Ogłoszenia Duszpasterskie

1. Bóg jest miłością, Bóg jest ojcem… To zwroty, które tyleż tłumaczą, co zaciemniają prawdę o Bogu. Bo człowiek słysząc je ma pokusę, by prawdą o Bogu zredukować do swoich wyobrażeń. O miłości, o ojcostwie. Podobnie jest ze stwierdzeniem, że Jezus jest królem. Dobrze, że liturgia słowa tej niedzieli stawiam nam przed oczyma obrazy, które pomagają zburzyć niektóre niewłaściwe wyobrażenia na temat królowania Chrystusa.
2. Bóg Zapłać za ofiary złożone na kolektę przeznaczoną na wsparcie Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Dziękujemy również za dar modlitwy
za powołanych, o dalsze wezwania do służby Bożej oraz za przełożonych kształtujących przyszłe pokolenia duchownych podczas poniedziałkowej adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii, wpisującej się w diecezjalny dzień adoracji i modlitwy
w intencji powołań.

3. Dnia 27 listopada, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy nowy rok liturgiczny, który będziemy przeżywali pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy. Tym razem, w odróżnieniu od lat ubiegłych, program duszpasterski zaplanowano na jeden rok. Jest to związane z potrzebą uwzględnienia w nim aktualnej sytuacji Kościoła
i wyrastających z niej wyzwań.
„Bardzo często towarzyszy nam dziś pewne niedowierzanie. Coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi i naucza, przede wszystkim nie znamy treści wiary w Kościół. Wyznajemy tę wiarę co niedzielę w liturgii, a bardzo często nie wiemy do końca, co wyznajemy. Kiedy świat coraz bardziej nastaje na Kościół, tym bardziej trzeba nam znać istotę Kościoła, jego zadania, cele, sens. Dlatego potrzebujemy zgłębić prawdę o Kościele – tę prawdę, która jest nam przez samego Boga objawiona” – tłumaczył bp Andrzej Czaja.

4. Adwent, jako okres radosnego i pobożnego przygotowania do dnia narodzin Pana, obchodzi się do dziś prawie w niezmienionej formie. Nie jest to już jednak okres pokutny (jak kiedyś). Warto jednak powziąć stosowne postanowienia, wzmacniające naszą wolę, mając na względzie słowa Pana: „uważajcie na siebie, aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie przyszedł na was znienacka; jak potrzask” (Łk 21, 34). Już dziś, zapraszamy dzieci -WSZYSTKIE, młodzież i dorosłych na Msze adwentowe na godz. 17.

5. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.  

6. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

7. Listopad, czas szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za  ich  trud codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy,
a zwłaszcza dar Ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami
i gestami.Za tydzień Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem ostatnia niedziela roku kościelnego.

8. Z kalendarza liturgicznego:

– 21 listop. (pn.) wspomnienie, OFIAROWANIE NMP

– 22 listop. (wt.) wspomnienie, Św. Cecylii, dziewicy i męczennicy

– 24 listop. (czw.) wspomnienie, Śś. Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy, męczenników                    z Wietnamu

9. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym (który jest rozszerzony na 2 lata trwania 2021/2022), jest kościołem stacyjnym. Zatem możemy jeszcze do 31 grudnia, każdego dnia – zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.
10. Na nadchodzące dni życzymy wszystkim zdrowia. Niech Chrystus Król nas strzeże
i błogosławi!                                                                                                                                                        

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz                          

Chrzest święty przyjęli:  Mikołaj Gwizdała                             
Do domu Ojca w niebie odeszli:
Feliks Czerwiński              09.11.

Intencje Mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Klara Władysław Piesik i rodzeństwo
10.00 – Śp. Marta Kazimierz Theda
12.00 – Śp. Kazimierz Siemieński, z ok. urodzin oraz bracia Paweł i Franciszek;
              o Boże Bł. dla Juliana, z ok. 18 urodzin
17.00 – Śp. Józefa Franciszek oraz ich dzieci Janina i Stanisław Pik
PONIEDZIAŁEK – 21 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Aniela Walerian Kryger oraz zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Łucja Czesław Stopa; Maria Rink; zmarli z rodziny z obu stron
Wtorek – 22 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Wacław Jankowski – int. od uczestników pogrzebu
17.00 – Śp. Franciszek Franciszka Muzolf; Bronisława Franciszek
              i Wanda Gwizdała i ich dzieci; Kazimierz Gwizdała
Środa – 23 listopada 2022r.
08.30 –
w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – Śp. Hieronim Drewczyński – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
Czwartek – 24 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Grzegorz Moga – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
17.00 – Śp. Teresa Józef Korytowscy, w rocz. śmierci Teresy
Czwartek – 24 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Grzegorz Moga – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
17.00 – Śp. Teresa Józef Korytowscy, w rocz. śmierci Teresy
Sobota – 26 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Róża, Stanisław, Zdzisław Mackowy
17.00 – Śp. Roman, Melania, Czesław Górscy; Krystyna, Jan, Adam Rydygier;  
              zmarli z rodziny Czarnowskich
I NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Marianna Obarzanek – int. od uczestników pogrzebu
10.00 – Śp. Urszula Dereszyńska, w 3 rocz. śmierci
12.00 – Śp. Łucjanna Bronisław Pestka, Jadwiga Bernard Fiegiel,
              Irena Dominik Zwiewka, Zofia Benedykt Hoffmann oraz zmarli z rodziny
17.00 – Śp. Bronisław Behrendt; rodzice i rodzeństwo

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14. 
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Urszula Barańczuk – int. od Zakładu Pogrzebowego Bolińskich
PONIEDZIAŁEK – 21 listopada 2022r.

7.45 – Śp. Leon Genowefa Chrapkowscy; Teresa Prądzińska
WTOREK – 22 listopada 2022r.
7.45 – Śp. zmarli z rodziny Giersz i Górnowicz
ŚRODA – 23 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Jan, Helena, Piotr, Tekla Mrozik; Kazimierz Maria Skórcz
CZWARTEK – 24 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Bożena Adrych – int. od uczestników pogrzebu
PIĄTEK – 25 listopada 2022r.
7.45 – w pewnej intencji “Jezu, Ty się tym zajmij”,
            w 40 lecie ślubu Jerzego i Gabrieli
SOBOTA – 26 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Jadwiga Drewczyńska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
I NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Jerzy Drążkowski, rodzice i rodzeństwo

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 listopada 2022r.
11.00 – Śp. Marianna Jan Okonek; rodzice z obu stron
I NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022r.
11.00 – Śp. Helena, Stefan, Edward Kasprowicz

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA – 20 listopada 2022r.

7.30 – Śp. Stefania Bolesław Pałubiccy – int. od córki Haliny z rodziną
I NIEDZIELA ADWENTU – 27 listopada 2022r.
7.30 – o potrzebne łaski dla siostry Otylii