Ogłoszenia Duszpasterskie
1. Oczekiwanie – każdy z nas na coś w życiu czeka: na wakacje, na przyjaciela, na pracę, na trudny egzamin lub na pomoc. Zawsze możemy powiedzieć, że czegoś lub kogoś oczekujemy. Przychodząc na Mszę Świętą, przypominamy sobie, że najważniejszą Osobą, na którą czekamy, jest Bóg. On pragnie nam dać to, co najlepsze, czyli szczęście. On również zawsze chce się z nami spotkać, gdy się modlimy. Właśnie na modlitwie pamiętajmy dzisiaj szczególnie o bezrobotnych i ich rodzinach oraz o chrześcijanach na Wschodzie.
2. Oczekując na przyjście Chrystusa, mamy mieć otwarte oczy na potrzeby bliźnich. Starajmy się dostrzegać tych, którzy proszą nas o pomoc. Pomagając im, pokazujemy, że naprawdę spotkaliśmy Pana Jezusa. Dziś obchodzimy Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. Przez wstawiennictwo Świętej Barbary, której liturgiczne wspomnienie przykrywa dzisiejsza niedziela, polecamy Opatrzności Bożej wszystkich naszych parafian zmagających się z problemem bezrobocia i poszukujących pracy.
3. Również w II Niedzielę Adwentu – obchodzimy, już po raz 23 Dzień Modlitwy
i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie
. Przy wyjściu ze świątyni zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar na potrzeby naszych braci i sióstr mieszkających za wschodnią granicą. Natomiast kolekta przeznaczona jest na rzecz Stolicy Apostolskiej.
4. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze św. adwentowe; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci (nie tylko przygotowujących się do I Komunii), i młodzieży (kandydatom do bierzmowania przypominamy, że uczestniczą zgodnie z wymaganiami indeksowymi). W naszym kościele będą one celebrowane w dni powszednie o godz. 17:00. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Dzieci przynoszą także papierowe laurki z wypisanymi postanowieniami na czas adwentu.
5. Pobłogosławione i poświęcone opłatki, którymi w Wigilijny wieczór w gronie najbliższych będziemy łamać się i składać życzenia, można nabywać w zakrystii lub biurze parafialnym. W tych miejscach też możemy zaopatrzyć się w świece „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Wspierając w ten sposób akcję „Caritas”, której symbolem jest świeca, a jej płomień staje się znakiem solidarności z potrzebującymi. Za świece większe składamy ofiarę 20 zł., za mniejsze 10 zł.
6. W czwartek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Tego dnia w Godzinie Łaski czyli między godziną 12.00 a 13.00 można uprosić wiele łask dla siebie i świata. Matka Boża podczas objawienia w Montichiari we Włoszech powiedziała: „Dzięki modlitwom w tej godzinie ześlę niezliczone łaski dla duszy
i ciała. Będą liczne nawrócenia, Pan mój, Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za swych grzesznych braci. Ci, którzy nie mogą przyjść do kościoła, niech modlą się w domu”. Skorzystajmy z daru Matki Bożej!
7. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00. We wtorek nieczynne.  
8. Z kalendarza liturgicznego:
– 07 grud. (śr.) wspomnienie Św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
-08 grud. (czw.) uroczystość  Niepokalanego Poczęcia NMP
9. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym (który jest rozszerzony na 2 lata trwania 2021/2022), jest kościołem stacyjnym. Zatem możemy jeszcze do 31 grudnia, każdego dnia – zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
10. Rozpoczęliśmy radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa podczas Świąt Bożego Narodzenia i na końcu czasów. Niech to również będzie dobry czas dla każdego z nas, niech będzie to czas zmiany na lepsze, czas rozwiązania sporów, czas uporządkowania życia, czas zerwania z nałogiem, czas gorliwszego wypełniania swoich obowiązków wynikających z powołania, niech to będzie czas, który przyniesie nam prawdziwą radość życia. Takie życzenia składamy sobie i Wam drodzy Parafianie i Sympatycy naszej parafii. 

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz                                                                                                                                                                               Zap. przedślubne:
13/2022/II  Jakub Jan Piasecki, st. wol.- par. św. Marcina Gostycyn
                   Klaudia Anna Piwońska, st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola                             

Do domu Ojca w niebie odeszli: Janina Lubińska 30.11.

Intencje mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. św. Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
II NIEDZIELA ADWENTU – 04 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Iwona Wytrażek w rocz. śmierci, zmarli z rodziny Wytrążek, Karaś i Bąk
10.00 – O światłość wieczną dla członków Stowarzyszenia Dobrej Śmierci ,
               działającego przy naszej parafii, przez wstawiennictwo św. Barbary   
12.00 – Śp. Czesława, Agata Mięsikowskie; Barbara, Anna, Leon Szachta; dziadkowie
               z obu stron
17.00 – Śp. Dorota Pociot, córka Alicja, z ok. urodzin Doroty
PONIEDZIAŁEK – 05 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Maria Jastak, w dniu urodzin i rocz. śmierci
17.00 – Śp. Maria Roniarska, z ok. urodzin i imienin, zmarli rodzice
Wtorek – 06 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Wanda Zielińska – w I rocznicę śmierci
09.00 – O Boże Bł. dla uczniów, nauczycieli, dyrekcji oraz pracowników Szkoły
               Podstawowej Nr 1 im. Ks. Gen. Józefa Wryczy w dniu Święta szkoły
17.00 – Śp. Julianna Polaszek, w 20 rocznicę śmierci
Środa – 07 grudnia 2022r.
08.30 –
 Śp. Janina Józef Kłosowscy oraz ich rodzice
17.00 –  w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
Czwartek – 08 grudnia 2022r. – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
08.30 – Śp. Franciszek Landowski, z ok. 7 rocz. śmierci; dziadkowie z obu stron
17.00 – Dziękczynno – błagalna za otrzymane Łaski, z prośbą o miłosierdzie Boże
               i z przebłaganiem za popełnione grzechy w rodzinie
Piątek – 09 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Jan Urban, w dniu urodzin
17.00 – Śp. Łucja, Maria, Stanisław, Marianna i Franciszek Lubomscy
Sobota – 10 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Mirosław Kociński
17.00 – Śp. Kazimierz Augustyński, 21 rocz. śmierci 
III NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022r.
08.30 – Śp. Władysław Kłosowski; Jadwiga Wacław Kłosowscy
10.00 – Śp. Judyta Laskowska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK   
12.00 – Śp. Zofia Henryk Baran, rodzice i rodzeństwo z obu stron
12.00 – Śp. „Frydrychowiczów zasłużonych dla Pomorza”  
17.00 – O potrzebne łaski i opiekę MB dla mamy Jadwigi

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14. 
II NIEDZIELA ADWENTU – 04 grudnia 2022r.
7.45 – int. Sióstr
PONIEDZIAŁEK – 05 grudnia 2022r.

7.45 – Śp. Feliks Czerwiński – int. od Zakładu Pogrzebowego PK   
WTOREK – 06 grudnia 2022r.
7.45 – O zdrowie i Boże Bł. oraz nieustanną opiekę MB
           dla Danuty Stalka, z ok. 70 urodzin
ŚRODA – 07 grudnia 2022r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 08 grudnia 2022r. – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
7.45 – int. Sióstr
PIĄTEK – 09 grudnia 2022r.
7.45 – w pewnej intencji
SOBOTA – 10 grudnia 2022r.
7.45 – Śp. Henryk Masłowski – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich   
III NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022r.
7.45 – Śp. Maria Franciszek Płazińscy

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
II NIEDZIELA ADWENTU – 04 grudnia 2022r.
11.00 – Śp. Jan Adryjański, w 11 rocz. śmierci; rodzice z obu stron, rodzeństwo; ciocia Stefania
III NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022r.

11.00 – Śp. Wanda Stanisław Kwiatkowscy

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
II NIEDZIELA ADWENTU – 04 grudnia 2022r.

7.30 – w pewnej intencji
III NIEDZIELA ADWENTU – 11 grudnia 2022r.

7.30 – w pewnej intencji