Aktualności
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 lipca 2023r.

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 lipca 2023r.

1. „Cały świat jest pełen śladów Boga” – śpiewała dawniej młodzież w pewnej piosence. To prawda. „Każda rzecz zawiera Jego myśl”. Ale trzeba pamiętać, że Bóg tak naprawdę nie jest w przyrodzie. Jest ponad nią. Jest Panem stworzenia. Czy właśnie ta myśl łączy czytania liturgii słowa tej niedzieli? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak. Po namyśle można jednak powiedzieć, że chyba chodzi o coś więcej.
O wskazanie, że Bóg jest Bogiem (s)pokoju. I ten swój pokój chce wprowadzać
w świat.

2. W miniony poniedziałek wyruszyła Rowerowa Pielgrzymka do Częstochowy. Dwunastu pielgrzymów z części tucholskiej połączyło siły z pielgrzymami z Czerska, tworząc GRUPĘ BOROWIACKĄ. Dzisiaj wczesnym rankiem, w łączności ze wszystkimi pielgrzymkami rowerowymi i pieszymi naszej diecezji, dotarli do Tronu Królowej Polski, gdzie zostali przywitani na jasnogórskich Wałach.

3. Dzisiaj 13 dzień miesiąca, więc przeżywać będziemy czuwanie fatimskie. 
W związku z powyższym po Mszy św. o godz. 17.00 rozpocznie się procesja różańcowa. Niech będzie to czas modlitwy za cały Kościół Święty, Ojca Świętego i naszą Ojczyznę i pokój na świecie. Wszystkich wiernych zachęcamy do udziału.                                                                                                                                                                                                                                  

4. We wtorek obchodzić będziemy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Papież Pius XII w 1950 r. przypieczętował dogmatem prawdę obecną w Kościele już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż, dlatego przynosimy je przed ołtarz. Chcemy w ten sposób uwielbić Boga i podziękować Mu za to, że troszczy się o nas. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy Świętej.

5. Również 15 sierpnia przypada 103. rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi.

6. Msza Św. w intencji Wspólnoty Różańca Rodziców za Dzieci ( z trzech dotychczas powstałych Róż) z okazji rozpoczęcia trzeciej edycji tej modlitwy odbędzie się w sobotę  19.08.2023r. o godz. 17.00. 7. Jeszcze nie wszyscy kandydaci do sakramentu bierzmowania odebrali indeksy. Można to uczynić w zakrystii. Przypominamy młodzieży formacyjnej, że również w czasie wakacyjnym uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, potwierdzając swoje uczestnictwo podpisem w indeksie.

8. Już dziś informujemy, że podczas wrześniowych zapisów, zarówno rodzice zgłaszający dzieci do I Komunii Świętej, jak i kandydaci do Sakramentu bierzmowania spoza naszej wspólnoty parafialnej, są zobowiązani są do przyniesienia zgody ze swojej parafii. Dopiero po uzyskaniu i przedstawieniu pozwolenia od swojego księdza proboszcza, będzie możliwe wpisanie na listę przygotowujących się do powyższych sakramentów. Ważne: Ponadto, jeśli wyżej wymienieni nie byli chrzczeni w naszym kościele, rodzice powinni zarazem dostarczyć akt chrztu z parafii, w której odbył się chrzest dziecka.                                                                                                            

9. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

10. W sierpniu, miesiącu szczególnie poświęconym Maryi oraz miesiącu ważnych rocznic patriotycznych zachęcamy wiernych do powstrzymania się od spożycia wszelkich napojów alkoholowych. Niech dar abstynencji ofiarowany w intencji Ojczyzny pogłębi w Narodzie wzajemne zrozumienie i solidarność w dobru i prawdzie.

11. Z kalendarza liturgicznego:
-14 sierpnia (pn.) wspomnienie, Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
-15 sierpnia (wt.) uroczystość, WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
-17 sierpnia (czw.) wspomnienie, Św. Jacka, prezbitera

12. W każdą niedzielę zapraszamy do śpiewu GODZINEK ku czci Niepokalanego Poczęcia Maryi przed poranną Mszą św. Natomiast w środy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.                                       

13. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

14. Niech trwające wakacje i urlopy będą okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Nie zapominajmy też o tych, dla których lato jest czasem wytężonej pracy, zwłaszcza o pracujących na roli, na budowach, w szpitalach, transporcie, pozostających na koniecznych dyżurach. Módlmy się, aby Pan Bóg błogosławił w ich trudzie. Oni często pracują, aby inni mogli wypoczywać.

15. Parafianom na czas urlopów i wypoczynku życzymy odnowy duchowej, a dzieciom i młodzieży radosnych i twórczych wakacji. Wszystkim gościom i turystom odwiedzającym nasze piękne Bory Tucholskie, nasze miasto i parafię życzymy opieki św. Jakuba na drogach wiary.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma)
                                      12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Cecylia, Mieczysław, Franciszek, Zbigniew Bydłowscy, w 10 rocz. śmierci Mieczysława
10.00 – Śp. Władysław Klara Piesik; Elżbieta Bienias; zmarli z rodziny Piesik i Szall
12.00 – Śp. Bronisław Behrendt
17.00 – Śp. Teresa Edmund Augustyńscy; Marta Stanisław Grzonkowscy; Kazimierz Prochowski
Poniedziałek – 14 sierpnia 2023r.
08.30 –
Śp. Łucja Józef Paturej, w rocz. śmierci Łucji; rodzice z obu stron
17.00 –
O opiekę Patrona dla członkiń Róży Różańcowej św. Maksymiliana Marii Kolbe
Wtorek – 15 sierpnia 2023r. – Uroczystość WNIEBOWZIECIA NMP
08.30 – Śp. Kazimiera, Maria i Alojzy Rode
10.00 – Śp. Elżbieta Bienias, Szymon Piesik i zmarli z rodziny
12.00 – Śp. Marta Kazimierz Theda
17.00 – Śp. Zofia Babińska, w 3 rocznice śmierci
Środa – 16 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Benedykt Zalewski, w 2 rocz. śmierci
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 17 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Bronisław Beller; zmarli z rodzin z obu stron
17.00 – Śp. Marian Sala, w 7 rocz. śmierci; zmarli z rodziny oraz Anna Janusz Sala
Piątek – 18 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Janusz Sala – int. od rodziny Zatorskich
17.00 – Śp. Teresa Mieczysław Kożuchu, z ok. urodzin Teresy
Sobota – 19 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Jan Szweda, w 21 rocz. śmierci; zmarli z rodziny Szweda
17.00 – Śp. Renata Głomska, z ok. urodzin; zmarli z rodziny Głomskich i Stybaniewicz
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Henryk Rink, z ok. urodzin; Zofia, Leon i Kazimierz
10.00 – Śp. Władysława Franciszek Drążkowscy, z ok. urodzin Władysławy
12.00 – Śp. Anna, Feliks, Elżbieta, Marek, Mieczysław Hoppe, z ok. 22 rocz. śmierci Anny 
17.00 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 20/30)

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 13/30)
PONIEDZIAŁEK – 14 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 14/30)
WTOREK – 15 sierpnia 2023r. – Uroczystość WNIEBOWZIECIA NMP
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 15/30)
ŚRODA – 16 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 16/30)
CZWARTEK – 17 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 17/30)
PIĄTEK – 18 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 18/30)
SOBOTA – 19 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 19/30)
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 sierpnia 2023r.
11.00 – Śp. Stanisław Władysława Szafarewicz; rodzice z obu stron
WTOREK – 15 sierpnia 2023r. – Uroczystość WNIEBOWZIECIA NMP
11.00 – Śp. rodzice chrzestni; Rozalia, Jan, Konrad
XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 sierpnia 2023r.

11.00 – Śp. Florian, Ludwika, Małgorzata, Krystyna, Konrad, Franciszek Landmesser

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
PONIEDZIAŁEK przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP – 14 sierpnia 2023r.

18.00 – o Boże Bł. dla Marcina, Andrzeja, z ok. urodzin i dla ich rodzin; zmarli z rodzin oraz Wiktoria i Szymon, z ok. urodzin
SOBOTA przed XX NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 19 sierpnia 2023r.

18.00 – w int. parafian

Chrzest święty przyjęli:  Leszek Jankowski

Skip to content