Aktualności
III Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2023 r.

III Niedziela Adwentu – 17 grudnia 2023 r.

1. „Radujcie się w Panu!” – słowa antyfony na wejście wskazują, że dzisiejsza niedziela to niedziela radości, że Pan już jest blisko, że już przychodzi, by nam udzielić swoich darów. Nawet kolor szat liturgicznych jest dzisiaj jakby jaśniejszy, weselszy, bo nie fioletowy, tylko różowy. Otwierajmy się na przychodzącego Pana, który pragnie towarzyszyć naszej codzienności.

2. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej, pozostał już zaledwie tydzień. Od dziś wkraczamy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zastanówmy się, jak przeżywamy ten święty czas? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Panem Bogiem i bliźnimi przez szczerą spowiedź. Kościół przychodzi nam z pomocą jako szafarz Bożego miłosierdzia oraz przez piękno i bogactwo adwentowej liturgii. Pamiętajmy, że nasza życiowa droga wiedzie ku ostatecznemu spotkaniu z Panem Bogiem – Sędzią Sprawiedliwym. Wykorzystajmy ten czas na szczególne pogłębienie więzi z domownikami oraz z naszą wspólnotą parafialną, gdzie umacniamy naszą przyjaźń z Panem Bogiem, aby dalej ukazywać ją innym.

3. Dziękujemy tym, którzy już skorzystali ze spowiedzi w czasie adwentu. Sakramentu pokuty i pojednania w naszym kościele udzielamy 15 minut przed każdą Mszą św. Natomiast w sąsiednich parafiach tucholskich jest jeszcze możliwość skorzystania ze spowiedzi z udziałem kapłanów z dekanatu. Jutro w parafii św. Bartłomieja, a w piątek w Bożym Ciele.

4. Zapraszamy serdecznie wszystkich na ostatnie Msze św. adwentowe. W naszym kościele są one celebrowane o godz. 17:00 do najbliższej soboty włącznie. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Dzieci przynoszą także papierowe laurki z wypisanymi postanowieniami na czas adwentu. Ponadto prosimy najmłodszych o przygotowanie ozdób w postaci aniołków do dekoracji żłóbka.

5. Chorych i starszych odwiedzimy z świąteczną spowiedzią i Komunią św. Ks. Proboszcz odwiedzi chorych w mieście w sobotę (23.12) od godz. 9:00. Ks. wikariusz w piątek (22.12) odwiedzi chorych w Bladowie od godz. 08.30. Z kolei chorych w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie w sobotę (23.12) od godz. 9:00. Można zgłosić dodatkowych chorych telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego.

6. Pobłogosławione i poświęcone opłatki, którymi w Wigilijny wieczór w gronie najbliższych będziemy łamać się i składać życzenia, można nabywać w zakrystii lub biurze parafialnym. W tych miejscach też możemy zaopatrzyć się w świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. To ekumeniczna akcja pomocowa, która finansuje wiele form wsparcia potrzebujących dzieci, jak ich wakacyjny wypoczynek, posiłki i stypendia, leczenie i rehabilitację itp.

7. W przyszłą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia ze szczególnie przeżywanym wieczorem. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Może będzie to jedyna w roku okazja do pojednania, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych czy sąsiadów. Wigilijną wieczerzę rozpocznijmy wspólną modlitwą, odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20), przełamaniem się opłatkiem, śpiewajmy kolędy i pastorałki. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy, nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu. Nie zapomnijmy w tym dniu o zmarłych, którzy nie zasiądą z nami przy stole, zanieśmy znicz na ich groby.

8. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Mszy Świętej zwanej Pasterką o północy. Natomiast w kaplicy Sióstr Elżbietanek o godz. 22:00, a w kościele filialnym w Kiełpinie już o 20:00. W Boże Narodzenie (25.12.) nie będzie Mszy św. o godz. 8:30; w kaplicy szpitalnej i kaplicy Sióstr zostanie odprawiona o godz. 9:00. Reszta Mszy tego dnia, jak również w drugi dzień świąt, według porządku niedzielnego.

9. Z kalendarza liturgicznego:
– 17 grudnia (ndz.) rozpoczynamy drugą część Adwentu. To już bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

10. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

11. Każde spotkanie człowieka z Jezusem przepełnione jest miłością. W trakcie rozpoczynającego się tygodnia głośmy tę radosną prawdę wszystkim ludziom, których spotkamy. Pamiętajmy, że gdy czynimy dobro, Bóg jest z nami – Bóg, który jest radością.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Anastazja Jan Michalscy, w rocz. śmierci; Mieczysław Michalski

10.00 – Śp. Krystyna Jan Fierek; rodzice i rodzeństwo Iwiccy; Dominik Iwicki

12.00 – Śp. Czesław Józefa Babińscy, w rocz. śmierci Józefy; rodzice z obu stron

17.00 – Śp. Henryk Lamparski – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

Poniedziałek – 18 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Weronika Ciemka – int. od uczestników pogrzebu

17.00 – Śp. Marek Bucholc; Jerzy Bucholc; Stanisław Teresa Birzyńscy

Wtorek – 19 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Mariusz Pestka, w 20 rocz. śmierci

17.00 – Śp. Siostra elżbietanka Rozalia, w 3 rocz. śmierci

Środa – 20 grudnia 2023r.

08.30 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”

17.00 – Śp. Dominik Iwicki, zmarli z rodziny Iwickich; Benedykt Michalak

Czwartek – 21 grudnia 2023r.

08.30 – o Boże błog. dla Filipa z ok. urodzin; śp. Tadeusz Wegner; zmarli z rodzin Wegner, Barańczuk, Koperskich, Szutenberg i Wąsik

17.00 – o zdrowie, Boże błog. oraz nieustanną opiekę MB dla Tomasza z okazji urodzin

Piątek – 22 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Weronika Ciemka – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

17.00 – Śp. Teresa, Edwin, Janusz Szulc, w rocz. śmierci Janusza

Sobota – 23 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Franciszka Pieczka, Mieczysław Pieczka i zmarli z rodziny

17.00 – Śp. Antoni Janowicz, z okazji 62 rocz. śmierci; zmarli z rodziny Janowicz, Pałuckich, Prill

IV NIEDZIELA ADWENTU – 24 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Tadeusz Gierszewski, 3 rocz. śmierci; zmarli z rodziny Gierszewskich

10.00 – Śp. Jerzy Lachowicz – int. od Danki z rodziną i Longiny z rodzina

12.00 – Śp. Marian Partyka – int. od Krystyny

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Zenon Kędzierski

PONIEDZIAŁEK – 18 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

WTOREK – 19 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Marka i Anety Jędrocha z Rokicin

ŚRODA – 20 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Barbary Romana Jurzec z Rdzawki

CZWARTEK – 21 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Michał Stachnik, w 3 rocz. śmierci

PIĄTEK – 22 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Jana i Anny Jurzec z Rdzawki

SOBOTA – 23 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Marii i Stanisława Słońskich z Rdzawki

IV NIEDZIELA ADWENTU – 24 grudnia 2023r.

7.45 –

22:00 – int. Sióstr

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

11.00 – Śp. Kazimierz Ciemiński; rodzice i rodzeństwo z obu stron

IV NIEDZIELA ADWENTU – 24 grudnia 2023r.

11.00 – Z podz. za odebrane łaski w 25 rocz. ślubu Justyny i Janusza, z prośbą o dalsze Boże błog. i zdrowie

20:00 – Śp. Anna Stefan Odejewscy, w 26 rocz. śmierci Anny

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed IV NIEDZIELĄ ADWENTU – 23 grudnia 2023r.

18.00 –

Do domu Ojca w niebie odeszli:

śp. Urszula Majka – Skórcz 08.XII

śp. Helena Pstrąg 09.XII

Skip to content