Aktualności
I NIEDZIELA ADWENTU – 03 grudnia 2023r.

I NIEDZIELA ADWENTU – 03 grudnia 2023r.

1. Przez wieki człowiek poszukiwał Boga. Biblijni Żydzi z pełnym przekonaniem uważali, że Bóg realnie mieszka nad nimi, ponad nieboskłonem. Niemniej realnie odczuwali również zależność, w myśl której oddalanie się od Przykazań skutkowało poczuciem opuszczenia Izraela przez Boga. Tym samym znak Bożej przychylności lub niełaski odczytywano w kategorii otwartych lub zamkniętych niebios. Prorok Izajasz błaga, aby Bóg rozdarł niebo, dał odczuć swą troskliwą obecność i ponownie ulitował się nad udręczonym ludem. Kluczem do odnalezienia Boga jest tęsknota wyrażona w postawie Adwentu. Mamy być niczym ewangeliczni słudzy z przypowieści, którzy wykonują swe zadania, a jednocześnie z uwagą wyczekują przyjścia pana domu. Zachęceni słowem Bożym, skierujmy serca na łaskę otwartego nieba dla nas samych.

2. W minioną niedzielę, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – święto Liturgicznej Służby Ołtarza, proboszcz naszej parafii, ks. Jan ustanowił nowych ministrantów. Zostali nimi: Mikołaj, Hubert i Oliwier. Podniosłą chwilą był moment, kiedy ks. Proboszcz – po poświęceniu komży – poprosił mamy chłopców, żeby pomogły założyć ją swojemu synowi. Ta prosta, zwykła wydawałoby się czynność, ma w sobie głęboką wymowę. Bowiem rodzice w jakiś sposób dzisiaj złożyli swoją pociechę Panu Bogu

w ofierze, by mógł Mu służyć przy Jego ołtarzu, w Jego świątyni. Małym bohaterom życzymy, by mogli – swoje szczere pragnienie – realizować przez wiele lat, a może i do końca życia pełnić tę świętą służbę… Gratulujemy nowym ministrantom, a także rodzicom chłopców, którzy zachęcają ich do służby przy ołtarzu. Szczęść Wam Boże! Zapraszamy nowych kandydatów do tej wspólnoty.

3. W dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, nowy rok kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów.

4. Postarajmy się, aby głęboko przeżyć okres Adwentu, aby nie była to tylko codzienna krzątanina i gonitwa w przedświątecznych przygotowaniach, lecz aby Adwent stał się czasem prawdziwego przygotowania na spotkanie z Tym, który stał się jednym z nas dla naszego zbawienia. Może warto przystroić odpowiednio nasze domy i mieszkania w adwentowy wieniec z czteroma świecami, powrócić do wspólnej, rodzinnej modlitwy czy skorzystać z sakramentu pojednania. Okazja do spowiedzi 15 min. przed Mszą Św.

5. Zapraszamy dzieci – WSZYSTKIE (nie tylko przygotowujące się do I Komunii), młodzież (kandydatom do bierzmowania przypominamy, że uczestniczą zgodnie z wymaganiami indeksowymi) oraz dorosłych na Msze adwentowe w dni powszednie o godz. 17:00. Dzieci przynoszą ze sobą lampiony i papierowe laurki z wypisanymi postanowieniami na czas adwentu.

6. Dzisiaj pobłogosławienie opłatków, którymi w Wigilijny wieczór w gronie najbliższych będziemy łamać się i składać życzenia. Nabywać je można w zakrystii lub biurze parafialnym. W tych miejscach też możemy zaopatrzyć się w świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. To ekumeniczna akcja pomocowa, która finansuje wiele form wsparcia potrzebujących dzieci, jak ich wakacyjny wypoczynek, posiłki i stypendia, leczenie i rehabilitację itp. Za świece większe składamy ofiarę 20zł.,a za mniejsze 10zł.

7. Jutro, z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia Świętej Barbary, modlimy się szczególnie w intencji ludzi ciężkiej pracy oraz tych, którzy pracy poszukują.

8. W piątek, 8 grudnia, będziemy świętować Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte, podczas których będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, o pomoc w walce o czystość serca oraz o pokorne poszukiwanie i pełnienie woli Bożej w życiu. W ów piątek, z racji uroczystości Niepokalanego Poczęcia, nie obowiązuje nas piątkowy post jakościowy. Tego dnia w Godzinie Łaski czyli między godziną 12.00 a 13.00 można uprosić wiele łask dla siebie i świata. Matka Boża podczas objawienia w Montichiari we Włoszech powiedziała: „Dzięki modlitwom w tej godzinie ześlę niezliczone łaski dla duszy i ciała. Będą liczne nawrócenia, Pan mój, Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci. Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła, niech modlą się w domu”. Skorzystajmy z daru Matki Bożej!

9. W przyszłą niedzielę – w drugą niedzielę adwentową będziemy szczególnie się modlić w intencji naszych braci i sióstr katolików na Wschodzie, a także będziemy mogli wspomóc ich naszą ofiarą materialną. Przy wyjściu ze świątyni zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na potrzeby naszych braci i sióstr mieszkających za wschodnią granicą. Natomiast kolekta przeznaczona będzie na rzecz Stolicy Apostolskiej.

10. Z kalendarza liturgicznego:

– 07 grud. (czw.) wspomnienie Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; I czwartek

– 08 grud. (pt.) uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

11. Każdy z nas jest ukochanym dzieckiem samego Boga. Dziecko tęskni za swoim ojcem. W rozpoczynającym się czasie Adwentu rozpalajmy w sobie tęsknotę oraz nadzieję na rychłe spotkanie z Bogiem, który przychodzi do nas w Jezusie Chrystusie.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY

p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Tuchola, ul. Chojnicka 28

I NIEDZIELA ADWENTU – 03 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Iwona, Regina Wytrążek; zmarli z rodziny Wytrążek, Karaś i Bąk

10.00 – Śp. Elżbieta Zygmunt Stramel; Marta Klafetka

12.00 – Śp. Zofia Henryk Baran; rodzice, rodzeństwo z obu stron

17.00 – Śp. Dorota i Alicja Pociot, z ok. urodzin Doroty

Poniedziałek – 04 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Urszula Barańczuk (Msza greg. 27/30)

08.30 – O Boże Bł. dla uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz pracowników Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Ks. Gen. Józefa Wryczy w dniu Święta szkoły

17.00 – O światłość wieczną dla członków Stowarzyszenia Dobrej Śmierci, działającego przy naszej parafii, przez wstawiennictwo św. Barbary

Wtorek – 05 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Urszula Barańczuk (Msza greg. 28/30)

17.00 – Śp. Barbara, Czesława; dziadkowie Szachta i Mięsikowscy

Środa – 06 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Aniela Zakryś, rocz. urodzin; Antoni Zakryś, rocz. śmierci; zmarli z rodziny

17.00 – Śp. Urszula Barańczuk (Msza greg. 29/30)

17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”

Czwartek – 07 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Janina Józef Kłosowscy

17.00 – Śp. Urszula Barańczuk (Msza greg. 30/30)

17.00 – Śp. Joanna Władysław Żmich; Janina Antoni Szkutnik

Piątek – 08 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Franciszek Landowski, 8 rocz. śmierci; dziadkowie z obu stron

17.00 – Śp. Maria Roniarska, z ok. imienin i urodzin; zmarli rodzice

Sobota – 09 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Maria Jastak, w dniu urodzin i rocz. śmierci; Ilona Pronobis-Skrzypek

17.00 – Śp. Jan Urban, w rocz. urodzin; syn Zbigniew

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

08.30 – Śp. Zofia Fryca, 2 rocz. śmierci

10.00 – Śp. Mirosław Kociński, w rocz. śmierci

12.00 – Śp. Henryk Fleming i Kacper Fleming

17.00 – Śp. Marian, Walerian, Łucja Marks; Julian Marianna Szweda

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK

p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

I NIEDZIELA ADWENTU – 03 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Urszula Barańczuk (Msza greg. 26/30)

PONIEDZIAŁEK – 04 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Barbara Edwin Bielińscy, z ok. urodzin i imienin Barbary; Antoni Klajbor, w rocz. śmierci

WTOREK – 05 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Elżbieta Milewska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK

ŚRODA – 06 grudnia 2023r.

7.45 – int. Sióstr

CZWARTEK – 07 grudnia 2023r.

7.45 – int. Sióstr

PIĄTEK – 08 grudnia 2023r.

7.45 – Z podziękowaniem za odebrane łaski, z prośbą o miłosierdzie Boże i przebłaganie za grzechy w rodzinie

SOBOTA – 09 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Teresa Sprengiel – int od uczestników pogrzebu

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

7.45 – Śp. Halina Tłuchowska – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

I NIEDZIELA ADWENTU – 03 grudnia 2023r.

11.00 – Śp. Jan Adryjański, w 12 rocz. śmierci; rodzice z obu stron, rodzeństwo i ciocia Stefania

II NIEDZIELA ADWENTU – 10 grudnia 2023r.

11.00 – Śp. Julianna Polaszek, 21 rocz. śmierci

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)

SOBOTA przed II NIEDZIELĄ ADWENTU – 09 grudnia 2023r.

18.00 – Śp. Erwin Zabłocki – int. od Krystyny

Chrzest święty przyjęli: Łucja Bielińska; Rafał Bieliński

Do domu Ojca w niebie odeszli: Hildegarda Marach 28.11.

Skip to content