Aktualności
V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024 r.

V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024 r.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 Marca 2024 r.

1. Jezus podniośle przybył do Jerozolimy na święto Paschy. Zgodnie z chronologią Świętego Jana dzisiejszy fragment jest bezpośrednią kontynuacją tego zdarzenia

i wyznacza drugą część Ewangelii Janowej, czyli Księgę Krzyża. Świadomość nadejścia ostatecznej godziny, czyli rychłego wypełnienia swej misji, skłania Jezusa do coraz śmielszych słów o swym odejściu. Jak ziarno, które wrzucone w ziemię obumiera, by mogło wydać plon, tak śmierć jednego Człowieka może przywrócić życie wszystkim ludziom. Autor Listu do Hebrajczyków zaznacza, że dzięki wywyższeniu Jezusa zbawienie stało się udziałem każdego człowieka. Zebranym wokół Grekom i tłumowi Jezus ogłasza proroctwo: „«A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie»”. Niech liturgia słowa przyciągnie nas ku ukrzyżowanej miłości Pana.

2. W piątą niedzielę czasu paschalnego przygotowania zmienia się charakter tego okresu na bardziej pasyjny, co ukaże nam liturgia najbliższych dni, a ponadto podtrzymywany w naszej ojczyźnie zwyczaj zasłaniania krzyży.

3. Do świąt paschalnych pozostało coraz mniej czasu, już tylko dwa tygodnie – dobrze
i owocnie wykorzystajmy te dni. Pozwólmy, aby Pan dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy: rozpoczynające się parafialne rekolekcje i spowiedź święta przedświąteczna dają nam możliwość doświadczenia uzdrawiającej i przebaczającej mocy Pana.

4. Dzisiaj rozpoczynamy parafialne Rekolekcje Wielkopostne oraz dla uczniów szkół podstawowych: Nr 1 w Tucholi i SP w Kiełpinie. Nauki rekolekcyjne w czasie naszych tegorocznych ćwiczeń duchowych głosi ks. dr Andrzej Megger – profesor liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Od jutra do środy zapraszamy na ciąg dalszy. W poszczególne dni gromadzimy się w kościele według następującego harmonogramu: o godz.08:30 kl. 4-8; 09:45 kl. 1-3; o 11:00 w kościele filialnym – SP
w Kiełpinie; o godz. 17:00 – dorośli i młodzież. Środa będzie dniem wdzięczności dla rekolekcjonisty, którą wyrazimy przez złożenie ofiar na tacę. Otoczmy płaszczem modlitwy ten święty czas, aby zaowocował naszym nawracaniem się i przybliżaniem się do Chrystusa.

5. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Bóg zapłać za złożone ofiary!

6. Również z góry dziękujemy za ofiary przekazane do puszek, przy wyjściu z kościoła na kwiaty do Grobu Pańskiego. Dzięki nim będziemy mogli przygotować godny wystrój, by dobrze, w skupieniu i refleksji przeżywać Święte Triduum Paschalne i święta Wielkanocne w naszym kościele.

7. Natomiast, na prośbę Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty
w Tucholi w przyszłą niedzielę (24.03) przed kościołem odbędzie się kwesta charytatywna pod nazwą „Pola Nadziei – Pomoc dla chorych”.

8. Nabożeństwa Wielkopostne:
Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00

9. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę wieczorną (lub
o innej godzinie) zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego.

10. Przypominamy, że w najbliższy piątek, Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Tucholska Ekstremalna Droga Krzyżowa. Natomiast podajemy do wiadomości, że zmienia się termin Drogi krzyżowej ulicami naszego miasta. Tradycyjnie nabożeństwo odbywało się w Wielki Piątek. Aktualnie zostało przeniesione na Niedzielę Palmową. Zatem zapraszamy już za tydzień. Rozpoczęcie na Placu Wolności o godz. 20.00. Następnie przejdziemy ulicami: Ks. Wryczy, Świecką, Piastowską, Grunwaldzką, Al. LOP, 11 listopada i Witosa do kościoła p.w. św. Bartłomieja, gdzie nastąpi zakończenie.

11. Chorych, z świąteczną posługą odwiedzimy: ksiądz wikariusz chorych
w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie w sobotę 23 marca od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych w Wielkim Tygodniu, w poniedziałek (25.03) od godz. 08:30. Natomiast ks. Proboszcz odwiedzi chorych w mieście również w Wielki Poniedziałek (25.03) od godz. 09:00.

12. W tym tygodniu patronuje nam:
We wtorek, 19 marca – św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Patron Kościoła powszechnego, który był człowiekiem sprawiedliwym, pełnym pokory i odwagi, wierności i zaufania.

13. Rozpoczęliśmy zapisy na peregrynację ikony MB Nieustającej Pomocy. Każda rodzina i osoby indywidualne (UWAGA, dotyczy to parafian wyłącznie z miejskiej części parafii), która pragnie przyjąć Matkę Bożą, może zapisać się w przygotowanym grafiku wyłożonym na stoliku przy zakrystii na konkretny dzień. Niech Maryja, która jest gotowa nieustannie nam pomagać, wyprasza dla nas i dla naszych rodzin wszystko, czego potrzebujemy na drodze do świętości.

14. Wszystkim jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia
i zapewniamy o modlitewnej pamięci.

15. Przypowieść, którą usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, zachęca nas do tego, abyśmy przez najbliższe dni byli przepełnieni gorącym pragnieniem bezinteresownego kochania drugiego człowieka. Służmy naszym najbliższym przez ofiarną miłość, która rodzi nowe życie oraz uczy nas wrażliwości.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyńśki Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
08.30 – Śp. Irena Antoni Krzyżelewscy i zmarli z rodziny
10.00 – Śp. Jadwiga Hieronim Drewczyńscy, z okazji ich urodzin
12.00 – Śp. Maciej, Zbigniew Kuńko, w rocz. śmierci Zbigniewa
17.00 – Śp. Helena Wincenty Śniechowscy; Stanisław Chrapkowski
PONIEDZIAŁEK – 18 marca 2024r.
08.30 – Śp. Jan Głomski i rodzice z obu stron
17.00 – Śp. Janina Florian Zimorscy; Helena, Józef, Czesław, Wincenty Słomińscy
WTOREK – 19 marca 2024r.
08.30 – Śp. Małgorzata Bonna, rodzice i rodzeństwo
17.00 – Śp. Klara, Henryk, Roman Chmara; Józef Janowicz; zmarli w czyśćcu; z prośbą o wyjednanie żalu za grzechy i spowiedzi oraz o otwarcie się na Boże miłosierdzie dla dzieci i męża
Środa – 20 marca 2024r.
08.30 – Śp. Józef Gibas, z okazji imienin i rocznicy śmierci
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 21 marca 2024r.
08.30 – Śp. Andrzej Leszczyński – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
17.00 – Śp. Zbigniew Urban – w I rocz. śmierci i z okazji imienin
Piątek – 22 marca 2024r.
08.30 – Śp. Władysława Franciszek Drażkowscy i ich dzieci Danuta, Kazimiera, Jerzy i Edwin w rocz. śmierci Władysławy
17.00 – Śp. Józefa Franciszek Pik; Marianna Franciszek Bieniek i zmarli z rodziny
Sobota – 23 marca 2024r.
08.30 – Śp. Zofia Pochojka – w I rocz. śmierci
09.30 – O Boże bł. dla Stanisława i jego rodziny
17.00 – Śp. Franciszek Stefania Szreiber
VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 24 marca 2024r.
08.30 – Śp. Tadeusz Piesik, w 11 rocz. śmierci; zmarli z rodziny
10.00 – Śp. Monika Henryk Synak, z ok. rocznicy ich śmierci
12.00 – Śp. Teodozja Alfons Ostrowscy, w 16 rocz. śmierci Teodozji
17.00 – Śp. Zofia Edmund Klunder

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
7.45 – Śp. Brunon Paczyński, rodzice z obu stron
PONIEDZIAŁEK – 18 marca 2024r.
7.45 – Śp. Grażyna Milewska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
WTOREK – 19 marca 2024r.
7.45 – Śp. Irena Cieślicka – int. od Krystyny
ŚRODA – 20 marca 2024r.
7.45 – Śp. Bernard Szulc, w rocz. śmierci
CZWARTEK – 21 marca 2024r.
7.45 – o miłosierdzie Boże i łaskę nieba dla Mieczysława Dekowskiego i wszystkich zmarłych z rodzin z obu stron
PIĄTEK – 22 marca 2024r.
7.45 – Śp. Zofia Leon Szwemin, z ok. urodzin
SOBOTA – 23 marca 2024r.
7.45 – int. Sióstr
VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 24 marca 2024r.
7.45 – Śp. Stanisław Theil i rodzice z obu stron

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
11.00 – Śp. Władysław Kwaśniewski; zmarli z rodziny Kwaśniewskich, Altman i Hołody
PONIEDZIAŁEK – 18 marca 2024r.
11.00 – Śp. Marek Majewski
WTOREK – 19 marca 2024r.
11.00 – Śp. Marek Majewski
ŚRODA – 20 marca 2024r.
11.00 – Droga Krzyżowa
VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 24 marca 2024r.
11.00 – Śp. Zofia, Marta Polaszek; rodzice i rodzeństwo

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed VI NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 23 marca 2024r.
18.00 – Śp. Jarosław Burda – Czarnowski, I rocz. śmierci i Ewelina Wika – Czarnowska

Do domu Ojca w niebie odeszli: Stanisław Napiórkowski 11.03

Skip to content