Aktualności
III NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 Stycznia 2024 r.

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 Stycznia 2024 r.

1. Nawrócenie ma zawsze podwójny wymiar. Jest łaską daną od Pana Boga, lecz musi zostać podjęte przez człowieka, by mogło skutecznie się dokonać. Nawrócenie oznacza odwrócenie się od swej grzesznej przeszłości i zwrócenie się w stronę Boga. Taką postawę pod wpływem Jonaszowego upomnienia podjęli Niniwici. W Ewangelii Pan Jezus także nieustannie nawołuje, by człowiek kierował swe życie ku Bogu. Słowa Jezusa: „Pójdź za mną” tłumaczy się także jako: „podążaj moimi śladami”. Bracia Szymon i Andrzej oraz Jan i Jakub podjęli zaproszenie Pana. Porzuciwszy dotychczasowe życie, zaczęli kroczyć śladami Jezusa. Podążanie za Jezusem jest pewną drogą ku przemianie swego serca, a tym samym swego życia. Zachęceni liturgią słowa, podążajmy za Panem Jego śladami.

2. W dzisiejszą niedzielę przeżywamy ustanowioną przed pięciu laty Niedzielę Słowa Bożego. Jest to może inspiracja do częstszego sięgania po słowo Boże zawarte na kartach Pisma Świętego i prześwietlania przezeń swojego życia. Natomiast dzisiejsza liturgia słowa przypomina, że każdy chrześcijanin jest wezwany do nieustannego nawracania się, przemieniania swojego życia tak, by było ono bardziej przepełnione Ewangelią. Niełatwe to zadanie, ale wraz z Psalmistą chcemy powtarzać: „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie

w prawdzie według swych pouczeń”…

3. Dzisiaj i jutro obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Jest to bardzo dobra sposobność, aby podziękować naszym najbliższym za to wszystko, co w swoim długim życiu zrobili dla nas i czego nas nauczyli. Będąc bogatsi w doświadczenia stawali się dla nas przykładem i wzorem. Wszystkim Babciom i Dziadkom dziękujemy za ich miłość i dobroć; życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia oraz pociechy z wnuków. A tym, którzy odeszli: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci”.

4. W czwartkowe święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, zakończy się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Zapraszamy w tym dniu na Msze Święte. Pamiętajmy nieustannie o modlitwie w tej intencji i starajmy się budować jedność

w naszych rodzinach i domach, wspólnotach, zakładach pracy, w całym naszym narodzie.

5. W piątek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.

6. Odwiedziny chorych, ks. wikariusz zamiast z początkiem miesiąca lutego, swoich chorych odwiedzi już w najbliższym tygodniu. W czwartek (25.01) posługa u chorych w Bladowie od godz. 09.00. Z kolei u chorych w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie

w sobotę (27.01) od godz. 9:00.

7. Dzieci i młodzież, które grają na instrumentach bądź lubią śpiewać i chciałyby dołączyć do nowopowstałej Scholi przy naszej Parafii, mogą to jeszcze uczynić. Wystarczy dołączyć na próbę, która odbędzie się we wtorek w Tucholskim Domu Kultury o godz. 17:30.

8. Kończymy duszpasterskie odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. W tym tygodniu ostatnie wizyty. Już dziś serdecznie dziękujemy za wszystkie spotkania i rozmowy, które odbyliśmy. Dziękujemy za Waszą, Drodzy Parafianie, otwartość i życzliwość. Prosimy również o zgłoszenie się tych, którzy życzą sobie odwiedzin kapłana z błogosławieństwem i modlitwą.

9. Porządek KOLĘDY do końca jej trwania:

Poniedziałek 22.01.2024r.

15.30 – ul. Rycerska, ul. Studzienna, ul. Starofarna, ul. Rzeźnicka (1 ksiądz)

15.30 – ul. Krótka, ul. Wałowa, ul. Kościelna (1 ksiądz)

Wtorek 23.01.2024r.

15.30 – ul. Krzywa (1 ksiądz)

15.30 – ul. Ogrodowa (1 ksiądz)

Środa 24.01.2022r.

15.00 – KOLĘDA NA ZGŁOSZENIE – rodziny, osoby, które zostały pominięte lub nie mogły przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie albo z różnych przyczyn wizyta duszpasterska się nie odbyła, prosimy o zgłoszenia w biurze parafialnym lub zakrystii.

10. Przez okres kolędowy, do 26 stycznia włącznie biuro parafialne będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 9.30. Do tego czasu również Msze św. w ciągu tygodnia będziemy odprawiali tylko z rana, o godzinie 8.30, a w Kaplicy sióstr o 7:45.

11. W tym tygodniu patronują nam:

W środę, 24 stycznia – św. Franciszek Salezy, który w swoich pismach ukazywał, że każdy ma swoją własną drogę pobożności wiodącą do świętości, adekwatną do życiowego powołania i codziennej pracy.

W czwartek, 25 stycznia – św. Paweł Apostoł Narodów, który mocno przeżył spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem pod Damaszkiem; z prześladowcy stał się gorliwym heroldem Chrystusa i Jego Dobrej Nowiny o zbawieniu.

W piątek, 26 stycznia – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tak zwane „Listy pasterskie” z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych.

12. Życzymy solenizantom i jubilatom tego tygodnia zdrowia i wielu łask Bożych.

13. Każdy kolejny dzień naszego życia przybliża nas do spotkania z Chrystusem. Pokochajmy słowo Boże, budujmy jedność między nami, zadbajmy o swoje nawrócenie i uwierzmy w Ewangelię, aby nie zmarnować czasu, który jest przed nami.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Tuchola, ul. Chojnicka 28

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Wanda, Kazimierz, Tadeusz, Adam, Ryszard Wiśniewscy oraz ich rodzice i rodzeństwo

10.00 – Śp. Janusz Sala, z okazji urodzin; Anna Wedel- Sala

12.00 – Śp. Adam Welter, w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Welter i Zakryś

17.00 – Śp. Stanisław Monika Worzała, syn Stanisław oraz rodzice z obu stron; Józef Łącki

PONIEDZIAŁEK – 22 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Ryszard Pacer – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

WTOREK – 23 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Marta, Paweł, Jadwiga Badtke; Anna, Gertruda, Alfons Semrau

Środa – 24 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Irena Jarząbek, w 5 rocz. śmierci

Czwartek – 25 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Stanisław Czapiewski, z ok. rocz. urodzin; rodzice i rodzeństwo

Piątek – 26 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Anastazja Alojzy Baczyńscy, w 47 rocz. śmierci Alojzego

Sobota – 27 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Ryszard, Franciszka, Jan Paczkowscy; Marta Władysław Kurlandt

17.00 – Śp. Klara, Paweł, Benedykt Czubak

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

08.30 – Śp. Józef, Agnieszka, Helena i Andrzej Forc; Stefania Stanisław Gac

10.00 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. rocz. urodzin Kazimiery; Zofia,

Leon, Henryk, Kazimierz Rink, z ok. 11 rocz. śmierci Leona

12.00 – Śp. Wojciech, Felicja, Kazimierz Gross,w rocz. śmierci Wojciecha

17.00 – Śp. Agata, Leonard, Kazimierz Lamparscy

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 stycznia 2024r.

7.45 – Śp. Henryk Gierszewski – int. od uczestników pogrzebu

PONIEDZIAŁEK – 22 stycznia 2024r.

7.45 –

WTOREK – 23 stycznia 2024r.

7.45 –

ŚRODA – 24 stycznia 2024r.

7.45 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”

CZWARTEK – 25 styczeń 2024r.

7.45 –

PIĄTEK – 26 stycznia 2024r.

7.45 – Śp. Maria Ambroży Kamowscy, w rocz. śmierci Marii

SOBOTA – 27 stycznia 2024r.

7.45 – Śp. Krystyna Stempień – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

7.45 – o potrzebne łaski dla chrześniaka w dniu urodzin; z prośbą o dar opamiętania i nawrócenia

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 21 stycznia 2024r.

11.00 – Śp. Stanisław Berendt, z ok. dnia dziadka

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 stycznia 2024r.

11.00 – Z podz. za opiekę Bożą, z prośbą o dalsze Boże bł. dla rodziny

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed III NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 20 stycznia 2024r.

18.00 – Śp. Jarosław Burda-Czarnowski, z okazji imienin

SOBOTA przed IV NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 27 stycznia 2024r.

18.00 –

Do domu Ojca w niebie odeszli: Śp. Henryk Gierszewski

Skip to content