Aktualności
NIEDZIELA PALMOWA – 02 kwietnia 2023r.

NIEDZIELA PALMOWA – 02 kwietnia 2023r.

Ogłoszenia Parafialne.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, czyli czas, w którym Pan Jezus oddał swoje życie z miłości do człowieka. Wspominamy, jak Chrystus wjechał na osiołku do Jerozolimy witany przez wielu ludzi. Wszyscy wołali: „Hosanna Synowi Dawida!”. Także i my dzisiaj powitajmy Pana Jezusa, który pragnie być z nami podczas Mszy Świętej. Otwórzmy serca i prośmy Dobrego Pana, abyśmy dobrze przygotowali się na święta Jego zmartwychwstania.
2. Obchodzimy dzisiaj 18 r. śmierci Św. Jana Pawła II. Wznieśmy w ciągu dnia osobistą modlitwę za przyczyną świętego Papieża Polaka, będąca jednocześnie wyrazem naszej ufności w jego świętość. Natomiast wieczorem zachęcamy do duchowej łączności
i pamięci poprzez zapalenie w oknach naszych mieszkań i domów świecy lub znicza
i wystawienie wizerunku św. Jana Pawła II o godz. 21.37 – godzinie śmierci, Jego narodzin dla nieba.
3.Na prośbę Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty w Tucholi, dzisiaj przed kościołem odbędzie się kwesta charytatywna pod nazwą „Pola Nadziei – Pomoc dla chorych „. Bóg zapłać za okazane wsparcie.
4. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ksiądz wikariusz odwiedzi chorych w Bladowie
we Wielką Środę (05.04) od godz. 09:00.
5.Tradycyjnie, w Wielki Piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową ulicami naszego miasta. Nabożeństwo rozpocznie się na Placu Wolności o godz. 20.30. Następnie przejdziemy ulicami: Ks. Wryczy, Świecką, Piastowską, Grunwaldzką, Al. LOP, 11 listopada  i Witosa do kościoła p.w. św. Bartłomieja.
6. Przez cały Wielki Post składaliśmy ofiary do skarbonek caritasowskich, jako dar naszego serca, by w ten sposób okazać solidarność ze seniorami. Skarbonki, we Wielką Sobotę – przy okazji święconki – możemy przynieść do kościoła. 
7. Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania, z obu roczników
o obowiązkowym uczestnictwie w Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota)
8. Rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej już dziś informujemy, że na spotkanie formacyjne dla dzieci pierwszokomunijnych zapraszamy do naszej świątyni  bezpośrednio po świętach, we wtorek 11 kwietnia o godz. 15:30.   
9. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.                                                               
10.Z kalendarza liturgicznego:
Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, które jest szczytem całego roku liturgicznego. Tym samym w czwartek wieczorem Kościół rozpoczyna świętowanie Paschy, czyli uroczystości wielkanocnych.
WIELKI CZWARTEK: Msza Wieczerzy Pańskiej celebrowana przez kapłanów naszej parafii  o godz. 17.00. Po Mszy św. czuwanie przy ciemnicy do godz. 22.00.
WIELKI PIĄTEK: W tym dniu obowiązuje post ścisły wszystkie osoby od 18 do 60 roku życia (spożywają jeden raz posiłek do syta i dwa razy lekki). Wszyscy inni obowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.00. Po zakończeniu liturgii adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00.
WIELKA SOBOTA: Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy świętej, dlatego jedyną liturgią jest Liturgia Godzin. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie miało miejsce o godz. 9:00, 10:00 i 12:00 w kościele parafialnym. Natomiast
w Białowieży – w świetlicy o godz. 10:30 i pół godziny później, czyli o godz. 11:00
w kościele filialnym w Kiełpinie.
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO: Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 19.00. Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku, która rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie Mszy Wigilii Paschalnej odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, dlatego przynosimy ze sobą świece. Mszę świętą rezurekcyjną z procesją wokół kościoła odprawimy w poranek wielkanocny o godz. 7:00. Pozostałe msze w niedzielę Wielkanocną (prócz 8:30) już według stałego porządku.
11. Rozpoczynając Wielki Tydzień – czas męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa – pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu swoich serc. Niech zmartwychwstały Pan zastanie nas pojednanych z Bogiem i z innymi.

Intencje mszalne

Kościół Parafialny
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 02 kwietnia 2023r.
08.30 – Śp. Bogusława Jeżewska, w rocz. śmierci; rodzice z obu stron
10.00 – Śp. Anna Edmund Szwemin, z ok. urodzin i rocz. śmierci Edmunda 
12.00 – Śp. Julianna Zdzisław Worobiew
17.00 – Śp. Jarosław Burda – Czarnowski (Msza greg. 27/30) ks. Grzegorz
17.00 – o Boże Bł., Opiekę Matki Bożej i właściwe wybory dla Mateusza, z ok. urodzin
Poniedziałek – 03 kwietnia 2023r.
08.30 – Śp. Jan Teresa Płazińscy; rodzice i rodzeństwo
17.00 – Śp. Janina Kłosowska
Wtorek – 04 kwietnia 2023r.
08.30 – Śp. Paweł Narloch – int od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich   
17.00 – Śp. Helena Kufel
Środa – 05 kwietnia 2023r.
08.30 – Śp. Zofia, Leon, Kazimierz, Henryk Rink, w dniu urodzin Zofii
17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Czwartek – 06 kwietnia 2023r.
17.00 – Śp. Zofia Klemens Nitka; Anastazja Stanisław Ortman, w rocz. urodzin Zofii i Anastazji /ks. proboszcz/
17.00 –  Z przeproszeniem Pana Boga za grzechy całego świata oraz z podz. za 
ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa oraz prośbą o zdrowie i Boże Bł. dla księży pracujących w parafii św. Jakuba: ks. proboszcza Jana i ks. wikariusza Marcina – int. od Róż Różańcowych /ks. wikariusz/
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Piątek – 07 kwietnia 2023r.
17.00 – Liturgia MĘKI PAŃSKIEJ
TRIDUUM PASCHALNE – Wielka Sobota – 08 kwietnia 2023r. – WIGILIA PASCHALNA w WIELKĄ NOC
19.00 – Śp. Czesława, Agata Mięsikowskie; Barbara, Anna, Leon Szachta; dziadkowie z obu stron
19.00 – Śp. brat Mariusz i zmarli z rodziny   
UROCZYSTOŚĆ  ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 09 kwietnia 2023r.
07.00 Rezurekcja za Parafian
10.00 – Śp. Władysław Korthals (Msza greg. 01/30)
12.00 – Śp. Leokadia, Benedykt i Jan Chylewscy
17.00 – Śp. Władysława Stanisław Szafarewicz; rodzice z obu stron

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 02 kwietnia 2023r.
7.45 – o wiarę, nadzieję, miłość, oświecenie sumień, i Dary Ducha Świętego dla dzieci z Róży św. Jana Pawła II
PONIEDZIAŁEK – 03 kwietnia 2023r.
7.45 – Śp. Blanka, w rocz. urodzin
WTOREK – 04 kwietnia 2023r.
7.45 – Śp. Jan Głowacki – int. od uczestników pogrzebu
ŚRODA – 05 kwietnia 2023r.
7.45 – Śp. zmarli z rodzin Barczyków i Masłowskich; rodzice i rodzeństwo
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Czwartek – 06 kwietnia 2023r.
TRIDUUM PASCHALNE – Wielki Piątek – 07 kwietnia 2023r.
TRIDUUM PASCHALNE – Wielka Sobota – 08 kwietnia 2023r. – WIGILIA PASCHALNA w WIELKĄ NOC
UROCZYSTOŚĆ  ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 09 kwietnia 2023r.
9.00 – Z podziękowaniem za odebrane Łaski, w 60 rocz. ślubu Urszuli
i Edwarda, z prośbą o dalsze Boże Bł., potrzebne Łaski i zdrowie dla Jubilatów

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 02 kwietnia 2023r.
11.00 – Śp. Zofia Piotrowska – w I rocz. śmierci
UROCZYSTOŚĆ  ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 09 kwietnia 2023r.
11.00 – Śp. Hilary Klaman; rodzice z obu stron
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 10 kwietnia 2023r.
11.00 – Śp. Barbara Kazimierz Wiśniewscy; rodzice z obu stron oraz rodzeństwo

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
Niedziela Palmowa – MĘKI PAŃSKIEJ – 02 kwietnia 2023r.

7.30 – Śp. Witold Jankowski 
UROCZYSTOŚĆ  ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 09 kwietnia 2023r.
9.00 – Śp. rodzice i rodzeństwo z rodziny Rzepka
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 10 kwietnia 2023r.
7.30 – Śp. Jerzy Pakowski, z ok. urodzin

Do domu Ojca w niebie odeszli:
 Zofia Pochojka                                            25.03.

       Skip to content