Aktualności
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 Lutego 2024 r.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 Lutego 2024 r.

1. Postać Noego została opisana w wydarzeniach prehistorii biblijnej. Okres ten nie odnosi się do Izraela, lecz do historii ludzkości w ogóle. Niebezpieczeństwo potopu zostało zażegnane dzięki próbie posłuszeństwa i ufności Noego. Owa postawa spotkała się z przychylnością Boga, który zawiązał z ludzkością pierwsze przymierze, nazywane noachickim. Zaś w Ewangelii Jezus woła: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże”. Słowa nawrócenia miały stanowić przygotowanie ludzi na wieczyste przymierze. Jest nim dobrowolna ofiara Jezusa na krzyżu. Tym samym Bóg zawiązał czwarte i ostatnie przymierze miłości z ludźmi. Także i my jesteśmy zaproszeni, by z nawróconym sercem oczekiwać nadejścia królestwa Bożego.

2. Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem…

3. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcamy.

4. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś na pierwsze Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na Drogę Krzyżową.
* Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00
* Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
Na mocy decyzji papieża Pawła VI jest możliwość uzyskania raz dziennie odpustu zupełnego – za odprawienie Drogi Krzyżowej. Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w jakimkolwiek kościele lub kaplicy na terenie Polski – wierny zyskuje odpust zupełny raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu.

5. Przed trzema laty Biskup Ryszard zaapelował do całej diecezji o wsparcie remontu budynków seminarium. Dwa razy w roku, w ubiegłych latach, kolekta zebrana w każdym kościele naszej diecezji została przekazana na ten cel. Cały czas jednak pojawiają się również nowe wyzwania i prace do wykonania, które wcześniej nie były planowane, a okazują się konieczne. W związku z powyższym, kolekta z dzisiejszej niedzieli oraz z 19 czerwca br. będą przeznaczone na potrzeby remontu naszego Seminarium Duchownego. Polecamy je Waszej ofiarności. Ksiądz biskup diecezjalny za wsparcie wszystkim składa serdeczne „Bóg zapłać!”

6. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Trójcy Świętej. Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia przed Mszą św. jest możliwość skorzystania ze spowiedzi świętej. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana.

7. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania z klas ósmych odbędzie się w piątek (23.02) na Mszy Św. o godz. 17:00. Po niej spotkanie. Obecność obowiązkowa. Z kolei kandydatów z klas pierwszych, szkół ponadpodstawowych zapraszamy tydzień później, czyli w piątek (01.03) na Mszę Św. o godz. 17:00. Następnie spotkanie formacyjne. WSZYSTKIM kandydatom przypominamy o uczestnictwie w nabożeństwach Drogi Krzyżowej.

8. Przyszła niedziela – druga wielkopostna, to NIEDZIELA AD GENTES – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła, poprzez zbiórkę ofiar do puszek, przeznaczonych na pomoc polskim misjonarzom.

9. W tym tygodniu:
– w czwartek, 22 lutego, przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Przyjdźmy w tym dniu, jeśli mamy możliwość, na Mszę Świętą, a przede wszystkim pamiętajmy w modlitwie o Następcy Świętego Piotra, który nie przestaje prosić o to wsparcie.

10. Wzorem roku ubiegłego odbędzie się TUCHOLSKA EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA! W piątek, dn. 22 marca 2024 r. Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy przygotowali szlak św. Małgorzaty prowadzący z kościoła pw. Bożego Ciała przez kościoły pw. św. Bartłomieja Ap. i pw. Opatrzności Bożej. Dalej trasą, liczącą w sumie 27 km, prowadzącą z Tucholi przez Rudzki Most, Płazowo, Szumiącą, Las Wandowo, Piłę – Młyn, Świt, Żówiniec, Przy Szosie Bydgoskiej dotrzemy do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie zakończy się indywidualną adoracją Najświętszego Sakramentu. Pakiety, zawierające mapkę z rozważaniami można nabywać w biurze parafialnym parafii pw. Bożego Ciała oraz w sklepie Hossana przy ul. Nowodworskiego 33 w Tucholi. Więcej informacji https://ekstremalnatuchola.pl/ Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

11. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych Parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności…
Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i katechetom życzymy udanych ferii w ciągu dalszym i opieki Matki Bożej oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

12. W momencie chrztu świętego Bóg zawarł z każdym z nas wieczne przymierze. W ten sposób jest On obecny w naszej codzienności. Pamiętajmy, że Bóg jest zawsze przy nas i towarzyszy nam w wielkopostnym czasie przemiany ludzkich serc.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Bożena, Stanisław, Irena, Stefan Wielandt; Kazimiera, Edmund, Bogdan Rogowscy; Bernard Piesik i Zygmunt Jeziorski
10.00 – Śp. Teresa Świetlik – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
12.00 – z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny oraz łaskę nieba dla śp. Mieczysława
17.00 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 18/30)
PONIEDZIAŁEK – 19 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 19/30)
17.00 – Śp. Jan Graban; o łaskę przebaczenia grzechów i dar nieba
WTOREK – 20 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 20/30)
17.00 – Śp. Stanisław Stanisława Bydłowscy, rodzice i rodzeństwo; Stefan Szmagliński
Środa – 21 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 21/30)
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 22 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 22/30)
17.00 – Śp. Paweł Gertruda Kożuch; zmarli z rodziny Kożuch i Megger
Piątek – 23 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Leonard Wiese, 6 rocz. śmierci; Eugeniusz Wiese – w I rocz. śmierci oraz rodzice Wiese i Muzolf
17.00 – Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze Boże bł. w 50 rocz. ślubu dla Krystyny i Tadeusza Forc
Sobota – 24 lutego 2024r.
08.30 – O Boże błogosławieństwo dla Radzimira w dniu 18. urodzin; o dary Ducha Świętego na czas matury
17.00 – Śp. Teresa Stanisław Klafetka i zmarli z rodziny
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 25/30)
10.00 – Śp. Stefan Śpica, 19 rocz. śmierci
12.00 – Z podziękowaniem za odebrane łaski w 40 rocz. ślubu, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny i Jubilatów
17.00 – Śp. zmarli z rodziny Marczak i Wiśniewskich

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Bronisław Pstrąg, z ok. urodzin
PONIEDZIAŁEK – 19 lutego 2024r.
7.45 –
WTOREK – 20 lutego 2024r.
7.45 –
ŚRODA – 21 lutego 2024r.
7.45 –
CZWARTEK – 22 lutego 2024r.
7.45 –
PIĄTEK – 23 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 23/30)
SOBOTA – 24 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 24/30)
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
7.45 – Śp. Anna Bolesław Rzepińscy

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.
11.00 – Śp. Waldemar Nieżurawski, w 22 rocz. śmierci
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 25 lutego 2024r.
11.00 – O Bożą Opatrzność i Opiekę MB na każdy dzień dla Kacpra, z okazji 18. urodzin, aby mógł właściwie rozpoznać drogę życiową i sprawiał wiele radości ludziom, wśród których przebywa i których spotka. Także o Boże Bł. i zdrowie dla rodziców, siostry, babci, rodziców chrzestnych i bliskich Kacpra

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed I NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 17 lutego 2024r.
18.00 – o szczęśliwą operację dla Wiesława
SOBOTA przed II NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 24 lutego 2024r.
18.00 –

Chrzest święty przyjęli: Antoni Kalinowski

Do domu Ojca w niebie odeszli: Aniela Kalinowska 10.02.

Skip to content