Aktualności
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08 października 2023r.

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08 października 2023r.

1. Przychodzimy dzisiaj – jak w każdą niedzielę – aby być blisko ołtarza, na którym za chwilę będzie obecny Pan Jezus. On pragnie karmić nas swoim Ciałem i Krwią. Chociaż widzimy tylko kapłana, ministrantów i innych wiernych, wierzymy, że podczas każdej Mszy Świętej obecni są z nami także aniołowie oraz święci. Podczas Eucharystii niebo jest obecne na ziemi, bo spotykamy się z samym Bogiem, chociaż nasze oczy Go nie dostrzegają. Podczas tej liturgii pamiętajmy, że modli się z nami całe niebo.

2. Za nami pierwszy tydzień miesiąca października, który jest szczególnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Serdecznie zapraszamy dzieci (nie tylko przygotowujące się do I Komunii), dorosłych oraz młodzież na modlitwę na Różańcu świętym po każdej Mszy św. wieczornej. Jedynie w soboty już o 16:30, w ramach cotygodniowej Adoracji. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w tych nabożeństwach to zachęcamy do odmawiana modlitwy różańcowej w swoich rodzinach. W najbliższy piątek – Dzień Fatimski.

3. Za tydzień w Kościele w Polsce będziemy obchodzić XXIII Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia.” Z Dniem Papieskim ściśle związana jest budowa tzw. żywego pomnika św. Jana Pawła II, którym są uzdolnieni chłopcy i dziewczęta pochodzący z niezamożnych rodzin. Wspiera ich fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która w Dniu Papieskim zbiera środki służące stypendystom fundacji. Z góry dziękujemy za okazaną hojność!

 4. Również w przyszłą niedzielę, jak corocznie 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. W tym dniu modlimy się za rodziców, którzy w różnych okolicznościach utracili dziecko i za ich dzieci. Zapraszamy do modlitwy rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach, dzieci kilkuletnich i już dorosłych, zmarłych w wyniku choroby lub nieszczęśliwych wypadków oraz wszystkich doświadczonych stratą dziecka bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci.

5. Spotkanie kandydatów przygotowujących się do Sakramentu bierzmowania
z klas ósmych w sobotę (14.10) na Mszy Św. wieczornej. Jednocześnie informujemy
o konieczności uczestnictwa w obowiązkowych Rekolekcjach Kerygmatycznych, warunkujących rozpoczęcie formacji. Odbędą się one 17 i 18 listopada.

6. Ponadto przypominamy wszystkim kandydatom o nabożeństwach różańcowych, których – wg wskazań indeksowych – koniecznych do zaliczenia jest minimum 10 dla  kandydatów z I roku i 5 dla roku II, w ciągu całego miesiąca. 

7. Przyjmujemy wypominki za zmarłych: jednorazowe i roczne. Ponadto intencje na Msze święte zbiorowe, które odbędą się we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (02.11), w kościele parafialnym o godz. 8.30 oraz 17.00. Natomiast w Kiełpinie o godz. 15:30. Odpowiednie druki zostały wyłożone pod chórem. 

8. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00. W kancelarii przyjmujemy intencje mszalne na 2024ok.                                                                                                                 

9. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zachęcamy by składać swoje prośby i podziękowania.                                                                                        

10. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. W przyszłą niedzielę zaraz po Mszy św.  zapraszamy na krótkie spotkanie z rodzicami dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do Pierwszej Komunii św. Korzystając z okazji, chcemy zachęcić rodziców tych dzieci (ale też innych), którym zależy na przyszłości ich dzieci, by odmawiali jedynie jedną dziesiątkę różańca dziennie. Inicjatywa ta ma zaistnieć jako owoc Misji parafialnych, podczas których dzieci pięknie modliły się odmawiając „zdrowaśki”.  Różaniec Rodziców za Dzieci jest to modlitwa, mająca na celu otaczać ochronnym płaszczem dzieci przed wieloma zagrożeniami, które niesie świat. Świadomość wspólnej modlitwy i niezachwianej opieki Bożej nad dzieckiem daje rodzicowi niesłychany spokój i często uwalnia od lęków o dziecko, o bezpieczeństwo teraz i w przyszłości. Poświęcenie 4-5 minut dziennie, aby dziecko miało opiekę przez 24 godz., to wspaniała Boża ekonomia – tylko trzeba się na nią zdobyć. Rodzice  modlą się za swoje dzieci w pociągu, jadąc samochodem, przy desce do prasowania i w czasie przerwy w pracy. Dziesiątka do dziesiątki i tak płynie w górę nieustanna modlitwa różańcowa rodziców. Nie zwlekaj daj dziecku to, co najlepsze!!! Przemyśl, niech poświecenie dziecku różańca nie będzie jedynie jedną z formalności w przygotowaniu do I Komunii, daj dziecku osobisty przykład ufnej modlitwy i zawierzenia się Bogu i Jego Matce. Czekamy na zgłoszenia. 11. Zachęcamy dzieci w wieku 3 – 10 lat do wzięcia udziału w IX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Papież Franciszek w oczach dzieci”. Zorganizowanym przez Fundację „Pro Arte Christiana”. Szczegóły na www.proartechristiana.pl

12. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

13. Z kalendarza liturgicznego:
– 13 paź. (pt.) wspomnienie, Bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera

14. Za chwilę wyjdziemy z kościoła i wrócimy do domu. Jutro pójdziemy do szkoły i do pracy. Niech inni ludzie, których każdego dnia spotykamy, wiedzą, że jesteśmy uczniami Pana Jezusa.

15. Z okazji przypadającego w piątek Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom i katechetom składamy wyrazy szacunku za trud uczenia i wychowywania dzieci i młodzieży. Niech Chrystus, najlepszy Nauczyciel i Wychowawca obdarzy Was swoimi łaskami i błogosławieństwem!   
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz     Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz                   

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08 października 2023r.
08.30 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży MB Nieustającej Pomocy
               z Białowieży i ich rodzin oraz o radość nieba dla zmarłych członkiń
10.00 – Śp. Marceli Iwicki; rodzice, rodzeństwo, Henryk, Dominik w rocz. ich śmierci
12.00 – Śp. Maria Franciszek Plazińscy 
17.00 – O radość życia wiecznego dla zmarłych i potrzebne łaski dla żyjących
              z Róży św. Jakuba Apostoła
Poniedziałek – 09 października 2023r.
08.30 –
Śp. Bernard Wolnikowski
17.00 –
Śp. Stanisław Szmagliński – w I rocz. śmierci
Wtorek – 10 października 2023r.
08.30 – Śp. Andrzej Olstowski i jego rodzice
17.00 – Śp. Marian Leszczyński; zmarli w czyśćcu
Środa – 11 października 2023r.
08.30 – Śp. Piotr Łoński – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 12 października 2023r.
08.30 – O Boże bł. i zdrowie dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych z Róży św.
              Anny z Bladowa
17.00 – Śp. Małgorzata Kożuch – int. od uczestników pogrzebu
Piątek – 13 października 2023r.
08.30 – Śp. Kazimierz Rode – int. od uczestników pogrzebu
17.00 – Śp. Gertruda Alfons Dziarnowscy
Sobota – 14 października 2023r.
08.30 – Śp. Irena Władysław Runka i rodzice z obu stron; Joanna Leszczyńska
09.00 – Śp. Judyta Laskowska – w I rocz. śmierci
15.00 – Ślub Dominika Szczepańska i Wiesław Przybylski
17.00 – Śp. Henryk Lackowski, z ok. rocz. śmierci
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
08.30 – Śp. Helena Spica, w dniu urodzin
10.00 – Śp. Władysław Kłosowski
12.00 – O Boże Bł. i łaskę zdrowia dla Teresy, z ok. urodzin i imienin
17.00 – Śp. Maria Franciszek Płazińscy 

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08 października 2023r.
7.45 – Śp. Teresa Jerzy Drążkowscy – int. do siostry Reginy z rodziną
PONIEDZIAŁEK – 09 października  2023r.
7.45 – Śp. Feliks Rink; rodzice z obu stron
WTOREK – 10 października 2023r.
7.45 – Śp. Jerzy Kędzierski – int. od Marii i Norberta z Gółogówka
ŚRODA – 11 października 2023r.
7.45 – Śp. Halina Szultka – int. od uczestników pogrzebu
CZWARTEK – 12 października 2023r.
7.45 – Brunon Paczyński i rodzice z obu stron
PIĄTEK – 13 października 2023r.
7.45 – O zdrowie i Boże bł. dla Wandy Kotlenga, z ok. 94 rocz. urodzin
SOBOTA – 14 października 2023r.
7.45 – Śp. Zofia Pochojka – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
7.45 – Śp. Jadwiga Hieronim Drewczyńscy – w I rocz. śmierci Jadwigi

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 08 października 2023r.
11.00 – Śp. Marek Franciszek Westphal; Krystyna Gracjan Kuligowscy  
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 15 października 2023r.
11.00 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży św. Siostry Faustyny i ich rodzin
              oraz o radość nieba dla zmarłych członkiń

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XXVIII NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 14 października 2023r.

18:00 –

Do domu Ojca w niebie odeszli: Teresa Świetlik                              29.09

                           

Skip to content