Aktualności
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03 września 2023r.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03 września 2023r.

1. Czy można chcieć wygodnego, dostatniego życia? Czy można gromadzić, kupować, robić kariery? Istotna jest cena, jaką człowiek jest gotów za to wszystko zapłacić. Słyszymy dziś Jezusa ostrzegającego: Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Krzyż to synonim posłuszeństwa Bogu. We wszystkim, w każdej dziedzinie życia. Czy to osobistego, rodzinnego, czy to zawodowego i w szerszym sensie społecznego. Wiernym Ewangelii trzeba być zawsze. Zawsze trzeba bać się Boga i na serio traktować Jego przykazania. To zaś mocno może utrudnić bogacenie się i robienie kariery. Mocno może obniżać rangę towarzyską, popularność i parę innych. Ale czyż nie warto? Nie chodzi przecież tylko o to, doczesne życie. Liczy się przede wszystkim życie wieczne. I o tym bogacąc się, robiąc kariery, dbając o swoją towarzyską pozycję, trzeba zawsze pamiętać.

2.  Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 12:00 zapisy dzieci do I Komunii Świętej. Rodzice zgłaszający dzieci do I Komunii Świętej spoza naszej wspólnoty parafialnej, są zobowiązani  do przyniesienia zgody ze swojej parafii. Dopiero po uzyskaniu i przedstawieniu pozwolenia od swojego księdza proboszcza, będzie możliwe wpisanie na listę przygotowujących się do sakramentu. Ważne: Ponadto, jeśli kandydaci  nie byli chrzczeni w naszym kościele, rodzice powinni zarazem dostarczyć akt chrztu z parafii, w której odbył się chrzest dziecka.

3. Dzisiaj o godz. 16:00 w Lesie w Rudzkim Moście pod Pomnikiem Pomordowanych Jego Ekscelencja Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna odprawi Mszę Świętą w intencji poległych za naszą wolność.

4. W poniedziałek 4 września rozpoczniemy modlitwą nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. Wielki trud nauczania i wychowania młodego pokolenia polecajmy Miłościwemu Bogu. Msza święta z uroczystym poświęceniem tornistrów na rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym 4 września o godzinie 8:00, a w Kościele filialnym w Kiełpinie o godzinie 9:30.

5. 4 września o godzinie 17:00 suma odpustowa ku czci św. Rozalii w Gostycynie.

6. W sobotę 9 września po mszy świętej o godzinie 17:00 zapisy kandydatów do sakramentu bierzmowania. Kandydaci spoza naszej wspólnoty parafialnej są zobowiązani  do przyniesienia zgody ze swojej parafii. Dopiero po uzyskaniu i przedstawieniu pozwolenia od swojego księdza proboszcza, będzie możliwe wpisanie na listę przygotowujących się do sakramentu. Ważne: Ponadto, jeśli kandydaci  nie byli chrzczeni w naszym kościele, powinni zarazem dostarczyć akt chrztu z parafii, w której odbył się chrzest.

7. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

8. W  I czwartek miesiąca września modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.                                                                                                                                                         

9. Zapraszamy ministrantów do wznowienia służby w tygodniu i w niedzielę!Natomiast wszystkich chętnych chłopców, którzy chcieliby służyć Panu Jezusowi jako ministranci, jak również tych, którzy już rozpoczęli swoje przygotowania jeszcze przed wakacjami zapraszamy by zgłosili się do Duszpasterzy naszej parafii.

10. 10 września kolekta specjalna na potrzeby naszego Kościoła. Bóg Zapłać.

11. Z kalendarza liturgicznego:

-7 września (czw.) I Czwartek miesiąca września

– 8 września (pt.) święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

12. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej pomocy.                                                                                                                                                          

13. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.

14.Drogim Solenizantom nadchodzącego tygodnia Parafianom i Gościom życzy obfitości Bożych Łask i opieki św. Jakuba na drogach wiary. Szczęść Boże

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz            Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

Zap. przedślubne:
10/2023/III
Wiesław Przybylski           st. wol. – par. Świętej Trójcy Raciąż                  
Dominika Szczepańska    st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola               
11/2023/III Damian Kaźmierczak        st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                    Marta Fierek                     st. wol. – par. NSPJ Legbąd
12/2023/I Dariusz Iwicki st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola               
                 Daniela Romińska st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola               

Chrzest święty przyjął Gabriel Drewek

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03 września 2023 r.
08.30 – Śp. Henryk Rink w 3 rocz. śmierci, Zofia, Leon i Kazimierz
10.00 – Śp. Mieczysław, Salomea, Bronisław Orlliccy w ich rocz. śmierci
12.00 – Śp. Jan, Marta Kowalik w rocz. śmierci Jana, Alfons, Teodozja Ostrowscy
17.00 – Śp. Stanisława Dymska z ok. rocz. śmierci i zmarłych z rodziny
              i Ks. Kanonik Kazimierz Janiszewski
Poniedziałek – 04 września 2023r.
08.00 –
W intencji dzieci i nauczycieli o Boże Błogosławieństwo w nowym roku
               szkolnym dla szkoły podstawowej nr 1 im. Ks. Generała Józefa Wryczy
               w Tucholi z poświęceniem nowych tornistrów
8:30 – Dziękczynna w 45 lecie ślubu
17.00 – sp. Urszula Stucka rodziców i rodzeństwo
Wtorek – 05 września 2023 r.
08.30 – Śp. Anna, Jan Różewicz w 7 rocznica śmierci Anny
17.00 – Śp. Adam Welter w rocz. Urodzin i z rodziny Welter i Zakryś
Środa – 06 września 2023r.
08.30 – O Boże Błogosławieństwo dla Romana z okazji 70 urodzin
17.00 –
Jezu, Ty się tym zajmij
Czwartek – 07 września 2023r.
08.30 – Śp. Stanisław Golec w 18 rocznicę śmierci
17.00 –
Śp. Bożena Bauza i zmarłych z obojga stron
Piątek – 08 września 2023 r.
08.30 – Dziękczynna w 50 lecie ślubu Urszuli i Edwina z prośbą o Boże            
              błogosławieństwo dla całej rodziny
17.00 –
Do Bożej Opatrzności podziękowanie za minione lata w Tucholi
              i z prośbą o dalszą opiekę Matki Bożej i Jej Syna dla Krystyny
17:00 – Śp. Regina Swoińska w dniu imienin
Sobota – 09 września 2023r.
08.30 – Śp. Zofia, Bronisław Zabroccy 15:30 – Dożynki Gminy Tuchola
17.00 –
Śp. Stanisław Wiśniewski w rocznicę śmierci i rodziców
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 10 września 2023 r.
08.30 – Śp. Roman Machowski w rocznicę śmierci
10.00 – Śp. Janusz, Konrad Romanowsccy, rodziców i dziadków z obojga stron
12.00 – Śp. Eryka, Sykstus Chrapkowscy z okazji urodzin Sykstusa
17.00 – Śp. Matylda Mindak w rocznicę śmierci oraz zmarłych z rodziny Pałuckich i Mindak

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 03/30)
PONIEDZIAŁEK – 04 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 04/30)
WTOREK – 5 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 05/30)
ŚRODA – 06 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 06/30)
CZWARTEK – 07 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 07/30)
PIĄTEK – 08 września 2023 r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 08/30)
SOBOTA – 09 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 09/30)
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 10 września 2023r.
7.45 – Śp. Ks. Kanonik Kazimierz Michalak (Msza greg. 10/30)

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 03 września 2023r.
11.00 – Śp. Eugeniusz Imbiorowicz 14. rocz. śmierci i rodziców z obojga stron
Poniedziałek – 04 września 2023 r.
9:30 – W intencji dzieci i nauczycieli o Boże Błogosławieństwo w Nowym roku
               szkolnym dla szkoły podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie
               z poświęceniem nowych tornistrów
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 10 września 2023r.
11.00 – Śp. Barbara, Kazimierz Wiśniewscy z okazji urodzin Kazimierza

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XXIII NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 09 września 2023r.

18.00 – Śp. Patryk Lorbiecki w 9 rocznicę śmierci

Skip to content