Aktualności
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.

XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.

1. Bóg obiecuje, Bóg też wymaga. Czy dociera to do nas, czy puszczamy Jego słowa mimo uszu? To pytanie, które rodzi się po lekturze czytań tej niedzieli. Boże słowo jest skuteczne. Czyli Jego obietnice są pewne. Można dodać: jeśli Bóg czegoś wymaga, to nie dla spełnienia jakiegoś swojego kaprysu, ale dobra człowieka. Pytanie: jak my odnosimy się do tego, co mówi do nas Bóg? Wierzymy na przykład w obietnice przyszłego, lepszego świata czy nie ma to dla nas znaczenia? Są tacy, którzy w ogóle tym się nie przyjmują. Są tacy, którzy, owszem, przejmują się, ale zaprzątnięci innymi sprawami szybko zapominają. Są tacy, którzy przyjmują, ale szybko się zniechęcają i porzucają Bożą drogę. W końcu są i tacy, którzy Boże słowo przyjmują, a ich życie staje się świadectwem Dobrej Nowiny. A ja?
2. W najbliższy czwartek, 20 lipca, przypada Uroczystość św. Małgorzaty, patronki Tucholi. Msza święta w intencji miasta i mieszkańców z aktem święcenia „Chleba św. Małgorzaty”, z udziałem władz Miasta i przedstawicielami wszystkich tucholskich Parafii w kościele pw. Bożego Ciała o godz. 16:00. Po mszy uroczystości przy pomniku patronki Tucholi św. Małgorzaty. Serdecznie zapraszamy!
3. Z ustanowienia papieża Franciszką, za tydzień w niedzielę przypada Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Od dwóch lat ten dzień jest obchodzony w całym Kościele, w czwartą niedzielę lipca, czyli w pobliżu wspomnienia świętych Joachima i Anny, „dziadków” Jezusa. To ważne, aby dziadkowie spotykali wnuków, a wnuki spotykały się z dziadkami, jak mówi prorok Joel: „synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili” (Jl 3, 1), dziadkowie stając przed wnukami będą marzyli, a młodzi czerpiąc siłę od dziadków będą szli naprzód, będą prorokować – wyjaśnił Papież.
4. Również w przyszłą niedzielę po Mszach św. – z okazji wspomnienia św. Krzysztofa – święcimy pojazdy (samochody, rowery, wózki). Przy okazji poświęcenia jest prowadzona akcja MIVA Polska: „jeden grosz za jeden szczęśliwie przejechany kilometr”. Ofiary złożone podczas poświęcenia są przeznaczone na zakup samochodów dla misjonarzy.
5. Odpust parafialny ku czci św. Jakuba będziemy przeżywać w przyszły wtorek, 25 lipca. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 17:00. Celebrować ją będzie i kazanie wygłosi Ks. neoprezbiter – Paweł Wiecki. Po zakończonej Liturgii ks. Paweł udzielał będzie prymicyjnego błogosławieństwa. Zapraszamy już dziś do wspólnoty modlitwy. Postarajmy się znaleźć czas na udział i dobre przygotowanie. Niech to będzie też sprawdzianem naszej wiary, czy nam zależy na Bogu i na Jego wsparciu. Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św., by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust w dniu Patronalnym.
6. Z racji odpustu ksiądz wikariusz odwiedzi chorych z posługą sakramentalną.
W sobotę (22.07) chorych w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych, w poniedziałek (24.07) od godz. 9:00. Odwiedziny te zastąpią wizytę sierpniową.
7. Dla wielu naszych parafian, zwłaszcza dzieci i młodzieży, trwa czas zasłużonego wypoczynku po trudach roku szkolnego. Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać ten czas, niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga ani też wrażliwości na drugiego człowieka. Uczmy nasze dzieci szacunku do drugiego człowieka spotykanego na ścieżkach życia, jak też do całego świata stworzonego, który jest widzialnym znakiem miłości Boga do nas.
8. Dzielimy się radością, że 01 sierpnia 30 osobowa grupa dzieci i młodzieży, a wśród nich nasi ministranci wyjedzie na pięciodniową kolonię do Ostrzyc znajdujących się na przepięknych Kaszubach. Wszystkich prosimy o modlitwę o bezpieczne przeżycie tego czasu formacji, rekreacji i integracji oraz dobrą pogodę. 😉  Natomiast dzisiaj możemy wesprzeć finansowo to przedsięwzięcie współorganizowane przez naszą Parafię poprzez złożenie ofiary do puszki przed kościołem.
9. Z kalendarza liturgicznego:
20 lipca (czw.) W TUCHOLI uroczystość, ŚW. MAŁGORZATY Z ANTIOCHII PIZYDYJSKIEJ, DZIEWICY I MĘCZENNICY, patronki miasta
– 22 lipca (sob.) święto, Św. Marii Magdaleny
10.Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.
11. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.
12.W czasie rekreacyjnym pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty. Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje, czas urlopu był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.
13. Parafianom na czas urlopów i wypoczynku życzymy odnowy duchowej, a dzieciom
i młodzieży radosnych i twórczych wakacji. Wszystkim gościom i turystom odwiedzającym nasze piękne Bory Tucholskie, nasze miasto i parafię życzymy opieki św. Jakuba na drogach wiary.                                                                                                  
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz. Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Agata, Kazimiera, Marcin Wytrążek, w rocz. śmierci Agaty
10.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 16/30)
12.00 – Śp. Władysław Kłosowski
17.00 – Śp. Marta, Bronisław, Zdzisław Teszka i zmarli z rodziny
Poniedziałek – 17 lipca 2023r.
08.30 –
Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 17/30)
17.00 –
Śp. Jan Welter, w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Welter i Zakryś
Wtorek – 18 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 18/30)
17.00 – Śp. Helena Wincenty Śniechowscy; Janina Sadowska  
Środa – 19 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 19/30)
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 20 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. imienin Czesława; rodzice i rodzeństwo z obu stron
17.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 20/30)
Piątek – 21 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 21/30)
17.00 – Śp. Marta Władysław Kurlandt; Franciszka Jan Paczkowscy i zmarli z rodziny
Sobota – 22 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 22/30)
15.30 – ślub Ilona Szukalska i Paweł Orzoł
17.00 – Śp. Antoni Elżbieta Kroll; Elżbieta Bienias; zmarli z rodziny Kroll i Omiela
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Stanisław Wytrążek; zmarli z rodzin Wytrążek i Łobockich
10.00 – Śp. Mieczysław Rode; rodzice z obu stron
12.00 – Śp. Kinga Kęsik, z ok. imienin
17.00 – Śp. Krzysztof Łapka, z ok. imienin

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Henryk Masłowski – int. od rodziny Mejzów
PONIEDZIAŁEK – 17 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Mieczysław Pieczka i zmarli z rodziny
WTOREK – 18 lipca 2023r.
7.45 – Z podz. za odebrane łaski, z prośbą o zdrowie i Boże bł. dla Teresy
ŚRODA – 19 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Marks, z ok. urodzin
CZWARTEK – 20 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Krystyna Pakowska, w dniu urodzin
PIĄTEK – 21 lipca 2023r.
7.45 – O Boże bł. i łaskę zdrowia dla Teresy Piesik, z ok. urodzin
SOBOTA – 22 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Zofia Pochojka – int. od uczestników pogrzebu
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Tadeusz Irena Grzonkowscy, w rocz. śmierci Tadeusza; rodzice i rodzeństwo z obu stron

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.
11.00 – Śp. Maria Klafetka
SOBOTA – 22 lipca 2023r.
16.00 – O Bożą Opatrzność i Opiekę MB na każdy dzień dla Miłosza, z okazji 18. urodzin, aby mógł właściwie rozpoznać drogę życiową i sprawiał wiele radości ludziom, wśród których przebywa i których spotka. Także o Boże Bł. i zdrowie dla rodziców, brata, rodziców chrzestnych i bliskich Miłosza    
XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 lipca 2023r.

11.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 23/30)

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XVI NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 22 lipca 2023r.

18.00 – O Boże bł. dla Celiny, z ok. I rocz. urodzin

Zap. przedślubne:
9/2023/III Karol Górski st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                 Monika Adrych st. wol. – par. Podwyższenia Krzyża Św. Osie


Skip to content