Aktualności
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023 r.

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023 r.

1. W przedostatnią niedzielę października przychodzimy do Pana Jezusa, aby Go przepraszać, dziękować Mu za dobro i prosić o pomoc. Jednak nie wszyscy ludzie znają Ewangelię. Niedziela Misyjna, którą dzisiaj w Kościele obchodzimy, oraz rozpoczynający się Tydzień Misyjny to dobra okazja do modlitwy za misjonarzy oraz za tych, którzy jeszcze czekają na Dobrą Nowinę. Wsłuchajmy się dzisiaj z uwagą w słowo Boże, abyśmy mogli opowiadać innym o Panu Jezusie i o Jego miłości do nas.

2. W parafiach należących do województwa kujawsko-pomorskiego obchodzimy dzisiaj Uroczystość św. Jana Pawła II. Dekretem Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II jest głównym patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

3.  Dzisiaj również przypada Światowy Dzień Misyjny. Pamiętajmy w swoich modlitwach o misjonarzach, którzy głoszą orędzie Dobrej Nowiny w odległych krajach. Dziękujemy za ofiary złożone na kolektę, przeznaczoną na misje katolickie. Jednocześnie wkraczamy w ostatni tydzień wspólnotowo odmawianej modlitwy różańcowej. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa różańcowe po wieczornej Mszy świętej
do przyszłego wtorku włącznie. Jedynie w sobotę już o 16:30, w ramach cotygodniowej Adoracji.
W najbliższym tygodniu chcemy modlitewnie wspierać działalność misyjną.

4. Natomiast w niedzielę za dwa tygodnie sytuację Kościoła i duszpasterstwa na Wschodzie przybliży nam ksiądz Grzegorz, proboszcz z zaprzyjaźnionej parafii z Ukrainy.

5. Przypominamy wszystkim kandydatom o nabożeństwach różańcowych, których – wg wskazań indeksowych – koniecznych do zaliczenia jest minimum 10 dla  kandydatów z I roku i 5 dla roku II, w ciągu całego miesiąca.

6. Przed nami miesiąc listopad, miesiąc szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Święty Jan Paweł II nauczał, że „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia by dostąpić radości nieba”. Przy wyjściu
z kościoła znajdują się kartki na wypominki oraz intencje na Msze święte zbiorowe w dniu 02 listopada. Bardzo prosimy aby czytelnie wypisać imiona zmarłych, których będziemy polecali Bogu w modlitwie. Wypominki można składać w kancelarii parafialnej, a także w zakrystii. Roczne należy przedłużyć przed uroczystością Wszystkich Świętych.

7. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. W przyszłą niedzielę zaraz po Mszy św.  zapraszamy na krótkie spotkanie z rodzicami dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do Pierwszej Komunii św.

Korzystając z okazji,chcemy zachęcić rodziców tych dzieci (ale też innych), którym zależy na przyszłości ich dzieci, by odmawiali jedynie jedną dziesiątkę różańca dziennie. Różaniec Rodziców za Dzieci jest to modlitwa, mająca na celu otaczać ochronnym płaszczem dzieci przed wieloma zagrożeniami, które niesie świat. Świadomość wspólnej modlitwy i niezachwianej opieki Bożej nad dzieckiem daje rodzicowi niesłychany spokój i często uwalnia od lęków o dziecko, o bezpieczeństwo teraz i w przyszłości. Poświęcenie 4-5 minut dziennie, aby dziecko miało opiekę przez 24 godz., to wspaniała Boża ekonomia – tylko trzeba się na nią zdobyć. Rodzice  modlą się za swoje dzieci w pociągu, jadąc samochodem, przy desce do prasowania i w czasie przerwy w pracy. Dziesiątka do dziesiątki i tak płynie w górę nieustanna modlitwa różańcowa rodziców. Nie zwlekaj daj dziecku to, co najlepsze!!! Przemyśl, niech poświecenie dziecku różańca nie będzie jedynie jedną z formalności w przygotowaniu do I Komunii, daj dziecku osobisty przykład ufnej modlitwy i zawierzenia się Bogu i Jego Matce. Czekamy na zgłoszenia.

8. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00. W kancelarii przyjmujemy intencje mszalne na 2024 rok. 

9. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

10. Z kalendarza liturgicznego:
– 28 paź. (sob.) święto, Śś. Szymona i Judy Tadeusza, Apostołów

11. W rozpoczynającym się Tygodniu Misyjnym pamiętajmy, że misjonarzem jest się nie tylko tysiące kilometrów od domu, ale można nim być także w domu, w szkole i w pracy. Nieśmy innym Pana Jezusa.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz                          Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.
08.30 – Śp. Alfons Bronisława Pruscy; Stanisław Chmurzyński Zofia Chmurzyńska
10.00 – Śp. Kazimierz Piesik; Mieczysław Orlicki, z ok. urodzin
12.00 – Śp. Stefania Talaśka
17.00 – Śp. Cecylia Bronisław Wozińscy; Grażyna Kędziorska 
Poniedziałek – 23 października 2023r.
08.30 –
Śp. Marian Partyka – int. od Barbary Wołek z rodziną
17.00 –
Z podziękowaniem za otrzymane łaski; z prośbą o hojność Bożego Bł.
              i Opiekę MB dla Aleksandry i Krzysztofa z ok. 5 rocz. ślubu
Wtorek – 24 października 2023r.
08.30 – Śp. Eryk Reszka – int. od uczestników pogrzebu
17.00 – Śp. Henryk Masłowski – I rocz. śmierci
Środa – 25 października 2023r.
08.30 – Śp. Joanna Leszczyńska – int. od Róży Różańcowej św. Jakuba Apostoła i K.G.W.
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 26 października 2023r.
08.30 – Śp. Marian Partyka – int. od Beaty Wojdyła z rodziną
17.00 – Śp. Zofia, Leon, Jan, Helena Kocińscy; Marta Grzędzicka  
Piątek – 27 października 2023r.
08.30 – Śp. Klara, Henryk, Roman Chmara; zmarli w czyśćcu; z prośbą o wiarę
              i miłość do Boga dla Pauliny, z ok. rocznicy Chrztu św.
17.00 – Śp. Aleksandra Rink, w 3 rocz. śmierci
Sobota – 28 października 2023r.
08.30 – Śp. Anastazja Alojzy Baczyńscy; Irena Jan Mięsikowscy; zmarli w czyśćcu
15.30 – ślub Daniela Rominska i Dariusz Iwicki
17.00 – Śp. Stefan Szmagliński, 3 rocz. śmierci; rodzice i rodzeństwo
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 29 października 2023r.
08.30 – Śp. Hilary Talaśka
10.00 – Śp. Szymon, Tadeusz Piesik; Elżbieta Bienias; zmarli z rodziny
12.00 – Śp. Teresa Edmund Augustyńscy; Marta Stanisław Grzonkowscy;
              Kazimierz Prochowski
17.00 – Z podziękowaniem za wspólne lata, z prośbą o Boże Bł. i dalszą Opiekę 
              MB dla Anny i Grzegorza z okazji 37 rocz. ślubu oraz w dniu urodzin
              Grzegorza

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.
7.45 – Śp. Sławomir Nitka, z ok. 2 rocz. śmierci
PONIEDZIAŁEK – 23 października  2023r.
7.45 – Śp. Blanka, w rocz. śmierci
WTOREK – 24 października 2023r.
7.45 – Śp. Edmund Ryzop – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
ŚRODA – 25 października 2023r.
7.45 – Śp. Edyta Jerzy Frydrychowicz
CZWARTEK – 26 października 2023r.
7.45 – Hans Wegner – int. od uczestników pogrzebu
PIĄTEK – 27 października 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Bogdan Kibitz
SOBOTA – 28 października 2023r.
7.45 – Śp. Antonina Chylewska – int. od uczestników pogrzebu
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 29 października 2023r.
7.45 – Śp. Joanna Leszczyńska – int. od uczestników pogrzebu

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.
11.00 – Śp. Hilary Klemann, z ok. imienin  
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 29 października 2023r.
11.00 – Śp. Józef Gwizdała, w 20 rocz. śmierci

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XXX NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 28 października 2023r.

18.00 – Śp. Brygida Kołodziejska – I rocz. śmierci; Tadeusz Kołodziejski

Chrzest święty przyjęli: Amelia Nejdrowska

Do domu Ojca w niebie odeszli: Henryk Bucholc                            14.10.
                                                      Genowefa Jamniuk                      15.10.

Skip to content