Aktualności
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 lipca 2023r.

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 lipca 2023r.

1. Najpierw o królu, który jedzie na osiołku, potem o życiu wedle ducha, potem wezwanie do przyjęcia jarzma. Oto zasadnicze treści zawarte w Liturgii Słowa dzisiejszej niedzieli. Co te czytania mają ze sobą wspólnego? Łączy je chyba głownie pogodny klimat, klimat prostoty, pokoju i radości. Ale przede wszystkim są one o Bogu, który myśli na opak. To znaczy zupełnie inaczej niż my, ludzie. I ma nieprzystającą do ludzkiej hierarchię ważności. „Tak się nie da” – mówimy często konfrontując swoje życie z wymaganiami Ewangelii.  Skomplikowana ta Chrystusowa Ewangelia? Wcale nie. Trzeba tylko według niej poukładać swoją hierarchię wartości. Wszystko wtedy staje się proste, jasne i nieskomplikowane…
2. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na potrzeby naszego kościoła. „Bóg Zapłać” za złożone datki.
3. W najbliższy czwartek przypada 13 dzień miesiąca lipca, więc przeżywać będziemy czuwanie fatimskie. W związku z powyższym po Mszy św. o godz. 17.00 rozpocznie się procesja różańcowa. Niech będzie to czas modlitwy za cały Kościół Święty, Ojca Świętego i naszą Ojczyznę. Wszystkich wiernych zachęcamy do udziału w tej modlitwie.         
4. W niedzielę za tydzień parafia Bożego Ciała będzie przeżywać odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, z możliwością przyjęcia szkaplerza, na każdej Mszy św.                                                                                                                                                                                                         
5. Dla wielu naszych parafian, zwłaszcza dzieci i młodzieży, rozpoczął się czas zasłużonego wypoczynku po trudach roku szkolnego. Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać ten czas, niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga ani też wrażliwości na drugiego człowieka. Uczmy nasze dzieci szacunku do drugiego człowieka spotykanego na ścieżkach życia, jak też do całego świata stworzonego, który jest widzialnym znakiem miłości Boga do nas.
6. Dzielimy się radością, że 01 sierpnia 30 osobowa grupa dzieci i młodzieży, a wśród nich nasi ministranci wyjedzie na pięciodniową kolonię do Ostrzyc znajdujących się na przepięknych Kaszubach. Wszystkich prosimy o modlitwę o bezpieczne przeżycie tego czasu formacji, rekreacji i integracji oraz dobrą pogodęJ.  Natomiast w przyszłą niedzielę będziemy mogli wesprzeć finansowo dzieci wyjeżdżające na kolonie, organizowane przez naszą Parafię poprzez złożenie ofiary do puszki przed kościołem.
7. Prosimy kandydatów do sakramentu bierzmowania by odebrali w zakrystii indeks, po podsumowaniu I Roku formacji. Przypominamy młodzieży formacyjnej, że również w czasie wakacyjnym uczestniczymy w niedzielnej Eucharystii, potwierdzając swoje uczestnictwo podpisem w indeksie.
 8.W czasie rekreacyjnym pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto skorzystać z sakramentu pokuty. Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje, czas urlopu był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.
9. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.
10. Z kalendarza liturgicznego:
– 11 lipca (wt.) święto, Św. Benedykta, opata z Monte Cassino, patrona Europy
– 12 lipca (śr.) wspomnienie, Św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
– 13 lipca (czw.) wspomnienie, Śś. Andrzeja, Świerada i Benedykta, pustelników
– 15 lipca (sob.) wspomnienie, Św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
11.STUDIA   PODYPLOMOWE UPRAWNIAJĄCE   DO   NAUCZANIA   RELIGII
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia Podyplomowe realizowane będą w Pelplinie i w Toruniu. Wszelkich informacji udziela ks. prof. dr hab. Janusz Szulist (szulist@umk.pl). Są one także dostępne na stronie https://www.teologia.umk.pl/student/studia-podyplomowe/.
12. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.
13. Parafianom na czas urlopów i wypoczynku życzymy odnowy duchowej, a dzieciom i młodzieży radosnych i twórczych wakacji. Wszystkim gościom i turystom odwiedzającym nasze piękne Bory Tucholskie, nasze miasto i parafię życzymy opieki św. Jakuba na drogach wiary.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz              

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Franciszka Bernard Karaś, w rocz. śmierci Bernarda; zmarli z rodziny Wytrążek, Karaś i Bąk
10.00 – Śp. Leon Knopek, z ok. urodzin; rodzice
12.00 – Śp. Jan Piesik; rodzice i rodzeństwo; Elżbieta Bienias
17.00 – Śp. Irena Bernard Turzyńscy; Krystyna Boniek; Irena Narloch
Poniedziałek – 10 lipca 2023r.
08.30 –
Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 10/30)
17.00 –
Śp. Daniel Zieliński – int. od uczestników pogrzebu  
Wtorek – 11 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 11/30)
17.00 – Śp. Urszula Fiegel, z ok. ur.; rodzice Eugenia Franciszek Langowscy
Środa – 12 lipca 2023r. 08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 12/30)
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 13 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 13/30)
17.00 – Śp. Hieronim Drewczyński – I rocz. śmierci, żona Jadwiga Drewczyńska
Piątek – 14 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 14/30)
17.00 – Śp. Alojzy, Maria, Kazimiera Rode
Sobota – 15 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 15/30)
17.00 – Śp. Grażyna Jerzy Czapiewscy
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.
08.30 – Śp. Agata, Kazimiera, Marcin Wytrążek, w rocz. śmierci Agaty
10.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 16/30)
12.00 – Śp. Władysław Kłosowski
17.00 – Śp. Marta, Bronisław, Zdzisław Teszka i zmarli z rodziny

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK  
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Małgorzata Kożuch; zmarli z Róży św. Anny z Bladowa
PONIEDZIAŁEK – 10 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Zofia Drzewicka – int. od uczestników pogrzebu
WTOREK – 11 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Elżbieta Błażej Kruk, ich dzieci Janina Czesław Drążek
ŚRODA – 12 lipca 2023r.
7.45 – Śp. zmarli z rodziny Giersz i Górnowicz
CZWARTEK – 13 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Walerian Jastak, w 22 rocz. śmierci
PIĄTEK – 14 lipca 2023r.
7.45 – w pewnej intencji
SOBOTA – 15 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Henryk Masłowski, z okazji imienin
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.
7.45 – Śp. Henryk Masłowski – int. od rodziny Mejzów

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 lipca 2023r.
11.00 – Śp. Dariusz Kruk (Msza greg. 09/30)
XV NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 lipca 2023r.

11.00 – Śp. Maria Klafetka  

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed XV NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 15 lipca 2023r.

18.00 – w int. Parafian

Zap. przedślubne:
9/2023/II Karol Górski st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
              Monika Adrych st. wol. – par. Podwyższenia Krzyża Św. Osie                                              

Do domu Ojca w niebie odeszli:  Edmund Ryzop                            29.06Skip to content