Aktualności
ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – 28 maja 2023r.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO – 28 maja 2023r.

1. Każda Msza Święta rozpoczyna się od znaku krzyża w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. To właśnie Duch Święty zstąpił na Maryję i Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy. Wtedy uczniowie Pana Jezusa wyszli z Wieczernika, aby odważnie głosić słowo Boże wszystkim ludziom. Dzisiaj Duch Święty także pomaga nam w codzienności, w spełnianiu dobrych uczynków i w modlitwie. Chociaż Go nie widzimy, On działa wokół nas w bardzo dyskretny sposób. Prośmy Ducha Świętego, żeby działał także w naszych sercach.
2. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
3. Jutro, (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
4. Przed nami ostatnie nabożeństwa majowe. Od czwartku rozpoczniemy modlitwy do Serca Pana Jezusa.  Zapraszamy wszystkich czcicieli Najświętszego Serca Zbawiciela. W naszej parafii nabożeństwa czerwcowe w łączności ze Mszą świętą o godz. 17.00. Wspólną modlitwą – w kościele, przy przydrożnych kapliczkach, jak i w naszych domach – wypraszajmy łaskę nawrócenia Rosji, sprawiedliwego pokój w Ukrainie i na świecie, świętości rodzin, powołań kapłańskich, urodzaju oraz zachowania naszej Ojczyzny od klęski suszy i innych nieszczęść i kataklizmów. 
5. W czwartek, 1 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
6. Za tydzień uroczystość Trójcy Świętej. Tego dnia kończy się okres spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Tych, którzy jeszcze do sakramentów nie przystąpili, bardzo prosimy, by się nawrócili i nie lekceważyli daru Miłosierdzia Bożego i trzeciego przykazania kościelnego, odkładając pokutę na później.
Ofiary składane za tydzień na tacę będą przeznaczone na potrzeby naszej Świątyni, w ramach tzw. kolekty specjalnej. Z góry składamy serdeczne podziękowania za ofiarność.
7. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania klas ósmych w sobotę (03.06) na Mszy Św. o godz. 17:00. Wszyscy przynoszą ze sobą zgodę na wyjazd do Pelplina wraz z wpłatą 10 zł oraz Indeks, uzupełniony w ocenę i opinię od katechety! Ponadto niech nie zabraknie zaliczeń modlitw przewidzianych przez wymagania indeksowe, w ramach I roku formacji do sakramentu bierzmowania.
8. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne. I czwartek miesiąca  -modlimy się o dobre powołania do służby w Kościele. I piątek – przyjmujemy  Komunię Świętą wynagradzającą i korzystamy ze spowiedzi świętej pół godziny przed każdą Mszą święta. Nabożeństwo pierwszosobotnie w ramach adoracji przed wieczorną Mszą świętą.
9. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. Proboszcz w piątek (02.06)od godz. 9:00 miasto. Ks. wikariusz w sobotę (03.06) chorych w Białowieży, Wiśniówce i Kiełpinie od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych UWAGA ZMIANA, wyjątkowo w I piątek (02.06)od godz. 9:00.
10. Z kalendarza liturgicznego:
– 29 maja (pn.) święto, NMP, MATKI KOŚCIOŁA
-31 maja (śr.) święto, NAWIEDZENIE NMP
-01 czerwca (czw.) święto, JEZUSA CHRYSTUSA, NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA
-02 czerwca (pt.) I Piątek miesiąca
-03 czerwca (sob.) wspomnienie, Św. Karola Lwangi i Towarzyszy, męczenników z Ugandy
11. Drodzy Młodzi Przyjaciele,
Każdego roku w Pelplinie organizowane są duszpasterskie spotkania młodzieży, pod nazwą „Przystań”. Jest to dobra okazja, aby poprzez warsztaty, wspólną modlitwę, liturgię Mszy świętej, uwielbienie Pana Jezusa i koncert ewangelizacyjny głosić Ewangelię. Zapraszam zatem Was wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, na które Wasi duszpasterze organizują już wyjazd. Zapytajcie ich proszę o szczegóły i niech Was nie zabraknie na „Przystani”. Do zobaczenia zatem w Pelplinie w sobotę, 17 czerwca tego roku.
Wasz Biskup Ryszard
12. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2023 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń.
13. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.
14. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.
15. Niedziela Zesłania Ducha Świętego przypomina nam o Wieczerniku i o Apostołach. Pamiętajmy, że każda Msza Święta to nasz współczesny Wieczernik, a my jesteśmy wezwani do głoszenia i ukazywania innym miłości Bożej.
Intencje mszalne

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma)
                                      12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
08.30 – Śp. Teresa Knutowska, 6 rocz. śmierci
10.00 – Śp. Marian Iwicki, z okazji urodzin i rocz. śmierci; rodzice Drewczyńscy, Iwiccy i rodzeństwo
12.00 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży Różańcowej św. Barbary z Bladowa
17.00 – w int. członków i sympatyków PSL powiatu Tuchola; o radość nieba dla zmarłych
Poniedziałek – 29 maja 2023r.
08.30 –
O radość nieba dla zmarłych członkiń z Róży Różańcowej św. Maksymiliana Kolbe i potrzebne łaski dla żyjących
17.00 –
Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 29/30)
Wtorek – 30 maja 2023r. 08.30 – Śp. Anna Czesław Tyda
17.00 – Śp. Jarosław Burda – Czarnowski, z okazji urodzin   
17.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 30/30)
Środa – 31 maja 2023r.
08.30 – Śp. Wanda Janicka; rodzice z obu stron
17.00 – o zdrowie i Boże bł. oraz nieustanną Opiekę MB dla ks. Marcina, w rocz. święceń kapłańskich – int. od apostolatu MARGARETKA
Czwartek – 01 czerwca 2023r.
08.30 – Śp. Zofia Grabowska – int. od uczestników pogrzebu
17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
Piątek – 02 czerwca 2023r.
08.30 – Dziękczynna w 50 lecie ślubu Danuty i Bogumiła, z prośbą o zdrowie i Boże bł. dla  Jubilatów i całej rodziny
17.00 – o dar nieba dla śp. Romana Muzolf – w I rocz. śmierci; Jan Muzolf
Sobota – 03 czerwca 2023r. 08.30 – Śp. Bożena Jan Adrych, z ok. urodzin Bożeny 17.00 – Śp. Eryka Józef Buczkowscy i rodzice
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
08.30 – Śp. Janina Stanisław Kostka-Szweda, w rocz. śmierci; rodzice z obu stron
10.00 – Śp. Marian Polaszek, z okazji urodzin i rocz. śmierci; zmarli z rodziny Polaszek
12.00 – Śp. Alojzy Czapiewski, rocz. śmierci; Janusz, Mariusz Czapiewscy; Klara Teofil Czapiewscy; Łucja, Leon, Sławomir Nitka; zmarli z rodziny  Rychlickich i Urban  
17.00 – Śp. Paweł Gertruda Kożuch; zmarli z rodziny

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
7.45 – Śp. Stefan Szmagliński; Stefania Folega, z ok. ich urodzin
PONIEDZIAŁEK – 29 maja 2023r.
7.45 – Śp. Marta Władysław Wanda; Jadwiga Andrzej Beller
WTOREK – 30 maja 2023r.
7.45 – Śp. Edmund Łucja Klunder, w dniu urodzin Łucji
ŚRODA – 31 maja 2023r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 01 czerwca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
PIĄTEK – 02 czerwca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 03 czerwca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
7.45 – Śp. Jan Wesołowski – int. od uczestników pogrzebu

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
11.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 28/30)
PIĄTEK – 02 czerwca 2023r.
15.30 – Śp. Helena, Maria, Alfons Szwemin, w rocz. śmierci Heleny, w dniu
              urodzin Alfomsa; Dziadkowie Rink i Szwemin
NIEDZIELA – 04 czerwca 2023r. – Uroczystość TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ
11.00 – Śp. Bronisława, Stefan, Jerzy Kłosowscy

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed Uroczystością TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ – 03 czerwca 2023r.

18.00 – w intencji Parafian

Chrzest święty przyjęli: Dominik Kociński

Zap. przedślubne:                                                
4/2023/III Adrian Pochojka st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                   Magdalena Anna Ekiert   st. wol. – par. Ducha Świętego Wrocław
5/2023/III Henryk Józef Stoltmann   st. wol. – par. św. Barbary Swornegace
                  Weronika Adrych st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
6/2023/II Błażej Suwalski st. wol. – par. Podwyższenia Krzyża Św. Cekcyn
                  Weronika Gwizdała st. wol. – par. św. Jakuba Ap. Tuchola


Skip to content