Aktualności
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.

XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.

1. Kto jest narodem wybranym? Izrael czy Kościół? A jeśli Kościół, to czy Izrael został ostatecznie odrzucony? Dla nas takie pytania rzadko mają znaczenie. Ale powinno nas zastanowić, że Bóg chce zbawienia wszystkich. Bez wyjątku. O tym są czytania tej niedzieli. Nie powinniśmy żadnej kategorii ludzi spisywać na straty. Zbawienie jest dla wszystkich. W czasach biblijnych – dla Izraela i dla pogan. Dziś zarówno dla tych, którzy już wierzą w Jezusa jak i dla tych, którzy jeszcze Go nie przyjęli. Sam Bóg „poddał wszystkich nieposłuszeństwu, żeby wszystkim okazać miłosierdzie”. Na tych, którzy dziś nie wierzą trzeba nam patrzyć nie jak na wrogów, ale jak na tych, których z czasem trzeba przyprowadzić do Jezusa.

2. W imieniu uczestników Rowerowej Pielgrzymki Czersk – Tuchola – Jasna Góra serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do duchowego i materialnego wsparcia naszego pielgrzymowania. Dziękujemy darczyńcom oraz wszystkim za modlitwę w czasie pielgrzymowania. Niemniej serdecznie dziękujemy tym, którzy przybyli autokarem na Jasną Górę na powitanie pielgrzymów. Wszystkim składamy serdeczne
Bóg zapłać!

3. W sierpniu, miesiącu szczególnie poświęconym Maryi oraz miesiącu ważnych rocznic patriotycznych zachęcamy wiernych do powstrzymania się od spożycia wszelkich napojów alkoholowych. Niech dar abstynencji ofiarowany w intencji Ojczyzny pogłębi w Narodzie wzajemne zrozumienie i solidarność w dobru i prawdzie.

4. W sobotę, 26 sierpnia będziemy obchodzili Uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej, z odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu.

5. Również w najbliższą sobotę sołectwa naszej parafii będą przeżywać uroczystości dożynkowe. W kościele parafialnym o godz. 14:00 Bladowo; w kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 16.00, a w Białowieży (na boisku) także o godz. 16.00 będziemy się modlić we Mszy świętej dziękczynnej za ofiarowany trud pracy, za tegoroczne plony z prośbą o błogosławieństwo Boże dla rolników, działkowiczów, sadowników i ogrodników, zdrowie, siły do dalszej pracy i owocnych zbiorów w przyszłym roku.

6. Jeszcze nie wszyscy kandydaci do sakramentu bierzmowania odebrali indeksy. Można to uczynić w zakrystii. Przypominamy młodzieży formacyjnej, że również w czasie wakacyjnym uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, potwierdzając swoje uczestnictwo podpisem w indeksie.

7. Już teraz informujemy, że podczas wrześniowych zapisów, zarówno rodzice zgłaszający dzieci do I Komunii Świętej, jak i kandydaci do Sakramentu bierzmowania spoza naszej wspólnoty parafialnej, są zobowiązani są do przyniesienia zgody ze swojej parafii. Dopiero po uzyskaniu i przedstawieniu pozwolenia od swojego księdza proboszcza, będzie możliwe wpisanie na listę przygotowujących się do powyższych sakramentów. Ważne: Ponadto, jeśli wyżej wymienieni nie byli chrzczeni w naszym kościele, rodzice powinni zarazem dostarczyć akt chrztu z parafii, w której odbył się chrzest dziecka.

8. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

9. Z kalendarza liturgicznego:
-21 sierpnia (pn.) wspomnienie, Św. Piusa X, papieża
-22 sierpnia (wt.) wspomnienie, NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ
-24 sierpnia (czw.) święto, Św. Bartłomieja Apostoła
-26 sierpnia (sob.) uroczystość, NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

10. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.                                     

11. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

12. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy,
że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie.

13. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

14.Parafianom na czas urlopów i wypoczynku życzymy odnowy duchowej, a dzieciom i młodzieży radosnych i twórczych wakacji. Wszystkim gościom i turystom odwiedzającym nasze piękne Bory Tucholskie, nasze miasto i parafię życzymy opieki św. Jakuba na drogach wiary.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma)
                                      12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Henryk Rink, z ok. urodzin; Zofia, Leon i Kazimierz
10.00 – Śp. Władysława Franciszek Drążkowscy, z ok. urodzin Władysławy
10.00 – W int. Pielgrzymów z rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę oraz wszystkich dobroczyńców i przyjaciół naszej Grupy
12.00 – Śp. Anna, Feliks, Elżbieta, Marek, Mieczysław Hoppe, z ok. 22 rocz. śmierci Anny 
17.00 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 20/30)
Poniedziałek – 21 sierpnia 2023r.
08.30 –
Śp. Zdzisław Wegner – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich  
17.00 –
Śp. Kazimierz Lamparski
Wtorek – 22 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Janusz Sala – int. od Bożeny Szumała z rodziną
17.00 – Śp. Aniela Walerian Kryger; zmarli z rodziny
Środa – 23 sierpnia 2023r. 08.30 – Śp. Bernard Kloskowski
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 24 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Apolonia Czesław Orzoł; w rocz. śmierci Czesława
17.00 – Śp. Franciszka, Jan, Czesław, Krystyna Reszkowscy  
Piątek – 25 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 25/30)
17.00 – Śp. Kamila Rostankowska, w dniu urodzin – int. od Przyjaciół
Sobota – 26 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Edmund Lamparski; rodzice z obu stron
14.00 – Msza dziękczynna za zebrane plony (BLADOWO)
15.00 – ślub Kinga Lorczak i Łukasz Sosnowski
17.00 – Śp. Marta Antoni Błanek, w 18 rocz. śmierci Marty
XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Leon Irena Jeneralscy, w rocz. śmierci Leona; Anna Szmit
10.00 – Śp. Helena Jozefat Tyda
12.00 – Śp. Zofia Józef Pik 
17.00 – Śp. rodzice; Krystyna i z rodziny Brauer

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr
PONIEDZIAŁEK – 21 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 21/30)
WTOREK – 22 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 22/30)
ŚRODA – 23 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 23/30)
CZWARTEK – 24 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 24/30)
PIĄTEK – 25 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 26 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 26/30)
XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 27/30)

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.
11.00 – Śp. Florian, Ludwika, Małgorzata, Krystyna, Konrad, Franciszek Landmesser
SOBOTA – 26 sierpnia 2023r. – DOŻYNKI
16.00 – Msza dziękczynna za zebrane plony
XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 27 sierpnia 2023r.

11.00 – Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże bł. dla Barbary i Rafała, z okazji 20 rocz. ślubu

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XXI NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 26 sierpnia 2023r.

18.00 – Śp. Jacek Cemka, z ok. 50 rocz. urodzin

Zap. przedślubne:
10/2023/I Wiesław Przybylski           st. wol. – par. Świętej Trójcy Raciąż                  
Dominika Szczepańska    st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola               
11/2023/I Damian Kaźmierczak        st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                Marta Fierek                     st. wol. – par. NSPJ Legbąd

Skip to content