Aktualności
II Niedziela Wielkiego Postu 05.03.2023 r.

II Niedziela Wielkiego Postu 05.03.2023 r.

Ogłoszenia Parafialne.

1. To już druga niedziela Wielkiego Postu, a jednocześnie niedziela Ad Gentes, czyli dzień modlitwy za misjonarzy. Wielu ludzi nie słyszało jeszcze o Panu Jezusie, niektórzy o Nim zapomnieli lub nie chcą pamiętać. Módlmy się za misjonarzy, którzy
w różnych regionach świata mówią innym o Chrystusie. Chociaż wielu z nas nie może wyjechać na misje, to jednak możemy pomagać misjonarzom modlitwą, postem
i otwartym sercem. Ofiary zbierane dziś do puszek będą przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom. Dziękujemy za wsparcie.
2. Wielki Post to okres dany nam przez Pana Boga, aby przemyśleć i naprawić swoje postępowanie. Zapewne dobrze wiemy, jak wiele rzeczy musimy zmienić. Być może jest to lenistwo, nieposłuszeństwo, brak czasu na modlitwę lub rozmowę z innymi. Każdy katolik powinien w tym świętym czasie uczestniczyć w nabożeństwach: Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach przystępując do Spowiedzi Świętej. Postarajmy się, aby również na początku Wielkiego Postu przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jednocząc się w ten sposób z Chrystusem cierpiącym
w Eucharystii, która jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Zatem zachęcamy już teraz do spowiedzi św., do udziału w Mszach św. także w tygodniu i częstego przyjmowania Komunii św. oraz do realizowania wielkopostnych postanowień, by umocnić w sobie wiarę i miłość, a także by doświadczyć Bożego Miłosierdzia.
3. Wzorem ubiegłych lat przystępujemy do ogólnopolskiej akcji Caritas „Jałmużna Wielkopostna”. Skarbonki możemy zabrać sprzed ołtarza lub spod chóru (nie tylko dotyczy to dzieci!). Akcję podsumujemy w Wielką Sobotę, kiedy przyjdziemy ze święconką i przy okazji przyniesiemy skarbonki. Dzieci, które pragną uczestniczyć
w losowaniu nagród diecezjalnej Caritas, prosimy, aby na wewnętrznej stronie skarbonki zapisały swoje imię i nazwisko, numer szkoły i klasy oraz nazwę naszej parafii.
4. Nabożeństwa Wielkopostne:

  • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00                                      

Na mocy decyzji papieża Pawła VI jest możliwość uzyskania raz dziennie odpustu zupełnegoza odprawienie Drogi Krzyżowej. Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali
w jakimkolwiek kościele lub kaplicy na terenie Polski – wierny zyskuje odpust zupełny raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu.
5. Włączyliśmy się w program Odnowy Eucharystycznej, jako owoc zakończonego trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce realizowanego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Co tydzień – w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy św. – będzie w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu
i dodatkowa okazja do spowiedzi świętej w tym czasie.
6. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 11 marca i 22 kwietnia 2023 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od trzech lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania i troską o życie duchowe swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl
7. Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl).Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich, otacza opieką osoby poszkodowane przez wojnę w Ukrainie. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy”. 
8. Przypominamy o TUCHOLSKIEJ EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ! W piątek, dn. 31 marca 2023 r.  Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Pakiety, zawierające mapkę
z rozważaniami można będzie nabywać od 10 marca w biurach parafialnych tucholskich parafii w godzinach urzędowania oraz sklepie Hossana przy ul. Nowodworskiego 33 w Tucholi. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku EDK/Tuchola. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
9. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.                                                               
10.Z kalendarza liturgicznego:
– 08 marca (śr.) święto 551 Rocznica Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie – można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie kościoła katedralnego tego dnia
i modlitwę tamże słowami; Ojcze nasz… Wierzę w Boga…   Wszystkim Paniom
i dziewczętom życzymy, aby wpatrując się w najpiękniejszą kobietę – Maryję – zawsze promieniowały na zewnątrz prostotą oraz miłością do Pana Boga i do drugiego człowieka
.                                                                                                                
11. Dzisiaj usłyszeliśmy o przemienieniu na górze Tabor. Pan Jezus objawił uczniom swoją chwałę. Także i my nieśmy innym radosną nowinę, że Bóg jest blisko nas. Bądźmy misjonarzami w szkole, w pracy i w rodzinach.

Intencje mszalne.

Kościół Parafialny
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
II Niedziela Wielkiego Postu – 05 marca 2023r.

08.30 – Śp. Teresa, Edwin, Janusz Szulc, w rocz. śmierci Teresy
10.00 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. imienin Kazimiery; Kazimierz Rink, z ok. imienin
12.00 – Śp. Zofia Lipska
17.00 – Śp. Helena Śpica, 6 rocz. śmierci
PONIEDZIAŁEK – 06 marca 2023r.
08.30 – Śp. Zofia Leon Szwemin; rodzice z obu stron
17.00 – Śp. zmarli z rodziny Kwasigroch i Koniecznych
Wtorek – 07 marca 2023r.
08.30 – Śp. Ks. Kan. Kazimierz Michalak; zmarli w czyśćcu
17.00 – Śp. Stefania Talaśka
Środa – 08 marca 2023r.
08.30 – Śp. Helena Kłosowska; Janina Radtke, z ok. urodzin
17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 09 marca 2023r.
08.30 – Śp. Piotr Franciszka Śpica, w rocz. śmierci Franciszki; zmarli w czyśćcu
17.00 – O Boże Bł., zdrowie i nieustanną Opiekę MB dla Ireny J., z okazji urodzin
Piątek – 10 marca 2023r.
08.30 – Śp. Helena Konstanty Murawscy i ich rodzice
17.00 – Śp. Kazimierz Babiński, 15 rocz. śmierci
Sobota – 11 marca 2023r.
08.30 – o potrzebne łaski dla Ireny Cieślickiej, z ok 90 rocz. urodzin
08.30 – Śp. Bogumiła Landowska, z ok. ur.; rodzice Helena Józef Sierosławscy
17.00 – Śp. Maria Klafetka, w 3 rocz. śmierci
III Niedziela Wielkiego Postu – 12 marca 2023r.
08.30 – Śp. Franciszek Małgorzata Kożuch; i ich rodzice
10.00 – Śp. Hieronim Drewczyński, z ok. urodzin
12.00 – Śp. zmarli z rodziny Lipskich
17.00 – O Boże Bł., zdrowie i nieustanną Opiekę MB dla Ireny C., z okazji urodzin

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 03/30)
PONIEDZIAŁEK – 06 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 04/30)
WTOREK – 07 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 05/30)
ŚRODA – 08 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 06/30)
CZWARTEK – 09 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 07/30)
PIĄTEK – 10 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 08/30)
SOBOTA – 11 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 09/30)
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 10/30)

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r.
11.00 – Śp. Jan Maria Michalscy; Stanisław Władysława Szymańscy
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023r.
11.00 – Śp. Marianna Jan Okonek; rodzice z obu stron

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r.

7.30 – Śp. Ks. Kan. Kazimierz Michalak, z ok. imienin
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 12 marca 2023r.
7.30 – Śp. Tyberiusz Jawor, w 9 rocz. śmierci – int. od syna Gabriela 

Chrzest święty przyjęli:
Barbara Prill

Zap. przedślubne:
1/2023/I Kamil Gruber    st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
              Natalia Kuffel   st. wol. – par. św. Jakub Ap. TucholaSkip to content