Aktualności
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 Lutego 2023 r.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 Lutego 2023 r.

Ogłoszenia Parafialne.

1. Przeżywamy dzisiaj pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, zatem rozpoczynamy czas nawrócenia oraz zmiany życia na lepsze. Zapewne dobrze wiemy, jak wiele rzeczy musimy zmienić. Być może jest to lenistwo, nieposłuszeństwo, brak czasu na modlitwę lub rozmowę z innymi. Wielki Post to okres dany nam przez Pana Boga, aby przemyśleć i naprawić swoje postępowanie. Czas szczególnej modlitwy, postu i chrześcijańskiej jałmużny! Każdy katolik powinien w tym świętym czasie uczestniczyć w nabożeństwach: Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach przystępując do Spowiedzi Świętej. Postarajmy się, aby również na początku Wielkiego Postu przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania, jednocząc się w ten sposób z Chrystusem cierpiącym w Eucharystii, która jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Zatem zachęcamy już teraz do spowiedzi św., do udziału w Mszach św. także w tygodniu
i częstego przyjmowania Komunii św. oraz do realizowania wielkopostnych postanowień, by umocnić w sobie wiarę i miłość, a także by doświadczyć Bożego Miłosierdzia.
Prośmy o łaskę nawrócenia i prawdziwej pokuty.
2. Dzisiaj w naszej parafii rozpocznie się Kurs przedmałżeński dla dekanatu tucholskiego. Spotkania będą odbywały się w kościele w każdą niedzielę Wielkiego Postu po mszy św.
 o godz. 17.00 (czyli ok. 18.00). Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli kursu przedmałżeńskiego, a planują  zawarcie sakramentu małżeństwa.                                                                                                                                                                             
3. Tradycyjnie już, przyszła – II niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Pomagamy misjom modlitwą, ofiarowanym cierpieniem oraz ofiarami, które pozwalają misjonarzom pełnić posługę miłosierdzia. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski ofiary zbierane do puszek w II niedzielę Wielkiego Postu będą przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom poprzez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Natomiast biskup pelpliński Ryszard Kasyna, odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP zwraca się z prośbą, aby dzisiaj, po każdej Mszy świętej zorganizować zbiórkę środków finansowych „do puszek” na rzecz pokoju w Ukrainie.
4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym o godz. 8:00
i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00; o 15:30 Msza Św.
5. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. Proboszcz w piątek (03.03) od
godz. 9:00 miasto. Ks. wikariusz w sobotę (04.03) chorych w Białowieży, Kiełpinie
i Wiśniówce od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych w czwartek (02.03) od godz. 9:00.
6. Nabożeństwa Wielkopostne:

  • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00                                      

Na mocy decyzji papieża Pawła VI jest możliwość uzyskania raz dziennie odpustu zupełnegoza odprawienie Drogi Krzyżowej. Za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali w jakimkolwiek kościele lub kaplicy na terenie Polski – wierny zyskuje odpust zupełny raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu.
7. Nasza parafia włącza się w program Odnowy Eucharystycznej, jako owoc zakończonego trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce realizowanego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Co tydzień – w każdą sobotę od godz. 16:15 do wieczornej Mszy św. – będzie w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu i dodatkowa okazja do spowiedzi świętej w tym czasie.
8. Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl).Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych
i ubogich, otacza opieką osoby poszkodowane przez wojnę w Ukrainie. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy”. 9. Przypominamy o TUCHOLSKIEJ EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ! W piątek, dn. 31 marca 2023 r.  Mszą świętą o godz. 20.00 w parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy przygotowali szlak św. Małgorzaty prowadzący z kościoła pw. Bożego Ciała przez kościoły pw. św. Bartłomieja Ap. i pw. Opatrzności Bożej. Dalej trasą, liczącą w sumie 27 km, prowadzącą z Tucholi przez Rudzki Most, Płazowo, Szumiącą, Las Wandowo, Piłę  – Młyn, Świt, Żówiniec, Przy Szosie Bydgoskiej aż dotrzemy do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, gdzie zakończy się indywidualną adoracją Najśw. Sakramentu. Pakiety, zawierające mapkę z rozważaniami można nabywać w biurach parafialnych tucholskich parafii w godzinach urzędowania oraz sklepie Hossana przy ul. Nowodworskiego 33 w Tucholi. Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku EDK/Tuchola. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.10.Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.                                                               
11.Z kalendarza liturgicznego:
– 04 marca (pt.) święto Św. Kazimierza Królewicza                                                                                                                       
12. W nadchodzącym tygodniu pamiętajmy, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale także słowem Bożym. Niech Pan Bóg stale nam towarzyszy na drodze nawrócenia.

Intencje mszalne.

Kościół Parafialny p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28

I Niedziela Wielkiego Postu – 26 lutego 2023r.
08.30 – Śp. Stefan Śpica, w 18 rocz. śmierci
10.00 – Śp. Helena Welter; zmarli z rodziny Welter i Zakryś
12.00 – Śp. Krzysztof, Bronisław i Bronisława Łapka
17.00 – Śp. zmarli z rodziny Marczak i Wiśniewskich
PONIEDZIAŁEK – 27 lutego 2023r. 0
8.30 – Śp. Henryk Masłowski – int. od sąsiadki Radzimskiej
17.00 – Śp. Urszula Szweda, z ok. urodzin
Wtorek – 28 lutego 2023r.
08.30 – Śp. Bronisław Bronisława Czort, w rocz. śmierci
17.00 – Śp. Albina Urban, z ok. urodzin i imienin
Środa – 01 marca 2023r.
08.30 – Śp. Bronisława Korthals (Msza greg. 30/30)
17.00 – w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 02 marca 2023r.
08.30 – Śp. Zofia Feliks Orłowscy, ich rodzice i rodzeństwo
17.00 – Śp. Henryk Rydwelski, w rocz. śmierci
Piątek – 03 marca 2023r.
08.30 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 01/30)
17.00 – Śp. Leokadia, Benedykt, Jan Chylewscy
Sobota – 04 marca 2023r.
08.30 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 02/30)
08.30 – Śp. Jan Cieślicki, w 65 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Jan Kurland, z ok. urodzin
II Niedziela Wielkiego Postu – 05 marca 2023r.
08.30 – Śp. Teresa, Edwin, Janusz Szulc, w rocz. śmierci Teresy
10.00 – Śp. Kazimiera Czesław Dończyk, z ok. imienin Kazimiery; Kazimierz Rink, z ok. imienin
12.00 – Śp. Zofia Lipska
17.00 – Śp. Helena Śpica, 6 rocz. śmierci

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14.
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 lutego 2023r.
7.45 – Śp. Bronisława Korthals (Msza greg. 27/30)
PONIEDZIAŁEK – 27 lutego 2023r.
7.45 – Śp. Bronisława Korthals (Msza greg. 28/30)
WTOREK – 28 lutego 2023r.
7.45 – Śp. Bronisława Korthals (Msza greg. 29/30)
ŚRODA – 01 marca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 02 marca 2023r.
7.45 – Śp. Jerzy Szweda, z ok. urodzin
PIĄTEK – 03 marca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 04 marca 2023r.
7.45 – int. Sióstr
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r.
7.45 – Śp. Marian Korthals (Msza greg. 03/30)

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 lutego 2023r.
11.00 – Śp. Zofia Marian Wicikowscy; Marta Wicikowska; Anna Michalska
PIĄTEK – 03 marca 2023r.
15.30 – Śp. Anna Kiełbasa – w I rocz. śmierci; Józef Kiełbasa – w I rocz. śmierci; zmarli z rodziny
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r.
11.00 – Śp. Jan Maria Michalscy; Stanisław Władysława Szymańscy

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 26 lutego 2023r.

7.30 – Śp. Jadwiga, Helena, Feliks Nelke
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 05 marca 2023r. 7.30 – Śp. Ks. Kan. Kazimierz Michalak, z ok. imienin

Do domu Ojca w niebie odeszli:   Jan Adrych                                  15.02.


Skip to content