WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE – 21 maja 2023r.

1. Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Pan Jezus wstępuje do nieba, do swojego Ojca, aby przygotować tam miejsce dla nas. Wszyscy zatem jesteśmy zaproszeni do nieba, aby razem z Panem Jezusem, Jego Matką i świętymi cieszyć się wiecznym szczęściem. Zanim jednak dojdziemy do nieba, żyjemy na ziemi. Niebo zaczyna się tutaj, na ziemi, gdy spełniamy dobro.
2. Każda parafia co 5 lat przeżywa Wizytację Kanoniczną. Biskup przybywa do parafii, aby zapoznać się z całością działań duszpasterskich. Stara się także poznać jej kondycję materialną. Sprawdza również, jak zostały wypełnione wnioski i zalecenia powizytacyjne. Tegoroczna wizytacja została przeprowadzona przez biskupa pomocniczego, ks. bpa Arkadiusza Okroja, poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Najpierw przybyli przedstawiciele poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej, którzy podsumowali duszpasterstwo, sprawy ekonomiczne oraz budowlane w parafii. Sporządzone protokoły zawierające odpowiednie wnioski zostały przekazane Księdzu Biskupowi. Odpowiednie sprawozdanie przedstawił także ksiądz proboszcz, a tekst został potwierdzony podpisami członków parafialnych rad. Wizytację Pasterską zakończyliśmy Mszą św. o godz. 17.00, z udzieleniem sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.
3. Dziękujemy wszystkim, którzy w minionym tygodniu włączyli się w modlitwę
o błogosławieństwo Boże dla pracujących w rolnictwie, o dobre urodzaje oraz pamięć o tych, którzy w różnych miejscach na Ziemi cierpią głód.
4. Wczoraj, o godz. 11:00 w katedrze pelplińskiej ks. Biskup Diecezjalny udzielił święceń kapłańskich 5 diakonom. W tej grupie znalazł się również parafianin z Bożego Ciała, diakon Filip Michalski. Dzisiaj o godz. 12:00, Ksiądz Neoprezbiter odprawi swoją Mszę prymicyjną.
5. W piątek 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. W czasie Nabożeństwa Majowego w sposób szczególny będziemy otaczać modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prosić, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości wobec każdego człowieka, dzięki której człowiek nigdy nie pogubi się we współczesnym świecie.
6. Za tydzień uroczystość Zesłania Ducha Świętego.  Od 22 do 27 maja będziemy przeżywali Dni modlitw o Ducha Świętego.
7. Z kalendarza liturgicznego:
-24 maja (śr.) wspomnienie, NMP Wspomożycielki Wiernych 26 maja (pt.) wspomnienie, Św. Filipa Neri, prezbitera     
8. Drodzy Młodzi Przyjaciele,
Każdego roku w Pelplinie organizowane są duszpasterskie spotkania młodzieży, pod nazwą „Przystań”. Jest to dobra okazja, aby poprzez warsztaty, wspólną modlitwę, liturgię Mszy świętej, uwielbienie Pana Jezusa i koncert ewangelizacyjny głosić Ewangelię. Zapraszam zatem Was wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, na które Wasi duszpasterze organizują już wyjazd. Zapytajcie ich proszę o szczegóły i niech Was nie zabraknie na „Przystani”. Do zobaczenia zatem w Pelplinie w sobotę, 17 czerwca tego roku.
Wasz Biskup Ryszard
9. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2023 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń.
10. Trwamy w miesiącu maju, który w polskiej pobożności jest poświęcony kultowi Najświętszej Maryi Panny i wyróżnia się wspólnym celebrowaniem Litanii Loretańskiej. W naszej parafii nabożeństwa majowe w łączności ze Mszą świętą o godz. 17.00. Modlimy się za Ojca świętego, za Kościół w Polsce, o nawrócenie dla Rosji i sprawiedliwy pokój w Ukrainie, za rodziny, o powołania kapłańskie, o dobre urodzaje oraz zachowanie naszej Ojczyzny od klęski suszy. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych. Przypominamy młodzieży o konieczności uczestnictwa w nabożeństwach majowych (w kościele) wg wskazań zawartych w indeksie.
11. Zachęcamy, w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbywa się w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy świętej. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św. Przypominamy, czas spowiedzi wielkanocnej skończy się Uroczystością Trójcy Przenajświętszej – 04 czerwca. Bardzo zachęcamy, by przystępować do sakramentu pokuty, aby dopełnić obowiązku wynikającego z przykazania kościelnego. Okazja do spowiedzi świętej każdego dnia, 15 minut przed Mszą świętą. Nie lekceważmy daru Miłosierdzia Bożego! Niech to będą dobrze przygotowanie spowiedzi. Skorzystajmy z pomocy, by dobrze przeprowadzić rachunek sumienia.
12. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00. 13. Pan Jezus zasiada po prawicy Ojca, ale nadal jest z nami, gdy wzywamy Go na modlitwie. W nadchodzącym tygodniu często patrzmy w niebo i zwracajmy się do Jezusa. On jest zawsze blisko nas.

Intencje mszalne

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY p. w. Świętego Jakuba Apostoła Tuchola, ul. Chojnicka 28
DNI POWSZEDNIE: 8:30, 17:00
NIEDZIELE I ŚWIĘTA: 8:30 (dorośli), 10:00(suma) 12:00(dzieci), 17:00(młodzież)
NIEDZIELA – 21 maja 2023r. – Uroczystość WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
08.30 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. ur. Czesława;
               rodzice i rodzeństwo z obu stron
10.00 – O Boże Bł. i zdrowie dla członkiń i członków
               z Róży Matki Bożej Różańcowej
12.00 – Śp. Krystyna Ryszard Szustak, w 2 rocz. śmierci Ryszarda
17.00 – Śp. Jan Kowalik, 2 rocz. śmierci i 95 rocz. urodzin; rodzice z obu stron
Poniedziałek – 22 maja 2023r.
08.30 –
O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń i ich rodzin z Róży Różańcowej św. Jadwigi
17.00 –
Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 22/30)
Wtorek – 23 maja 2023r.
08.30 – Śp. Tadeusz Fierek, 15 rocz. śmierci; Jolanta, Elżbieta i Anna   
17.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 23/30)
Środa – 24 maja 2023r.
08.30 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 24/30)
17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 25 maja 2023r.
08.30 – Śp. Leon Piszczek; rodzice i rodzeństwo z obu stron
17.00 – Śp. Barbara Edwin Bielińscy, w dniu ur. Edwina; Halina Glazik
17.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 25/30)
Piątek – 26 maja 2023r.
08.30 – Śp. Anna Semrau, rodzice i rodzeństwo; Stranisława Józef Reszkowscy
17.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 26/30)
Sobota – 27 maja 2023r.
08.30 – Śp. Anna Semrau
17.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 27/30)
NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
08.30 – Śp. Teresa Knutowska, 6 rocz. śmierci
10.00 – Śp. Marian Iwicki, z okazji urodzin i rocz. śmierci; rodzice Drewczyńscy i Iwiccy
12.00 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży Różańcowej św. Barbary z Bladowa
17.00 – w int. członków i sympatyków PSL powiatu Tuchola; o radość nieba dla zmarłych

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
NIEDZIELA – 21 maja 2023r. – Uroczystość WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
7.45 – int. Sióstr
PONIEDZIAŁEK – 22 maja 2023r.
7.45 – Śp. Bartłomiej Ossowski – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
WTOREK – 23 maja 2023r.
7.45 – Śp. Bolesław Bronisława Kosowscy, w rocz. śmierci Bolesława; zmarli w czyśćcu
ŚRODA – 24 maja 2023r.
7.45 – Śp. Klara, Henryk, Roman Chmara; zmarli w czyśćcu; o Boże Bł. dla Zosi
CZWARTEK – 25 maja 2023r.
7.45 – Śp. Robert Golec – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
PIĄTEK – 26 maja 2023r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 27 maja 2023r.
7.45 – Śp. Krystyna Szweda – I rocz. śmierci; zmarli z rodziny
NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
7.45 – Śp. Stefan Szmagliński; Stefania Folega, z ok. ich urodzin

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
NIEDZIELA – 21 maja 2023r. – Uroczystość WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
11.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 21/30)

NIEDZIELA – 28 maja 2023r. – Uroczystość ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
11.00 – Śp. Franciszek Talaśka (Msza greg. 28/30)

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
SOBOTA przed Uroczystością ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO – 27 maja 2023r.

18.00 – Śp. Krzysztof Kosecki

Zapowiedzi przedślubne
2/2023/III Nikodem Malewicz  st. wol. – par. św. Józefa Czarne
                   Joanna Sikorska st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
3/2023/III Paweł Krzysztof Orzoł   st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                   Ilona Anna Szukalska   st. wol. – par. św. Bartłomieja Sępólno Krajeńskie
4/2023/II Adrian Pochojka st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
                 Magdalena Anna Ekiert   st. wol. – par. Ducha Świętego Wrocław
5/2023/II Henryk Józef Stoltmann   st. wol. – par. św. Barbary Swornegace
                Weronika Adrych st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
6/2023/I Błażej Suwalski st. wol. – par. Podwyższenia Krzyża Św. Cekcyn
                 Weronika Gwizdała st. wol. – par. św. Jakuba Ap. Tuchola

Skip to content