Aktualności
II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

1. Życie jest nieustanną drogą, której kresem winno być zbawienie. Jednak nękane grzechem serce człowieka nieraz wypada z odpowiedniego toru i gubi swój właściwy cel. Wtedy potrzebuje nawrócenia. Przeświadczenie to nosiło w sercu wielu ludzi zmierzających nad Jordan, którzy słyszeli nawoływanie Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki”. Słowa te znane były Izraelitom dzięki Deutero-Izajaszowi, który umieścił je w Księdze Pocieszenia. Dlatego też postawa gotowości i ciągła troska o własne prostowanie życia na miarę Ewangelii jest sprawdzoną drogą pocieszenia także i dla nas. Osiągniemy pocieszenie i pokój serca, podążając drogą Jezusa, który sam jest „Drogą, Prawdą i Życiem”. Niech liturgia słowa pobudzi nas do kroczenia za Panem drogą nawrócenia.

2. W drugą adwentową niedzielę rozbrzmiewa wołanie Świętego Jana Chrzciciela: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego…”. Jest to wezwanie do ciągłej pracy nad sobą i do nawrócenia. Pan chce nas wszystkich obdarzać swoim miłosierdziem i czeka na nas w łasce sakramentu pokuty i pojednania każdego dnia 15 minut przed Mszą św. Natomiast spowiedź święta adwentowa dla całej parafii, z udziałem kapłanów z dekanatu odbędzie się w sobotę 16 grudnia w godz. 9:00 – 09:30

i 15:00-16:00; po wznowieniu spowiedź potrwa od 16:30 – 17:00. W Kiełpinie słuchać spowiedzi będziemy od 15:00-15:30. Bardzo zachęcamy i prosimy by już teraz skorzystać z daru pojednania, nie zwlekając i odkładając na później.

3. Dzisiejsza niedziela jest obchodzona, już po raz 24 jako Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przy wyjściu ze świątyni przeprowadzana jest zbiórka ofiar na potrzeby naszych braci i sióstr mieszkających za wschodnią granicą. Natomiast kolekta przeznaczona jest na rzecz Stolicy Apostolskiej.

4. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze św. adwentowe; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci (nie tylko przygotowujących się do I Komunii), i młodzieży (kandydatom do bierzmowania przypominamy, że uczestniczą zgodnie z wymaganiami indeksowymi). W naszym kościele są one celebrowane w dni powszednie o godz. 17:00. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Dzieci przynoszą także papierowe laurki z wypisanymi postanowieniami na czas adwentu. Wśród uczestników wylosujemy dwuosobową pielgrzymkę do Asyżu i Rzymu.

5. Ten tydzień obfituje w rocznicę dramatycznych wydarzeń w naszej ojczyźnie. W środę przypada 42. (1981r.) rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Pamiętajmy o tych, którzy w tym czasie cierpieli, a nawet oddali życie. Uczcijmy pamięć ofiar – poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwyczajnie zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej. Niech nie zabraknie modlitwy w intencji naszej umiłowanej ojczyzny oraz w intencji pokoju na świecie. Polecajmy również w naszych modlitwach również obecnie rządzących.

6. Pobłogosławione i poświęcone opłatki, którymi w Wigilijny wieczór w gronie najbliższych będziemy łamać się i składać życzenia, można nabywać w zakrystii lub biurze parafialnym. W tych miejscach też możemy zaopatrzyć się w świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. To ekumeniczna akcja pomocowa, która finansuje wiele form wsparcia potrzebujących dzieci, jak ich wakacyjny wypoczynek, posiłki i stypendia, leczenie i rehabilitację itp.

7. Z kalendarza liturgicznego:

– 13 grud. (śr.) wspomnienie Św. Łucji, dziewicy i męczennicy

– 14 grud. (czw.) wspomnienie Św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

– 17 grudnia (ndz.) rozpoczynamy drugą część Adwentu.

To już bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

8. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

9. Za chwilę wrócimy do naszej codzienności, która składa się z wielu życiowych ścieżek – bardziej lub mniej skomplikowanych. Nasze zadanie polega na tym, aby je prostować. Nie bójmy się pracy, która jest przed nam – to ona przygotuje nas na spotkanie z Panem.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Tuchola, ul. Chojnicka 28

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Zofia Fryca, 2 rocz. śmierci

10.00 – Śp. Mirosław Kociński, w rocz. śmierci

12.00 – Śp. Henryk Fleming i Kacper Fleming

17.00 – Śp. Marian, Walerian, Łucja Marks; Julian Marianna Szweda

Poniedziałek – 11 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Jan Kurlandt; rodzice Kurlandt i Kędzierscy oraz rodzeństwo

17.00 – O Boże błog. dla Sandry Baranowskiej, z ok. 20 urodzin

Wtorek – 12 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Monika Jan Knitter, z ok. urodzin Jana

17.00 – Śp. Henryk Lamparski – int. od uczestników pogrzebu

Środa – 13 grudnia 2023r.

08.30 – do Miłosierdzia Bożego o łaskę nieba dla śp. Teodora Briegmann, w 18 rocz. śmierci oraz rodziców i rodzeństwa

17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”

Czwartek – 14 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Antoni Namiel – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

17.00 – Śp. Gertruda Franciszek Gumińscy; zmarli z rodziny Gumińskich

Piątek – 15 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Janina Turzyńska, z ok. urodzin – int. od Zak. Pogrzeb. Bolińskich

17.00 – Śp. Marian Partyka – int od uczestników pogrzebu

Sobota – 16 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Henryk, Klara, Roman Chmara; rodzice i dziadkowie z obu stron

17.00 – Śp. Helena Albin Czapiewscy i zmarli z rodziny

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Anastazja Jan Michalscy, w rocz. śmierci; Mieczysław Michalski

10.00 – Śp. Krystyna Jan Fierek; rodzice i rodzeństwo Iwiccy; Dominik Iwicki

12.00 – Śp. Czesław Józefa Babińscy, w rocz. śmierci Józefy; rodzice z obu stron

17.00 – Śp. Henryk Lamparski – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Halina Tłuchowska – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

PONIEDZIAŁEK – 11 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Piotr Łucji i syn Piotr Majka; Kazimierz Majka; Florentyna Antoni Grabosz

WTOREK – 12 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Tadeusz Dobija; rodzice z obu stron

ŚRODA – 13 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od uczestników pogrzebu

CZWARTEK – 14 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Teresy Wacława Miśkowiec z Rdzawki

PIĄTEK – 15 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Regina Swoińska, w 2 rocz. śmierci

SOBOTA – 16 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Teresa Sprengiel – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Zenon Kędzierski

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

11.00 – Śp. Julianna Polaszek, 21 rocz. śmierci

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2023r.

11.00 – Śp. Kazimierz Ciemiński; rodzice i rodzeństwo z obu stron

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed III NIEDZIELĄ ADWENTU – 16 grudnia 2023r.

18.00 – Śp. Danuta Jeżewska, w 20 rocz. śmierci

Skip to content