Aktualności
IV Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2024 r.

IV Niedziela Wielkiego Postu 10.03.2024 r.

1. Kontrast pomiędzy światłem i ciemnością jest często podejmowanym tematem przez Świętego Jana. Zgodnie z ową myślą światłością jest sam Jezus, który przyszedł na świat rozproszyć mroki grzechu. Przywoływane w Ewangelii spotkanie ma miejsce w nocy, w czasie której Jezus prowadzi skryty dialog z Nikodemem oraz oświeca wątpliwości swego gościa. „A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki” – mówi Jezus. Osąd Boga nad duszą ludzką dotyczy więc przylgnięcia lub odrzuceniu Boga przez człowieka; zbliżania się człowieka bardziej ku światłu lub ku ciemności. Odwrócenie się od Stwórcy prowadzi ku śmierci. Święty Paweł napomina, że światło życia może przywrócić jedynie Chrystus. Niech słowo Boże rozjaśni mroki naszych serc.

2. Bóg, jak usłyszeliśmy w Ewangelii, posłał swojego Jednorodzonego Syna nie po to, aby świat potępił, lecz po to, by świat został przez Niego zbawiony. Zatem nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem, albowiem On czeka każdego dnia w sakramencie pokuty i pojednania, by nas uwolnić od ciężaru grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

3. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. Dlatego w polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” albo „półpościem”. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część. Wspaniałą okazją są wielkopostne rekolekcje, które zaczniemy w przyszłą niedzielę.

4. Parafialne Rekolekcje Wielkopostne oraz dla uczniów szkół podstawowych: Nr 1 w Tucholi i Kiełpinie rozpoczniemy za tydzień, V Niedzielą Wielkiego Postu – 17 marca i potrwają do środy 20 marca. Już dziś życzymy dobrego zaplanowania i owocnego przeżycia tego czasu, a także spowiedzi świętej. Odbędzie się ona dla całej parafii, z udziałem zaproszonych spowiedników, w przeddzień rozpoczęcia rekolekcji parafialnych, czyli w sobotę 16 marca.

5. Przypominamy o „Jałmużnie postnej” – wielkopostnej akcji CARITASU. Skarbonki możemy zabrać sprzed ołtarza lub spod chóru (nie tylko dotyczy to dzieci!).

6. Nabożeństwa Wielkopostne:
* Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
* Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00

7. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania zarówno z klas ósmych, jak i pierwszych szkół ponadpodstawowych odbędzie się w piątek o godz. 16:30, po czym nabożeństwo Drogi krzyżowej i Msza święta.

8. Przyszłotygodniowa taca na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

9. Za tydzień zbiórka do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. Z góry dziękujemy za złożone datki. Dzięki nim będziemy mogli przygotować godny wystrój, by dobrze, w skupieniu i refleksji przeżywać święta Wielkanocne w naszym Kościele.

9. Zapraszamy w dalszym ciągu do zapisania się i włączenia w peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która decyzją Stolicy Apostolskiej jest główną patronką naszej diecezji. Peregrynacja to okazja do odnowy wiary, pogłębienia nadziei i otwarcia się na Bożą miłość. Będzie ona także przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2025. Peregrynację w naszej parafii rozpoczęliśmy w minioną środę. Wędrują dwa wizerunki, jeden po ulicach naszej parafii, a drugi w pozostałych miejscowościach. Rodziny i osoby indywidualne (UWAGA, dotyczy to parafian wyłącznie z miejskiej części parafii), które pragną gościć w swoim domu Matkę Bożą Nieustającej Pomocy w znaku Jej ikony, prosimy o zapisanie się w przygotowanym grafiku wyłożonym na stoliku przy zakrystii. Po wioskach peregrynuje drugi wizerunek, bez potrzeby wcześniejszego zapisywania się. Osoby zapisane odbierają i oddają ikonę w kościele na Mszy o godz. 17:00. Natomiast na wioskach rodzina, która będzie przejmowała obraz będzie go odbierała od rodziny, która ten obraz wcześniej będzie miała w domu. Proponujemy godzinę 18:00, bądź według własnych ustaleń. Po przyniesieniu do domu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy stawiamy go na uprzednio przygotowanym miejscu (stół, biały obrus, świeczka). Podczas trwania domowej peregrynacji zachęcamy do odmówienia nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz różańca w intencji uświęcenia rodzin, nowych powołań do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego i sakramentalnych małżeństw z naszej parafii oraz diecezji pelplińskiej. Jednak forma modlitwy w danej rodzinie jest dowolna. Niech będzie to choćby okazja do wspólnej rodzinnej modlitwy i zawierzenia swojej rodziny opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do obrazu jest dołączony modlitewnik oraz księga pamiątkowa, do której prosimy wpisywać swoje podziękowania i prośby, na pamiątkę pobytu obrazu w rodzinie.
Niech czas peregrynacji obfituje w łaski od Boga pochodzące.

10. Z kalendarza liturgicznego:
-13 marca (śr.) XI rocznica wyboru papieża FRANCISZKA (2013) – zachęcamy do modlitwy w intencji Ojca Świętego

11. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Zmarłych Parafian polecamy miłosierdziu Bożemu…

12. Wiele dni Wielkiego Postu już za nami. Zastanówmy się, jak jesteśmy przygotowani na spotkanie się ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Zadbajmy także o to, aby inni nie zmarnowali tego świętego czasu, który Pan Bóg nam zsyła.

13. Rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej zapraszamy na spotkanie organizacyjne w najbliższy wtorek 12 marca, o godz. 18:00 w kościele. Natomiast rodziców ministrantów również prosimy o spotkanie tego samego dnia, bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
08.30 – Śp. Helena Franciszek; Małgorzata Franciszek Kożuch i zmarli z ich rodzin
10.00 – Śp. Wincenty Gertruda Okonek, w rocz. śmierci Gertrudy; rodzice z obu stron
12.00 – Śp. Wiesław Reszka
17.00 – Śp. Maria Klafetka
PONIEDZIAŁEK – 11 marca 2024r.
08.30 – Śp. Stanisław Jamniuk, z okazji 33 rocz. śmierci
09.00 – Śp. Aniela Kalinowska, w miesiąc po śmierci; Franciszek Kalinowski, w 22 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Bogumiła Landowska, z ok. urodzin; Helena Józef Sierosławscy
WTOREK – 12 marca 2024r.
08.30 – Śp. Andrzej Leszczyński – int. od uczestników pogrzebu
17.00 – Śp. Irena Cieślicka, z okazji 91 urodzin – int. od Krystyny
Środa – 13 marca 2024r.
08.30 – Śp. Leszek Landowski, z okazji urodzin; rodzice Eugenia i Franciszek
17.00 – O Boże bł., i nieustanną Opiekę MB oraz z podziękowaniem za zdrowie dla Krystyny, w dniu imienin
Czwartek – 14 marca 2024r.
08.30 – Śp. Tyberiusz Jawor, w 10 rocz. śmierci; Józef Jawor, w 15 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Anna Józef Kiełbasa oraz zmarli z rodziny
Piątek – 15 marca 2024r.
08.30 – Śp. Anastazja Nitschke oraz zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Leokadia, Benedykt, Jan Chylewscy
Sobota – 16 marca 2024r.
08.30 – Śp. Stefania Hilary Talaśka
17.00 – Śp. Zofia, Aleksander, Jan, Piotr Kulesza
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
08.30 – Śp. Irena Antoni Krzyżelewscy i zmarli z rodziny
10.00 – Śp. Jadwiga Hieronim Drewczyńscy, z okazji ich urodzin
12.00 – Śp. Maciej, Zbigniew Kuńko, w rocz. śmierci Zbigniewa
17.00 – Śp. Helena Wincenty Śniechowscy; Stanisław Chrapkowski

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
7.45 – Śp. Maria, Antoni, Wacław, Adelajda, Leon Kurlandt
PONIEDZIAŁEK – 11 marca 2024r.
7.45 – Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze Boże bł. dla Danuty i Kazimierza oraz całej rodziny
WTOREK – 12 marca 2024r.
7.45 – Śp. Krzysztof Kłosowski
ŚRODA – 13 marca 2024r.
7.45 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
CZWARTEK – 14 marca 2024r.
7.45 – Śp. Grażyna Milewska – int. od uczestników pogrzebu
PIĄTEK – 15 marca 2024r.
7.45 – Śp. Władysław Barańczuk, z okazji urodzin; zmarli z rodziny
SOBOTA – 16 marca 2024r.
7.45 – O łaskę zdrowia – przez wstawiennictwo MB Uzdrowienia chorych dla Aleksandry. Wytrwałość w cierpieniu; prawidłową diagnozę i dobre rokowania oraz Bożą opiekę dla jej najbliższych.
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
7.45 – Śp. Brunon Paczyński, rodzice z obu stron
KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
11.00 – Śp. Kazimierz Ciemiński; rodzice i rodzeństwo z obu stron
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 17 marca 2024r.
11.00 – Śp. Władysław Kwaśniewski; zmarli z rodziny Kwaśniewskich, Altman i Hołody
KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed V NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 16 marca 2024r.
18.00 – Śp. Danuta Gliszczyńska (z Zapcenia); Tadeusz Gliszczyński, w 10 rocz. śmierci
Do domu Ojca w niebie odeszli:
ks. biskup senior Piotr KRUPA 04.03
Stanisław Okonek 06.03

Skip to content