Aktualności
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 lipca 2023r.

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 lipca 2023r.

1. Roztropność jest niedaleka tchórzostwu – mawiają niektórzy. Czasem to prawda. Bywa że ktoś chcąc zachować się roztropnie zwleka z ważnymi decyzjami, próbuje ciągnąć kilka srok za ogon na raz i powoduje wielkie szkody w sprawach, którymi zawiaduje. Trudno takie działanie nazwać prawdziwie roztropnym. Człowiek roztropny kalkuluje. I wie, że czasem tylko trudne postawienie wszystkiego na jedną, ale pewną kartę, może przynieść sukces.  I o tym są czytania tej niedzieli.

2. Dziękujemy całym sercem wszystkim, którzy przyczynili się do tego abyśmy tegoroczny odpust przeżyli jak najlepiej. Niech Święty Jakub wyprosi u Jezusa wszelkie potrzebne łaski, a nade wszystko błogosławieństwo Boże dla rodzin naszej parafii
i sympatyków.

3. Mijają kolejne 20 miesięcy działalności III Róży Rodziców (pw. Św. Jana Pawła II) modlących się w intencji swoich dzieci. Za nami 20 miesięcy codziennie odmówionej dziesiątki różańca świętego, a tym samym 20 miesięcy odmówionych czterech części tej modlitwy. Jeszcze większą radością jest kontynuacja przez wszystkich rodziców tego dzieła w trzeciej turze. Rozpiskę nowego grafiku na kolejną edycję można odbierać w zakrystii. Jednak dla ułatwienia i jasności, w sierpniu odmawiamy następną przypadającą tajemnicę. Czekamy na chętnych, którzy chcieliby podjąć się ofiarowania daru modlitwy swoim dzieciom. Wszystkim dotychczas trwającym na modlitwie, łącznie w trzech powstałych Różach, bardzo serdecznie dziękujemy! Przewidujemy odprawienie Mszy świętej w ich intencji, dla pokrzepienia sił ducha.
O terminie poinformujemy później.

4. Jutro wyrusza z Chojnic Piesza Pielgrzymka do Częstochowy. Natomiast w przyszły poniedziałek z naszej parafii ruszy Rowerowa Pielgrzymka do Częstochowy. Siły połączymy z pielgrzymami z Czerska, tworząc GRUPĘ BOROWIACKĄ. Zachęcamy do towarzyszenia pielgrzymom pierwszego dnia poprzez uczestniczenie 07 sierpnia w naszym kościele we Mszy św. inaugurującej wyjazd rowerzystów  o godz. 10:00. Ponadto zachęcamy do wzbudzenia intencji, które pielgrzymi będą polecać Matce Bożej. Można je składać już przez najbliższy tydzień w zakrystii lub biurze parafialnym. Pielgrzymi będą się modlić w powierzonych sprawach przez całą drogę do tronu Jasnogórskiej Pani.

5. We wtorek 30 osobowa grupa dzieci i młodzieży, a wśród nich nasi ministranci wyjeżdżają na 5 – dniową kolonię do Ostrzyc znajdujących się na przepięknych Kaszubach. Zaczynamy Mszą św. o g. 8.30 ( ministranci zabierają komże i czarne sutanki). Wyjazd z parkingu przy kościele po Mszy. Wszystkich prosimy o modlitwę
o bezpieczne przeżycie tego czasu formacji, rekreacji i integracji oraz dobrą pogodę 😉

6. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca sierpnia. 
W czwartek będziemy modlić się za kapłanów i w intencji o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W piątek przez przyjęcie czystym sercem Komunii świętej będziemy wynagradzać Bożemu Sercu wszystkie zniewagi, krzywdy i oziębłości jakich doznaje ze strony ludzi. 

W sobotę przez przyjęcie Komunii Św. to wynagrodzenie będziemy ofiarować Niepokalanemu Sercu NMP.

Tradycyjnie w piątek spowiedź w kościele parafialnym pół godziny przed mszą, czyli o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00, a o 15:30 Msza Święta.

7. Chorych z posługą sakramentalną w mieście Ks. Proboszcz odwiedzi w I piątek miesiąca (04.08) od godz. 9:00.

8. Minął pierwszy miesiąc wakacji, a jeszcze nie wszyscy kandydaci do sakramentu bierzmowania odebrali indeksy. Można to uczynić w zakrystii. Przypominamy młodzieży formacyjnej, że również w czasie wakacyjnym uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, potwierdzając swoje uczestnictwo podpisem w indeksie.

9. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi świętej.

10. Z kalendarza liturgicznego:

-31 lipca (pn.) wspomnienie, Św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

01 sierpnia (wt.) wspomnienie, Św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora K-ła

-04 sierpnia (pt.) wspomnienie, Św. Jana Vianneya, prezbitera; I Piątek miesiąca

-06 sierpnia (XVIII niedz. zwykła) święto, PRZEMIENIENIE PAŃSKIE

11. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

12. W czasie rekreacyjnym pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty. Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje, czas urlopu był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

13. Parafianom na czas urlopów i wypoczynku życzymy odnowy duchowej, a dzieciom
i młodzieży radosnych i twórczych wakacji. Wszystkim gościom i turystom odwiedzającym nasze piękne Bory Tucholskie, nasze miasto i parafię życzymy opieki św. Jakuba na drogach wiary.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. 8 rocz. śmierci Kazimiery i 19 rocz. śmierci Czesława; Henryk Rink
10.00 – Śp. Szymon Piesik, w 6 rocz. śmierci i z ok. urodzin
12.00 – Śp. Piotr, Łucja, Piotr Majka; Stefania Alfons Piperek
17.00 – Śp. Roman, Melania, Czesław Górscy; Krystyna, Jan, Adam Rydygier oraz rodzeństwo z obu stron
Poniedziałek – 31 lipca 2023r.
08.30 –
Śp. Irena Jan Mięsikowscy, z ok. urodzin Ireny; zmarłe rodzeństwo
17.00 –
Śp. Helena Franciszek Gierszewscy, w rocz. śmierci Heleny; rodzice i rodzeństwo z obu stron
Wtorek – 01 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Weronika Tadeusz Cemka; w rocz. śmierci Tadeusza
17.00 – Śp. Jan Konieczny, w 5 rocz. śmierci; zmarli z rodziny Konieczny i Kwasigroch
Środa – 02 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 02/30)
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 03 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 03/30)
17.00 – Śp. Bernard Szweda, 22 rocz. śmierci
Piątek – 04 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 04/30)
17.00 – Śp. Marian Marks, 2 rocz. śmierci
Sobota – 05 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Stanisława Teodor Kalla, i ich rodzice
17.00 – Śp. Teresa Edmund Augustyńscy; Marta Stanisław Grzonkowscy; Kazimierz Prochowski
XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 sierpnia 2023r.
08.30 – Śp. Kazimiera Dominik Gierszewscy, z ok. ich urodzin
10.00 – Śp. Zofia Czesław Żmich; rodzice i rodzeństwo
12.00 – Śp. Jadwiga Hieronim Kutowscy
17.00 – Śp. Mariusz Czapiewski

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Jadwiga Jan Weilandt; Helena Ryszard Bela; Maria Edmund Szyszka; w rocz. śmierci Jana
PONIEDZIAŁEK – 31 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Jan Adrych – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
WTOREK – 01 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 01/30)
ŚRODA – 02 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 03 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr
PIĄTEK – 04 sierpnia 2023r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 05 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 05/30)
XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 sierpnia 2023r.
7.45 – Śp. Andrzej Szramka (Msza greg. 06/30)

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30 lipca 2023r.
11.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 30/30)
PIĄTEK – 04 sierpnia 2023r.
15.30 – Śp. Teresa Stanisław Klafetka
XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 sierpnia 2023r.
11.00 – Śp. Zygmunt Odejewski, 31 rocz. śmierci; Eugeniusz Odejewski, 11 rocz. śmierci

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XVIII NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 05 sierpnia 2023r.

18.00 – w int. Parafian

Chrzest święty przyjęli: Rozalia Kęsik; Adam Pik
Do domu Ojca w niebie odeszli:  
śp. Antonina Chylewska                           21.07
śp. Marek Łuczak                                     23.07
śp. Łukasz Janowski                                24.07                                                             
śp. Hans Wegner                                     25.07

Skip to content