Aktualności
Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ – 04 czerwca 2023r.

Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ – 04 czerwca 2023r.

1. Tak bardzo w dzisiejszym świecie brakuje jedności w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym. Wiele byśmy pewnie zyskali i zrobili, gdybyśmy usunęli z naszego życia podziały, które są spowodowane brakiem miłości, bo liczą się tylko nasze pragnienia i wygórowane często ambicje. Zamiast budować – rujnujemy; zamiast dawać pokój – wprowadzamy rozłam. To wszystko jest wynikiem braku miłości. Prawdziwa miłość swoje źródło ma w Trójcy Świętej. Bóg Ojciec zesłał na świat „Syna, Słowo Prawdy i Ducha Uświęciciela”, tylko dlatego abyśmy zrozumieli ekonomię Bożej miłości, która inna jest od ludzkiej. Jedność Bożych Osób wzywa nas dzisiaj do jedności z całym Kościołem Powszechnym, ale również i z Kościołem domowym, który jest pierwszą świątynią w życiu chrześcijanina.
2. Dzisiaj w Kościele w Polsce obchodzimy Święto Dziękczynienia. W tym roku w to Święto wpisuje się ogólnopolskie dziękczynienie za wszystkich czyniących pokój.
3. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na potrzeby naszego kościoła. „Bóg Zapłać” za każdy dar serca. 
4. Dzisiejsza niedziela – Niedziela Trójcy Świętej kończy czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Zachęcamy do spełnienia przykazań kościelnych i nie lekceważenia daru Miłosierdzia Bożego, odkładając pokutę na później.
5. Od czwartku rozpoczęliśmy modlitwy do Serca Pana Jezusa.  Zapraszamy wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Zbawiciela. W naszej parafii nabożeństwa czerwcowe w łączności ze Mszą świętą o godz. 17.00.
6. W najbliższy czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało. Msze św. w naszym kościele o godz. 8:30, 10:00 i około 11:45. W tym roku organizujemy procesję eucharystyczną wyłącznie po terenie naszej parafii. Wyruszymy z naszej świątyni po Mszy św. odprawionej o godz. 10.00. Następnie ul. Zamkową, Pl. Zamkowym, ul. Szkolną, Pl. Wolności, ul. Chojnicką i Kościelną powrócimy do kościoła św. Jakuba.  Na procesję Bożego Ciała zapraszamy dzieci w strojach komunijnych, dziewczynki do sypania kwiatów. Próby sypania kwiatów we wtorek i środę o godz. 16.30, przed kościołem. Prosimy też o przynoszenie kwiatów w czasie oktawy, które składamy do kosza wystawionego pod chórem. Prosimy o zabranie feretronów i sztandarów. Procesja Bożego Ciała to publiczne wyznanie wiary i zaproszenie Chrystusa do naszych domostw. Niech więc nikogo z nas nie zabraknie na tej uroczystości. „[…] zagrody nasze widzieć przychodzi / i jak się Jego dzieciom powodzi” – będziemy śpiewać w czasie procesji. Zatroszczmy się o przystrojenie mieszkań, domów, by powitać Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, który przychodzi do nas z błogosławieństwem. Za pobożne uczestnictwo w procesji eucharystycznej można uzyskać odpust zupełny. Bezpośrednio po zakończeniu procesji zostanie odprawiona w naszym kościele Msza św.
7. Przez oktawę Bożego Ciała, na zakończenie wieczornych Mszy św. będzie procesja wokół kościoła połączona z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Trwajmy na modlitwie do Serca Pana Jezusa. Wypraszając w niej nawrócenie dla Rosji
i sprawiedliwy pokój w Ukrainie, świętość dla rodzin, powołania kapłańskie, dobre urodzaje oraz zachowanie naszej Ojczyzny od klęski suszy oraz innych nieszczęść i kataklizmów.
8. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.
9. Z kalendarza liturgicznego:
 -05 czerwca (pn.) wspomnienie, Św. Bonifacego, biskupa i męczennika
– 08 czerwca (czw.) uroczystość, NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA
10. Parafia Św. Jakuba Apostoła w Tucholi i Biuro FIDES TOUR zaprasza do wzięcia  udziału w wyjeździe o charakterze turystyczno -religijnym. Wycieczko – pielgrzymka obejmować będzie: KALWARIĘ PACŁAWSKĄ oraz BIESZCZADY.
TERMIN: 02.10.2023  –  06.10.2023
 Cena podstawowa:  2170 zł./ os. Więcej informacji w gablocie informacyjnej przed kościołem oraz programach wyłożonych pod chórem.
11. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2023 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń.                                                                                            12. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00
13.  Za chwilę przyjmiecie błogosławieństwo w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Niech Dobry Bóg pomaga nam w pracy, w szkole i w domu. Wszędzie wprowadzajmy miłość, dobroć i pokój.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00  
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
08.30 – Śp. Janina Stanisław Kostka-Szweda, w rocz. śmierci; rodzice z obu stron
10.00 – Śp. Marian Polaszek, z okazji urodzin i rocz. śmierci; zmarli z rodziny Polaszek
12.00 – Śp. Alojzy Czapiewski, rocz. śmierci; Janusz, Mariusz Czapiewscy; Klara 
              Teofil Czapiewscy; Łucja, Leon, Sławomir Nitka; zmarli z rodziny Rychlickich i Urban 
17.00 – Śp. Paweł Gertruda Kożuch; zmarli z rodziny
Poniedziałek – 05 czerwca 2023r.
08.30 –
Śp. Stanisława Teodor Kalla, i ich rodzice
17.00 –
Śp. Anna Bolesław Rzepińscy
Wtorek – 06 czerwca 2023r. 08.30 – Śp. Franciszka Pieczka i zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Anna Wedel-Sala, z okazji urodzin i mąż Janusz oraz zmarli z rodziny  
Środa – 07 czerwca 2023r.
08.30 – Śp. Agnieszka Główczewska, z ok. urodzin; Barbara Krystian Szczygielscy
17.00 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 08 czerwca 2023r. Uroczystość NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA
08.30 – Śp. Regina Henryk Wytrążek, w rocz. ich śmierci; zmarli z rodziny Wytrążek, Karaś i Bąk 
10.00 – w intencji Parafian
11.45 – Śp. Mariusz Leszczyński, w 8 rocz. śmierci
16.00 – ślub Joanna Sikorska i Nikodem Malewicz  
Piątek – 09 czerwca 2023r.
08.30 – Śp. członkinie z Róży Różańcowej św. Jadwigi oraz ich rodzice,
              rodzeństwo i współmałżonkowie
15.00 – Dziękczynna w 50 lecie ślubu Janiny i Romana Leszczyńskich, z prośbą
              o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla Jubilatów i całej rodziny
17.00 – Śp. Wincenty Wika-Czarnowski, w rocz. śmierci
Sobota – 10 czerwca 2023r.
08.30 – Śp. Anna, Józef, Leon, Jan Leszczyńscy; Anna Józef Główczewscy i rodzice
17.00 – Śp. Mieczysław Słomianowski; Czesław, Krystyna, Jadwiga, Ryszard i rodzice z obu stron
X NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 czerwca 2023r.
08.30 – Śp. Franciszek Małgorzata Kożuch; ich rodzice i zmarli z obu stron
10.00 – Śp. Wojciech, Felicja, Kazimierz Gross, z okazji urodzin Wojciecha
12.00 – Śp. Leokadia Rode, w 18 rocz. śm., Józef Rode, w 30 rocz. śm.; Janina 
               Władysław  Lewińscy; Marianna Piotr Tyda; Leokadia Antoni Ruszkowscy
17.00 – Śp. Jan Kurlandt, w rocz. śmierci i z ok. imienin

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
7.45 – Śp. Jan Wesołowski – int. od uczestników pogrzebu
PONIEDZIAŁEK – 05 czerwca 2023r.
7.45 – Śp. Janusz Sala – int. od uczestników pogrzebu
WTOREK – 06 czerwca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
ŚRODA – 07 czerwca 2023r.
7.45 – o Boże bł. dla Agnieszki i Marcina, z ok. rocz. ślubu oraz całej rodziny;
o dar nieba dla śp. Urszuli z ok. urodzin i zmarłych z rodziny
CZWARTEK – 08 czerwca 2023r.Uroczystość NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA   
7.45 – Śp. Zdzisław Wegner – int. od uczestników pogrzebu                                                                                                                                       
PIĄTEK – 09 czerwca 2023r.
7.45 – Śp. Teresa Drążkowska – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
SOBOTA – 10 czerwca 2023r.
7.45 – Śp. Edyta Szwoch
NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 czerwca 2023r.
7.45 – Śp. Jan Adrych – int. od uczestników pogrzebu

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
11.00 – Śp. Bronisława, Stefan, Jerzy Kłosowscy
X NIEDZIELA ZWYKŁA – 11 czerwca 2023r.
11.00 – Śp. Antoni Agnieszka Piesik, z ok. imienin Antoniego

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
ŚRODA przed Uroczystością
NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA – 07 czerwca 2023 r.  
18.00 – w intencji Parafian                                                                                
SOBOTA przed X NIEDZIELĄ ZWYKŁĄ – 11 czerwca 2023r.

18.00 – w intencji Parafian

Chrzest święty przyjęli: Sebastian Karcz

Zap. przedślubne:
6/2023/III Błażej Suwalski st. wol. – par. Podwyższenia Krzyża Św. Cekcyn
                  Weronika Gwizdała st. wol. – par. św. Jakuba Ap. Tuchola
7/2023/I Mateusz Szramka st. wol. – par. św. Katarzyny Al. Śliwice
                 Patrycja Reszka st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
8/2023/I Łukasz Sosnowski st. wol. – par. św. Marcina Gostycyn
                Kinga Lorczak st. wol. – par. Bożego Ciała Tuchola
Skip to content