Aktualności
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.

1. Pan Jezus wzywa nas dzisiaj do odkrycia wielkości Świętego Jana Pawła II – papieża Polaka, który zmienił oblicze Kościoła. Był następcą Piotra, który pielgrzymował po świecie, chciał być blisko każdego człowieka. Już za jego życia największym pomnikiem, jaki mu wzniesiono, była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wspomaga ona materialnie zdolną młodzież z ubogich rodzin. Podczas tej Mszy Świętej pamiętajmy o wszystkich potrzebujących, a po jej zakończeniu wspomóżmy finansowo Fundację.

2. Dziś Kościół w Polsce obchodzi XXIII Dzień Papieski pod hasłem„Jan Paweł II. Cywilizacja życia.” W kontekście nauczania św. Jana Pawła II, należy przypomnieć, że „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego”. To jest najistotniejsza myśl. Nasz rodak uczył, że wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka.
Z Dniem Papieskim ściśle związana jest budowa tzw. żywego pomnika św. Jana Pawła II, którym są uzdolnieni chłopcy i dziewczęta pochodzący z niezamożnych rodzin. Wspiera ich fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zbiera środki służące stypendystom fundacji. Z góry dziękujemy za okazaną hojność!

3. Również dzisiaj, jak corocznie 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Pamiętamy w naszych modlitwach szczególnie o dzieciach, zmarłych przed urodzeniem oraz o tych które przedwcześnie zakończyły bieg życia ziemskiego. Polecamy Ojcu także ich rodziców i rodziny, by nie tracili nadziei i byli przekonani, że ich imiona są zapisane w księdze życia.

4. W miesiącu modlitwy różańcowej rozważamy tajemnice Boże, wzywamy wstawiennictwa Matki Najświętszej i przedstawiamy Panu Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy też do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe po Mszy św. wieczornej o godz. 17:00, przed Najświętszym Sakramentem. Jedynie w soboty już o 16:30, w ramach cotygodniowej Adoracji.  

5. Przypominamy wszystkim kandydatom o nabożeństwach różańcowych, których – wg wskazań indeksowych – koniecznych do zaliczenia jest minimum 10 dla  kandydatów z I roku i 5 dla roku II, w ciągu całego miesiąca. 6. Wypominki (jednorazowe i roczne), czyli prośbę o modlitwę za wymienionych zmarłych, można składać w kancelarii parafialnej. Ponadto intencje na Msze święte zbiorowe, które odbędą się we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (02.11), w kościele parafialnym o godz. 8.30 oraz 17.00. Natomiast w Kiełpinie o godz. 15:30.    

7. Przyszłą niedzielą rozpoczynamy w Kościele Tydzień Misyjny (22-28 X). Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na misje katolickie.

8.  Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. W przyszłą niedzielę zaraz po Mszy św.  zapraszamy na krótkie spotkanie z rodzicami dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do Pierwszej Komunii św.

Korzystając z okazji, chcemy zachęcić rodziców tych dzieci (ale też innych), którym zależy na przyszłości ich dzieci, by odmawiali jedynie jedną dziesiątkę różańca dziennie. Różaniec Rodziców za Dzieci jest to modlitwa, mająca na celu otaczać ochronnym płaszczem dzieci przed wieloma zagrożeniami, które niesie świat. Świadomość wspólnej modlitwy i niezachwianej opieki Bożej nad dzieckiem daje rodzicowi niesłychany spokój i często uwalnia od lęków o dziecko, o bezpieczeństwo teraz i w przyszłości. Poświęcenie 4-5 minut dziennie, aby dziecko miało opiekę przez 24 godz., to wspaniała Boża ekonomia – tylko trzeba się na nią zdobyć. Rodzice  modlą się za swoje dzieci w pociągu, jadąc samochodem, przy desce do prasowania i w czasie przerwy w pracy. Dziesiątka do dziesiątki i tak płynie w górę nieustanna modlitwa różańcowa rodziców. Nie zwlekaj daj dziecku to, co najlepsze!!! Przemyśl, niech poświecenie dziecku różańca nie będzie jedynie jedną z formalności w przygotowaniu do I Komunii, daj dziecku osobisty przykład ufnej modlitwy i zawierzenia się Bogu i Jego Matce. Czekamy na zgłoszenia.

9. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00. W kancelarii przyjmujemy intencje mszalne na 2024 rok.  

10. Zachęcamy dzieci w wieku 3 – 10 lat do wzięcia udziału w IX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Papież Franciszek w oczach dzieci”. Zorganizowanym przez Fundację „Pro Arte Christiana”. Szczegóły na www.proartechristiana.pl

11. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

12. Z kalendarza liturgicznego:

– 16 paź. (pn.) wspomnienie, Św. Jadwigi Śląskiej                                                                            

– 17 paź. (wt.) wspomnienie, Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

– 18 paź. (śr.) święto, Św. Łukasza, Ewangelisty; dzień modlitw za służbę zdrowia
– 20 paź. (pt.) wspomnienie, Św. Jana Kantego, prezbitera

– 22 paź. (ndz.) uroczystość, Św. Jana Pawła II, PAPIEŻA, głównego patrona województwa kujawsko-pomorskiego

13. Kończy się Msza Święta w kolejny Dzień Papieski. Pamiętajmy o dziedzictwie Świętego Jana Pawła II i chętnie prośmy go o wstawiennictwo u Boga w naszych codziennych sprawach.

14. Z racji Patronalnego Święta św. Łukasza – przypadającego w środę – składamy najlepsze życzenia Służbie Zdrowia, zwłaszcza personelowi tucholskiego szpitala.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma)
                                      12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
08.30 – Śp. Helena Spica, w dniu urodzin
10.00 – Śp. Władysław Kłosowski
12.00 – O Boże Bł. i łaskę zdrowia dla Teresy i Tadeusza, z ok. urodzin i imienin
17.00 – Śp. Teresa Jan Płazińscy 
Poniedziałek – 16 października 2023r.
08.30 –
Śp. Renata Głomska, w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Głomskich i Sytbaniewicz
17.00 –
Śp. Andrzej Piotrowski, w 2 rocz. śmierci; Teresa Benedykt i dziadkowie Hoppe
Wtorek – 17 października 2023r.
08.30 – Śp. Marian Partyka – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
17.00 – Śp. Małgorzata Kożuch – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
Środa – 18 października 2023r.
08.30 – Śp. zmarli z rodziny Koniecznych i Kochańskich
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 19 października 2023r.
08.30 – Śp. Kazimierz Rode – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
17.00 – Śp. Urszula Musolf, z ok. urodzin i imienin
Piątek – 20 października 2023r.
08.30 – Śp. Jan Kobus, z ok. urodzin
17.00 – Śp. Irena Ogiegło, z ok. imienin; zmarli z rodziny Marczak, Janowicz, Ogiegło
Sobota – 21 października 2023r.
08.30 – Z podziękowaniem za otrzymane łaski w 45 rocz. ślubu Ewy i Henryka,
              z prośbą o dalsze Boże bł. dla Jubilatów i całej rodziny  
15.00 – Z podziękowaniem za otrzymane łaski, wspólnie przeżyte lata; prosząc
              o hojność Bożego Bł. i Opiekę MB dla Jolanty i Teofila Pawelskich z ok. 50 rocz. ślubu
17.00 – Śp. Polikarp, Antonina, Czesława, Agata Mięsikowscy
XXVIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.
08.30 – Śp. Alfons Bronisława Pruscy; Stanisław Chmurzyński Zofia Chmurzyńska
10.00 – Śp. Kazimierz Piesik; Mieczysław Orlicki, z ok. urodzin
12.00 – Śp. Stefania Talaśka
17.00 – Śp. Cecylia Bronisław Wozińscy; Grażyna Kędziorska 

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
7.45 – Śp. Jadwiga Hieronim Drewczyńscy – w I rocz. śmierci Jadwigi
PONIEDZIAŁEK – 16 października  2023r.
7.45 – Śp. Edmund Ryzop – int. od uczestników pogrzebu
WTOREK – 17 października 2023r.
7.45 – Śp. Roman Mischke – int. od uczestników pogrzebu
ŚRODA – 18 października 2023r.
7.45 – Śp. Marek Łuczak – int. od uczestników pogrzebu
CZWARTEK – 19 października 2023r.
7.45 – Łukasz Janowski – int. od uczestników pogrzebu
PIĄTEK – 20 października 2023r.
7.45 – Śp. Gertruda Milewicz
SOBOTA – 21 października 2023r.
7.45 – Śp. zmarli z rodziny Giersz i Górnowicz
XXVIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.
7.45 – Śp. Sławomir Nitka, w 2 rocz. śmierci

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
11.00 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży św. Siostry Faustyny i ich rodzin
              oraz o radość nieba dla zmarłych członkiń
XXVIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 22 października 2023r.

11.00 – Śp. Hilary Klemann, z ok. imienin  

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XXVIX NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 21 października 2023r.

18.00 – Śp. Irena Woźniak, 40 rocz. śmierci; Krystyna Szczechura, 5 rocz.
              śmierci; zmarli z rodziny Szczechura i Woźniak

Do domu Ojca w niebie odeszli:
Teresa Sprengiel                           09.10.

Skip to content