Aktualności
IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 Stycznia 2024 r.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 Stycznia 2024 r.

1. U początku swej publicznej działalności Jezus zmierza do synagogi. Skoro dopuszczono Go do głosu i otwarcie może tam naucza, znaczy, że uważano Go za nauczyciela. Porządek spotkania w synagodze burzy zachowanie opętanego człowieka. Ale Jezus każe złemu duchowi opuścić biednego człowieka, a tym samym stawia siebie ponad urząd nauczyciela. Swoją mocą udowadnia, że jest kimś więcej niż nauczycielem, że jest Synem Bożym. W całym tym zdarzeniu zadziwia fakt, że to nie uczestnicy synagogalnego spotkania słuchający Jezusa, ale zły duch wyznaje wiarę w to, że Jezus jest Świętym Boga, Bożym Synem. Dla Świętego Marka, autora tej Ewangelii, owo wydarzenie jest pierwszym cudem dokonanym przez Jezusa. Ilekroć stajemy w bliskości Boga, wyznajemy wiarę w Jezusa i słuchamy Jego słów, tyle razy cuda stają się naszym udziałem w konkretnej codzienności. Odkryjmy w słowie Bożym umocnienie w naszych słabościach ku odmianie serc.

2. Ukazany w dzisiejszej Ewangelii Jezus budził lęk i zdumienie wśród słuchających Go i będących świadkami znaków, które czynił. Dzisiaj również Jego Ewangelia spotyka się z różnym przyjęciem; my jednak pragniemy przyjmować ją wciąż otwartym sercem i na co dzień ją wypełniać.

3. Dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 12:00 swoim śpiewem dzieci, z nowopowstałej scholi „Jakubowych Nutek” urozmaicą liturgię. GRATULUJEMY młodym wykonawcom, jak również wszystkim, którzy przyczynili się do reaktywowania Scholi. Życzymy nieustannego podnoszeniem poziomu artystycznego i repertuaru występów oraz częstego upiększania niedzielnych Mszy świętych! Jednocześnie zapewniamy, że przez cały czas chętnie przyjmujemy nowych, uzdolnionych, małych śpiewaków.

4. Tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.

5. W poniedziałek, 29 stycznia br. przypada 104. rocznica powrotu Tucholi do Macierzy. Główne obchody rozpoczną się od mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała o godz. 11:00. Następnie formowanie kolumny i przemarsz pod pomnik św. Małgorzaty, gdzie będzie miało miejsce wystąpienie pana Burmistrza i złożenie kwiatów.

6. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nas z wizytą kolędową w swoich domach i mieszkaniach. Dziękujemy za życzliwość, poczęstunek i ofiary złożone na potrzeby naszego kościoła i parafii. Bóg zapłać! 7. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W czwartek otoczmy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać.

8. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 8:30 i 17:00, w Kiełpinie o 15:30. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać. Pół godziny przed Mszami, z racji pierwszego piątku miesiąca, okazja do spowiedzi świętej. Tego dnia również odwiedziny chorych, ks. Proboszcz przybędzie z posługą do chorych w mieście od godz. 09.00.

9. Także 2 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą wszystkich, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Składane w to święto ofiary przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.

10. W sobotę, 3 lutego, z okazji liturgicznego dnia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła, poranną Mszę odprawimy według formularza o tym Świętym, na zakończenie której pobłogosławimy świece oraz udzielimy specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem. To również pierwsza sobota miesiąca, zatem zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przed Mszą wieczorną i wspólnie odmówioną modlitwę do Matki Bożej.

11. W tym tygodniu patronują nam:

W środę, 31 stycznia – św. Jan Bosko, charyzmatyczny duszpasterz młodzieży i wybitny pedagog XIX wieku, który całe życie poświęcił trosce o młodych.

W sobotę, 3 lutego – św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje potężne orędownictwo w chorobach gardła.

12. Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

13. Wieść o Jezusie, który wypędził z człowieka ducha nieczystego, rozchodziła się po całej Galilei. Warto, abyśmy nie wstydzili się swojej przynależności do Mistrza z Nazaretu. Dzielmy się z innymi radością, że Chrystus jest Panem naszego życia.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Tuchola, ul. Chojnicka 28

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Józef, Agnieszka, Helena i Andrzej Forc; Stefania Stanisław Gac

10.00 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. rocz. urodzin Kazimiery; Zofia, Leon, Henryk, Kazimierz Rink, z ok. 11 rocz. śmierci Leona

12.00 – Śp. Wojciech, Felicja, Kazimierz Gross,w rocz. śmierci Wojciecha

17.00 – Śp. Agata, Leonard, Kazimierz Lamparscy

PONIEDZIAŁEK – 29 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Krzysztof, Aniela, Eugeniusz Szumała; zmarli z rodziny

17.00 – Z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o hojność Bożego bł. i opiekę MB dla rodziny Thiede

WTOREK – 30 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Stefania Antoni Pik

17.00 – Śp. Genowefa Antoni Judyccy; rodzice z obu stron, z ok. imienin Genowefy

Środa – 31 stycznia 2024r.

08.30 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”

17.00 – Śp. Teresa Czesław Zakryś

Czwartek – 01 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Wacław Sząszor, w rocz. śmierci; Renata Sząszor, z ok. urodzin

17.00 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 01/30)

Piątek – 02 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 02/30)

17.00 – Śp. Stefan Ziemski, o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie

Sobota – 03 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 03/30)

17.00 – Śp. Henryk Lackowski, z ok. urodzin; rodzice z obu stron

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 04 lutego 2024r.

08.30 – Śp. Izabela Piątkowska (Msza greg. 04/30)

10.00 – Śp. Zofia Józef Pik

12.00 – Śp. Benedykt, Andrzej Megger; rodzice z obu stron

17.00 – Śp. Dorota i Alicja Piociot, w 7 rocz. śmierci

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

7.45 – o potrzebne łaski dla chrześniaka w dniu urodzin; z prośbą o dar opamiętania i nawrócenia

PONIEDZIAŁEK – 29 stycznia 2024r.

7.45 – int. Sióstr

WTOREK – 30 stycznia 2024r.

7.45 – Śp. Anna Zygmunt Kościa

ŚRODA – 31 stycznia 2024r.

7.45 –

CZWARTEK – 01 lutego 2024r.

7.45 –

PIĄTEK – 02 lutego 2024r.

7.45 – o szczęśliwą operacje dla Angeliki

SOBOTA – 03 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Teresa Mieczysław Kożuch, w rocz. śmierci Teresy

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 04 lutego 2024r.

7.45 – Śp. Stefan Kożuch, w 11 rocz. śmierci; rodzice i rodzeństwo z obu stron

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

11.00 – Z podz. za opiekę Bożą, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny

PIĄTEK – 02 lutego 2024r.

15.30 – Śp. Agnieszka Piesik, z ok. rocz. śmierci i imienin

V NIEDZIELA ZWYKŁA – 04 lutego 2024r.

11.00 – Śp. Helena, Maria, Alfons Szwemin, w dniu urodzin Heleny i w rocz. śmierci Marii; dziadkowie z obu stron

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed IV NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 27 stycznia 2024r.

18.00 –

SOBOTA przed V NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 03 lutego 2024r.

18.00 – w int. Parafii

Chrzest święty przyjęli: Mikołaj Janikowski

Skip to content