 9:00.
11. Intencje mszalne na rok 2020 przyjmujemy w biurze parafialnym.
12. Z kalendarza liturgicznego:
- 30 września (poniedziałek) wspomnienie Św. Hieronima, prezbitera i dra Kościoła
- 1 paź. (wtorek) wspomn. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i dra Kościoła
- 2 paź. (środa) wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów
- 4 paź. (piątek) wspomnienie Św. Franciszka z Asyżu
- 5 paź. (sobota) wspomnienie Św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy
12. Solenizantom i Jubilatom bieżącego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego Błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Jakuba Apostoła.
13. Parafia św. Bartłomieja w Tucholi zaprasza na pielgrzymkę autokarową do Niepokalanowa, dnia 12 października. Koszt 160 zł. Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja i pod nr tel. 601166196. Więcej informacji na stronach internetowych: www.parafiabartlomiej.pl oraz www.parafiajakub.pl