Aktualności
VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 Lutego 2024 r.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 Lutego 2024 r.

1. Synonimem słowa „trędowaty” jest „wykluczony”. Pod nazwą trądu kryły się wszelkie poważne zmiany na skórze człowieka. Księga Kapłańska zawiera przepisy Prawa, które niezwykle restrykcyjnie odnosiło się do osób dotkniętych tą chorobą. Bezwzględne przestrzeganie przepisów miało na celu zapewnienie sanitarnej higieny w społeczeństwie oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii. Człowiek dotknięty trądem w ówczesnym społeczeństwie był już za życia umarły, gdyż jego wyrokiem było odseparowanie od innych. Jezus w Ewangelii przełamuje tę logikę. Nie polemizuje z przepisami Prawa, ale odkrywa na nowo wartość i godność osoby trędowatej. Jezus nie tylko pozwala zbliżyć się choremu, lecz dotyka go i uzdrawia. Przywraca człowiekowi już dawno pogrzebaną nadzieję. Niech liturgia słowa utwierdzi nas w przekonaniu o nadziei, którą niesie nam Bóg.

2. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…

3. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Pogłębmy postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. Na Mszy Świętej o godz. 10.00, z udzieleniem sakramentu dla chorych będziemy modlić się w intencji chorych

i osób starszych, ofiarowując Eucharystię za naszych parafian, niemocą złożonych.

4. Rozpoczynamy w naszej parafii adorację Najświętszego Sakramentu poprzedzającą Wielki Post. Nabożeństwo to polega na modlitwie przed wystawionym Jezusem w Eucharystii dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela było złożone w grobie. Dzisiaj od godz. 13 do 17 będzie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Natomiast jutro i pojutrze adoracja rozpocznie się po porannej Mszy świętej i potrwa do wieczornej. Zechciejmy przyjść do Kościoła, by włączyć się

w adorację i choć kilka minut poświęcić na osobistą modlitwę.

5.W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 8:30 i 17:00, w Kiełpinie o 15:30. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do wejścia i całkowitego zaangażowania się w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty (14 – 18 lutego).

5. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

7. W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian. Natomiast od przyszłej niedzieli będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych.

Nabożeństwa Wielkopostne:

 Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00

 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00

8. CARITAS na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej już dziś chcemy powiedzieć: chodzi o „Jałmużnę postną” – do specjalnie przygotowanych kartonowych skarbonek można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności.

9. Składane za tydzień ofiary na tacę będą przeznaczone na koszty remontu budynku Seminarium Duchownego w Pelplinie. Kolektę tę, przed trzema laty ogłosił ksiądz biskup diecezjalny w specjalnie wystosowanym liście. Aktualnie ponawia prośbę. Realizowany remont Seminarium Duchownego, niezależnie od programu unijnego, jest remontem generalnym, stąd myśląc o odpowiedzialności za to szczególne miejsce w życiu diecezji, proszę zarówno o modlitwę o nowe, dobre i święte powołania do stanu duchownego, jak również o ofiarność na rzecz renowacji i termomodernizacji budynków seminaryjnych oraz funkcjonowania wspólnoty seminaryjnej. Ufam i wierzę, że z Bożą i ludzką pomocą podołamy, zaś wspólna troska o powołania wyda dobre owoce.

10. W tym tygodniu patronują nam:

W środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.

Również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

– 14 lutego – środa – POPIELEC; można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła katedralnego tego dnia

11. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

Wszystkim drogim Parafianom i Gościom życzymy dobrej niedzieli, dobrego tygodnia, Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Matce Najświętszej zawierzamy dzieci i młodzież naszej parafii oraz wszystkich przebywających na feriach zimowych prosząc

o szczęśliwy wypoczynek.

12. Rozpoczynający się tydzień da nam wiele okazji, abyśmy zaświadczyli o swojej przynależności do Jezusa i Kościoła. W każdej napotkanej sytuacji bądźmy naśladowcami Chrystusa i Jego miłości do człowieka.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Tuchola, ul. Chojnicka 28

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Anastazja Jan Michalscy z ok. urodzin i w 10 rocz. śmierci Mieczysława Michalskiego

10.00 – o zdrowie dla chorych

12.00 – z podziękowaniem za odebrane łaski i dary w 70 rocz. urodzin Jana, z prośbą o zdrowie i Boże bł. i dary Ducha Świętego dla całej rodziny

17.00 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 11/30)

PONIEDZIAŁEK – 12 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 12/30)

17.00 – Śp. Zbigniew Urban, z ok. urodzin

WTOREK – 13 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Weronika Ludwik Dul; Irena, Stanisław, Bogusław Dul; Jadwiga, Hieronim Drewczyńscy

17.00 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 13/30)

Środa – 14 lutego 2024r. POPIELEC

08.30 – Śp. Małgorzata Piotrowska; Marcin, Felicja, Kazimierz Redlarscy i zmarli z rodziny

17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”

Czwartek – 15 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 15/30)

17.00 – Śp. Jan Bożena Adrych – w I rocz. śmierci Jana

Piątek – 16 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 16/30)

17.00 – Śp. Mariusz Czapiewski, w 5 rocz. smierci

Sobota – 17 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 17/30)

17.00 – Śp. Kazimierz Pestka, z ok. urodzin

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Bożena, Stanisław, Irena, Stefan Wielandt; Kazimiera, Edmund, Bogdan Rogowscy; Bernard Piesik i Zygmunt Jeziorski

10.00 – Śp. Teresa Świetlik – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

12.00 – z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny oraz łaskę nieba dla śp. Mieczysława

17.00 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 18/30)

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Wiesław Wojciechowski – I rocz. śmierci; Witold Nakielski, z ok. urodzin

PONIEDZIAŁEK – 12 lutego 2024r.

7.45 – o Boże Bł. dla Agnieszki i jej rodziny, z ok. urodzin; zmarli z rodzin: Wegner, Barańczuk, Jatkowskich i Roszkowskich

WTOREK – 13 lutego 2024r.

7.45 – o szczęśliwe rozwiązanie dla Anny Norek

ŚRODA – 14 lutego 2024r. POPIELEC

7.45 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 14/30)

CZWARTEK – 15 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Agnieszka Jan Łyczywek; Elżbieta, Maria Korzuch

PIĄTEK – 16 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Agenor Franciszka Gierszewscy; rodzice z obu stron i zmarli z rodziny

SOBOTA – 17 lutego 2024r.

7.45 – int. Sióstr

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Bronisław Pstrąg, z ok. urodzin

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 lutego 2024r.

11.00 – Śp. Marta Wicikowska i rodzice

ŚRODA – 14 lutego 2024r. POPIELEC

15.30 – Śp. Anna, Józef, Zygmunt Kiełbasa

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 18 lutego 2024r.

11.00 – Śp. Waldemar Nieżurawski, w 22 rocz. śmierci

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed VI NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 10 lutego 2024r.

18.00 –

SOBOTA przed I NIEDZIELĄ WIELKIEGO POSTU – 17 lutego 2024r.

18.00 –

Do domu Ojca w niebie odeszli: Justyna Kuszyńska 25.01

Adam Spelbert 02.02

Skip to content