Aktualności
III Niedziela Wielkiego Postu – 03.03.2024 r.

III Niedziela Wielkiego Postu – 03.03.2024 r.

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 Marca 2024 r.

1. Dekalog i świątynia były dla Izraelitów nie tylko świętością, ale i dziedzictwem. Urywek z Księgi Wyjścia traktuje o nadaniu prawa Narodowi Wybranemu przez samego Boga. Dekalog oznacza „dziesięć słów”, czyli dziesięć zasad, na których opiera się relacja ścisłego przymierza Boga z Izraelem. Trzy pierwsze odnoszą się bezpośrednio do Boga, siedem kolejnych tyczy się relacji pomiędzy ludźmi. Drugim znakiem Bożego dziedzictwa była świątynia na Wzgórzu Jerozolimskim. Jednak jak niegdyś Hebrajczycy pod Synajem, tak ich potomkowie sprzeniewierzyli się świętości i dziedzictwu przymierza. Jezus wyrzuca z dziedzińca świątynnego tych, którzy uczynili z niej targowisko i zaprowadza należny porządek świętemu miejscu. To obraz naszego wnętrza. Niech słowo Boże pobudza nas do troski o właściwy stan naszych dusz.

2. Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

Czynami pokutnymi są:
* modlitwa; *jałmużna; *uczynki pobożności i miłości;* umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków; * wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.

Przypominamy również, że za udział w rekolekcyjnych ćwiczeniach bądź za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. Zachęcamy wszystkich Parafian do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się od 17 do 20 marca. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Spowiedź wielkanocna dla całej parafii już w sobotę 16 marca.

4. Przypominamy o „Jałmużnie postnej” – wielkopostnej akcji CARITASU. Skarbonki możemy zabrać sprzed ołtarza lub spod chóru (nie tylko dotyczy to dzieci!).

5. Nabożeństwa Wielkopostne:
* Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
* Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00

6. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich. Wszystkim Paniom i dziewczętom życzymy, aby wpatrując się w najpiękniejszą kobietę – Maryję – zawsze promieniowały na zewnątrz prostotą oraz miłością do Pana Boga i do drugiego człowieka.

7. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 09 marca i 20 kwietnia 2024 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania i troską o życie duchowe swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl

8. Zapraszamy do włączenie się w peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która decyzją Stolicy Apostolskiej jest główną patronką naszej diecezji. Peregrynacja to okazja do odnowy wiary, pogłębienia nadziei i otwarcia się na Bożą miłość. Będzie ona także przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2025. Peregrynację w naszej parafii rozpoczniemy w najbliższą środę, 06 marca. Tego dnia pobłogosławimy ikony podczas Mszy świętej o godz. 17.00. Po liturgii pierwsze rodziny zabiorą je do swoich domów. Będą peregrynować dwa wizerunki, jeden po ulicach naszej parafii, a drugi w pozostałych miejscowościach. Rodziny i osoby indywidualne, które pragną gościć w swoim domu Matkę Bożą Nieustającej Pomocy w znaku Jej ikony, prosimy o zapisanie się w przygotowanym grafiku wyłożonym na stoliku pod chórem. UWAGA dotyczy to parafian wyłącznie z miejskiej części parafii. Po wioskach będzie wędrować drugi wizerunek, bez potrzeby wcześniejszego zapisywania się. Osoby zapisane będą odbierać i oddawać ikonę w kościele na Mszy o godz. 17:00. Natomiast na wioskach rodzina, która będzie przejmowała obraz będzie go odbierała od rodziny, która ten obraz wcześniej będzie miała w domu. Proponujemy godzinę 18:00, bądź według własnych ustaleń. Wędrówkę na wioskach zaczniemy od Bladowa. Prosimy mieszkańców ostatniego wybudowania pod Słupy o rozpoczęcie nawiedzin Matki Bożej. Po przyniesieniu do domu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy stawiamy ją na uprzednio przygotowanym miejscu (stół, biały obrus, świeczka). Podczas trwania domowej peregrynacji zachęcamy do odmówienia nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz różańca w intencji uświęcenia rodzin, nowych powołań do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego i sakramentalnych małżeństw z naszej parafii oraz diecezji pelplińskiej. Jednak forma modlitwy w danej rodzinie jest dowolna. Niech będzie to choćby okazja do wspólnej rodzinnej modlitwy i zawierzenia swojej rodziny opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do obrazu będzie dołączony modlitewnik oraz księga pamiątkowa, do której rodziny powinny wpisywać swoje podziękowania i prośby, na pamiątkę pobytu obrazu.
Niech czas peregrynacji obfituje w łaski od Boga pochodzące.

9. W tym tygodniu patronuje nam:
– w poniedziałek, 4 marca – św. Kazimierz królewicz, gorliwy czciciel Eucharystii i Matki Bożej, który bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka.
– w piątek 08 marca – święto 552 ROCZNICA POŚWIĘCENIA BAZYLIKI KATEDRALNEJ W PELPLINIE – można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła katedralnego tego dnia i modlitwę tamże słowami; Ojcze nasz… Wierzę w Boga…
10. Otaczamy solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia. Pamiętamy w modlitwie również o zmarłych, wypraszając im niebo…
11. Trwamy w szczególnym czasie Wielkiego Postu. Starajmy się w tych dniach nawrócenia i przemiany naszego życia odnowić naszą relację z Bogiem. Zrobimy to przez życie przykazaniami Bożymi, o których słyszeliśmy w dzisiejszym czytaniu mszalnym.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
08.30 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z okazji imienin Kazimiery; Kazimierz Rink, z okazji imienin
10.00 – Śp. Kaliksta Brunon Borowiccy
12.00 – Śp. Irena Dominik Zwiefka; Zofia Benedykt Hoffmann; Łucjanna Bronisław Pestka; Jadwiga Bernard Fiegel i zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Roman Mischke – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
PONIEDZIAŁEK – 04 marca 2024r.
08.30 – Śp. Ireneusz Spychał
17.00 – Śp. Jan Kurlandt, z ok. urodzin
WTOREK – 05 marca 2024r.
08.30 – Śp. Kazimierz Babiński
17.00 – Śp. Teresa, Edwin, Janusz Szulc, w rocz. śmierci Teresy
Środa – 06 marca 2024r.
08.30 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – Śp. Helena Stanisław Śpica, w 7 rocz. śmierci Heleny
Czwartek – 07 marca 2024r.
08.30 – Śp. zmarli z rodziny Kwasigroch i Konieczny
17.00 – Śp. ks. kanonik Kazimierz Michalak
Piątek – 08 marca 2024r.
08.30 – Śp. Janina Radtke, z ok. urodzin i rocz. śmierci; Helena Kłosowska, w rocz. śmierci
17.00 – Śp. Zofia Lipska
Sobota – 09 marca 2024r.
08.30 – Śp. Jadwiga Jan Weilandt; Helena Ryszard Bela, w rocz. śmierci Jadwigi
17.00 – O Boże Bł., zdrowie i nieustanną Opiekę MB dla Ireny J., z okazji urodzin
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
08.30 – Śp. Helena Franciszek; Małgorzata Franciszek Kożuch i zmarli z ich rodzin
10.00 – Śp. Wincenty Gertruda Okonek, w rocz. śmierci Gertrudy; rodzice z obu stron
12.00 – Śp. Wiesław Reszka
17.00 – Śp. Maria Klafetka

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
7.45 – Śp. ks. kan. Kazimierz Michalak
PONIEDZIAŁEK – 04 marca 2024r.
7.45 – Śp. ks. kan. Kazimierz Michalak, z ok. imienin
WTOREK – 05 marca 2024r.
7.45 – Śp. Jan Kurlandt, z ok. 80 rocz. urodzin
ŚRODA – 06 marca 2024r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 07 marca 2024r.
7.45 – Śp. Adam Spelbert – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
PIĄTEK – 08 marca 2024r.
7.45 – Śp. Piotr Franciszka Śpica, w rocz. śmierci Franciszki
SOBOTA – 09 marca 2024r.
7.45 – Śp. Urszula Majka-Skórcz; zmarli z rodziny Majka, Skórcz i Mrozik
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
7.45 – Śp. Maria, Antoni, Wacław, Adelajda, Leon Kurlandt

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
11.00 – Śp. Stefania Franciszek Spelbert, w rocz. śmierci Franciszka i z okazji urodzin; Jerzy Spelbert
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 10 marca 2024r.
11.00 – Śp. Kazimierz Ciemiński; rodzice i rodzeństwo z obu stron

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed IV NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 09 marca 2024r.
18.00 –

Skip to content