Aktualności
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 Lutego 2024 r.

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 Lutego 2024 r.

1. Motyw gór jest często przywoływany w Piśmie Świętym jako miejsce zawiązywania relacji między Bogiem a ludźmi. Wydarzenia na górskich szczytach są również znakiem wypełnienia Starego Testamentu i nadejścia Nowego. Niespełniona ofiara na górze Moria zapowiada dopełnioną ofiarę Jezusa na górze Kalwarii. Jak niegdyś Abraham miał wydać swego syna na ofiarę, tak Bóg Ojciec ofiarował swego Syna za zbawienie świata. Izaak, który był synem Abrahama, miał zostać zgładzony jako ofiara na ołtarzu. Nowym Izaakiem jest Jezus, który został zgładzony na ołtarzu Golgoty. Drewno niesione na barkach Izaaka zapowiada drogę krzyżową Jezusa. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami znajduje się góra Przemienienia, która obok Morii zapowiada mękę Jezusa. Niech liturgia słowa pobudzi nas, abyśmy ofiarowali swoje życie Jezusowi.
2. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…
3. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do puszek można wrzucać ofiary przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom.
4. Wielki Post to okres dany nam przez Pana Boga, aby przemyśleć i naprawić swoje postępowanie. Zapewne dobrze wiemy, jak wiele rzeczy musimy zmienić. Być może jest to lenistwo, nieposłuszeństwo, brak czasu na modlitwę lub rozmowę z innymi. Każdy katolik powinien w tym świętym czasie uczestniczyć w nabożeństwach: Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach przystępując do Spowiedzi Świętej. Postarajmy się, aby również na początku Wielkiego Postu przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jednocząc się w ten sposób z Chrystusem cierpiącym w Eucharystii, która jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Zatem zachęcamy już teraz do spowiedzi św., do udziału w Mszach św. także w tygodniu i częstego przyjmowania Komunii św. oraz do realizowania wielkopostnych postanowień, by umocnić w sobie wiarę i miłość, a także by doświadczyć Bożego Miłosierdzia.
5. Nabożeństwa Wielkopostne:
* Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00
*Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
Znajdźmy czas, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach, albowiem dzięki nim możemy głębiej przeżyć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.
6. Wzorem ubiegłych lat przystępujemy do ogólnopolskiej akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna”. Skarbonki możemy zabrać sprzed ołtarza lub spod chóru (nie tylko dotyczy to dzieci!). Akcję podsumujemy w Wielką Sobotę, kiedy przyjdziemy ze święconką i przy okazji przyniesiemy skarbonki. Dzieci, które pragną uczestniczyć w losowaniu nagród diecezjalnej Caritas, prosimy, aby na wewnętrznej stronie skarbonki zapisały swoje imię i nazwisko, numer szkoły i klasy oraz nazwę naszej parafii.
7. W tym tygodniu przypadają czwartek przed pierwszym piątkiem, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00; o 15:30 Msza Św. W sobotę, jak co tydzień zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16:15, a przed Mszą wieczorną wspólnie odmówioną modlitwę do Matki Bożej.
8. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. Proboszcz w piątek (01.03) od godz. 9:00 miasto. Ks. wikariusz w czwartek (29.02) z posługą u chorych w Bladowie od godz. 09.00. Z kolei w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie w sobotę (02.03) od 9:00.
9. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania z klas pierwszych, szkół ponadpodstawowych w piątek (01.03) na Msza Św. o godz. 17:00. Następnie spotkanie formacyjne. WSZYSTKIM kandydatom przypominamy o uczestnictwie w nabożeństwach Drogi Krzyżowej.
10. Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl). Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich, otacza opieką osoby poszkodowane przez wojnę w Ukrainie. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy”.
11. Przypominamy o TUCHOLSKIEJ EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ! W piątek, dn. 22 marca 2024r. Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Pakiety, zawierające mapkę z rozważaniami można będzie nabywać w biurze parafialnym parafii pw. Bożego Ciała oraz w sklepie Hossana przy ul. Nowodworskiego 33 w Tucholi. Więcej informacji https://ekstremalnatuchola.pl/ Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
12. Wszystkich obchodzących osobiste święta i uroczystości zapewniamy o modlitwie i życzliwości. Zmarłych w ostatnim czasie z naszej wspólnoty polecamy miłosierdziu Bożemu.
13. Ad Gentes oznacza „do ludzi”. Każdy z nas powinien nieść Chrystusa drugiemu człowiekowi. W ten sposób włączamy się w wielkie dzieło misyjne Kościoła. Zróbmy wszystko, aby pozbyć się lęku i z odwagą głosić Ewangelię miłości. Pamiętajmy, że Bóg jest po naszej stronie.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 25/30)
10.00 – Śp. Stefan Śpica, 19 rocz. śmierci
12.00 – Z podziękowaniem za odebrane łaski w 40 rocz. ślubu, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny i Jubilatów
17.00 – Śp. zmarli z rodziny Marczak i Wiśniewskich
PONIEDZIAŁEK – 26 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Antoni Czapiewski, 17 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Urszula Szweda, z ok. urodzin
WTOREK – 27 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 27/30)
09.00 – Śp. Nastia Zielińska – I rocz. śmierci
17.00 – Śp. Helena Albin Czapiewscy oraz zmarli z rodziny
Środa – 28 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Krzysztof, Bronisław, Bronisława Łapka
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 29 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 29/30)
17.00 – Śp. Helena Welter w 3 rocz. śmierci; zmarli z rodziny Welter i Zakryś
Piątek – 01 marca 2024r.
08.30 – Śp. Zofia Feliks Orłowscy oraz ich rodzice i rodzeństwo
17.00 – Śp. Henryk Rydwelski, w rocz. śmierci
Sobota – 02 marca 2024r.
08.30 – Śp. Jerzy Szweda, z okazji urodzin
17.00 – Śp. Helena Albin Czapiewscy i zmarli z rodziny
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
08.30 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z okazji imienin Kazimiery; Kazimierz Rink, z okazji imienin
10.00 – Śp. Kaliksta Brunon Borowiccy
12.00 – Śp. Irena Dominik Zwiefka; Zofia Benedykt Hoffmann; Łucjanna Bronisław Pestka; Jadwiga Bernard Fiegel i zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Roman Mischke – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Anna Bolesław Rzepińscy
PONIEDZIAŁEK – 26 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 26/30)
WTOREK – 27 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Adam Spelbert – od uczestników pogrzebu
ŚRODA – 28 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 28/30)
CZWARTEK – 29 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Jerzy, Lech Wytrążek, w dniu urodzin Lecha
PIĄTEK – 01 marca 2024r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 02 marca 2024r.
7.45 – int. Sióstr
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
7.45 – Śp. Ks. Kan. Kazimierz Michalak

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
11.00 – O Bożą Opatrzność i Opiekę MB na każdy dzień dla Kacpra, z okazji 18. urodzin, aby mógł właściwie rozpoznać drogę życiową i sprawiał wiele radości ludziom, wśród których przebywa i których spotka. Także o Boże Bł. i zdrowie dla rodziców, siostry, babci, rodziców chrzestnych i bliskich Kacpra
PIĄTEK – 01 marca 2024r.15.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 30/30)
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 03 marca 2024r.
11.00 – Śp. Stefania Franciszek Spelbert, w rocz. śmierci Franciszka i z okazji urodzin

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed II NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 24 lutego 2024r.
18.00 –
SOBOTA przed III NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 02 marca 2024r.
18.00 –

Chrzest święty przyjęła: Jagoda Gwizdała

Do domu Ojca w niebie odeszli: Wiesław Główczewski 16.02.
Grażyna Milewska 18.02

Skip to content