Aktualności
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ – 24 Marca 2024 r.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ – 24 Marca 2024 r.

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.

2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

3. Na prośbę Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty w Tucholi, dzisiaj przed kościołem odbywa się kwesta charytatywna pod nazwą „Pola Nadziei – Pomoc dla chorych „. Bóg zapłać za okazane wsparcie.

4. Dziś o godz. 17:00 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną. Również dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, przeniesiona z Wielkiego Piątku. Nabożeństwo rozpocznie się na Placu Wolności o godz. 20.00.

5. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

6. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w Wielki Poniedziałek (25.03) nawiedzimy chorych, z świąteczną posługą: ks. Proboszcz chorych w mieście od godz. 09:00. Ksiądz wikariusz odwiedzi chorych w Bladowie od godz. 08:30.

7. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 17.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 22:00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Sław języku tajemnicę, za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek od godz. 08:00, aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.

8. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski . W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 17:00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 22:00. Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a, 60. rokiem życia oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.

9. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie miało miejsce o godz. 9:00, 10:00, 12:00 i 13:00 w kościele parafialnym. Natomiast w Białowieży – w świetlicy o godz. 10:30 i pół godziny później, czyli o godz. 11:00 w kościele filialnym.

10. Wieczorem w sobotę, o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec.

11. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 07:00 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie mszy o godz. 8:30 i 17:00.

12. Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania, z obu roczników o obowiązkowym uczestnictwie w Triduum Paschalnym.

13. Przez cały Wielki Post składaliśmy ofiary do skarbonek caritasowskich, jako dar naszego serca, by w ten sposób okazać solidarność ze seniorami. Skarbonki, we Wielką Sobotę – przy okazji święconki – możemy przynieść do kościoła.

14. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej już dziś informujemy, że na spotkanie formacyjne dla dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy do naszej świątyni w sobotę 06 kwietnia o godz. 10:00.

15. Rozpoczęliśmy peregrynację ikony MB Nieustającej Pomocy oraz trwają zapisy! Każda rodzina i osoby indywidualne (dotyczy to parafian wyłącznie

z miejskiej części parafii), która pragnie przyjąć Matkę Bożą, może zapisać się w przygotowanym grafiku wyłożonym na stoliku przy zakrystii na konkretny dzień. Niech Maryja, która jest gotowa nieustannie nam pomagać, wyprasza dla nas i dla naszych rodzin wszystko, czego potrzebujemy na drodze do świętości.

16. Starajmy się przez najbliższy tydzień towarzyszyć Jezusowi, który jest Wybawicielem i Odkupicielem człowieka. W ten sposób doświadczymy, jak bardzo zostaliśmy ukochani przez samego Boga.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 24 marca 2024r.
08.30 – Śp. Tadeusz Piesik, w 11 rocz. śmierci; zmarli z rodziny
10.00 – Śp. Monika Henryk Synak, z ok. rocznicy ich śmierci
12.00 – Śp. Teodozja Alfons Ostrowscy, w 16 rocz. śmierci Teodozji
17.00 – Śp. Zofia Edmund Klunder
PONIEDZIAŁEK – 25 marca 2024r.
08.30 – Śp. Marta Józef Baran, w rocz. śmierci Marty i ich dzieci
17.00 – Śp. Piotr Majka i rodzice z obu stron, zmarli z rodzin Majka, Jaworskich, Piperek i Wegner
WTOREK – 26 marca 2024r.
08.30 – Śp. Anna Jan Gierszewscy; Helena Ignacy Jastak
17.00 – Śp. Henryk Bucholc – int. od zakładu Pogrzebowego Bolińskich
Środa – 27 marca 2024r.
08.30 – Śp. Aleksander Semrau, w 29. rocznicę śmierci
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Czwartek – 28 marca 2024r.
17.00 – Z prośbą o zdrowie i Boże Bł. dla księży pracujących w parafii św. Jakuba: ks. proboszcza Jana i ks. wikariusza Marcina – int. od Róż Różańcowych
17.00 – Z przeproszeniem Pana Boga za grzechy całego świata oraz z podziękowaniem za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa /ks. wikariusz/
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Piątek – 29 marca 2024r.
17.00 – Liturgia MĘKI PAŃSKIEJ
TRIDUUM PASCHALNE – Wielka Sobota – 30 marca 2024r.
WIGILIA PASCHALNA w WIELKĄ NOC
19.00 – Śp. Barbara, Anna, Leon Szachta i dziadkowie z obu stron
19.00 – Śp. brat Mariusz i zmarli z rodziny
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31 marca 2023r.
07.00 – Rezurekcja za Parafian
10.00 – Śp. Bogusława Jeżewska w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Jeżewskich i Machowskich
12.00 – Śp. Antoni Klajbor w rocz. urodzin; Marianna Bernard Pokrzywińscy
12.00 – Śp. Krzysztof Łapka (17. rocz. śmierci)

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 24 marca 2024r.
7.45 – Śp. Stanisław Theil i rodzice z obu stron
PONIEDZIAŁEK – 25 marca 2024r.
7.45 –
WTOREK – 26 marca 2024r.
7.45 – Śp. zmarli z rodziny Giersz i Górnowicz
ŚRODA – 27 marca 2024r.
7.45 – Śp. Krystyna Barczyk
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Czwartek – 28 marca 2024r.
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Piątek – 29 marca 2024r.
TRIDUUM PASCHALNE – Wielka Sobota – 30 marca 2024r. – WIGILIA PASCHALNA w WIELKĄ NOC
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31 marca 2024r.
9.00 – Śp. Leokadia Benedykt, Jan Chylewscy

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 24 marca 2024r.
11.00 – Śp. Zofia, Marta Polaszek; rodzice i rodzeństwo
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31 marca 2024r.
11.00 – Śp. Marianna Jan Okonek, rodzice z obu stron
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 01 kwietnia 2024r.
11.00 – Śp. Zofia Piotrowska

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 31 marca 2024r.
9.00 –

Do domu Ojca w niebie odeszli: Kazimierz Gierszewski 18.03

Skip to content