Ogłoszenia Parafialne

1. Co jest treścią najważniejszej obietnicy, jaką daje nam chrześcijaństwo? Co sprawia, że „Dobra Nowina” jest nią naprawdę? Jeśli choćby przez chwile się zawahałeś i nie przyszło Ci do głowy, że może chodzić o zmartwychwstanie i życie wieczne powinieneś się bardzo uważnie wsłuchać w czytania tej niedzieli. Najważniejszym pytaniem, jaki rodzi lektura czytań tej niedzieli wydaje się być odpowiedź na pytanie na ile wiara
w przyszłe zmartwychwstanie przemienia nasze życie teraźniejsze. Dziś dość często chrześcijanie, choć niby wierzą Chrystusowi, starają się kształtować swoje życie zgodnie z Jego wskazaniami, żyją tak, jakby życie ograniczało się tylko do tego życia. Brakuje im lekkości w podejściu do problemów, uśmiechu w przeciwnościach losu… Takiego stylu górskich włóczęgów, którzy nie przejmują się, że chleb trochę suchy i się kruszy i że nocleg kiepski. Bo przecież niewygody wędrówki się skończą, więc trzeba się nią upajać, póki trwa…

2. Listopad, czas szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za  ich  trud codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy,
a zwłaszcza dar Ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone
na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami
i gestami.

3. W minioną niedzielę proboszcz naszej parafii, ks. Jan ustanowił nowych ministrantów. Zostali nimi: Szymon, Marcel, Paweł, Igor, Kacper, Wiktor i kolejny Szymon. Podniosłą chwilą był moment, kiedy ks. Proboszcz – po poświęceniu komży – poprosił mamy chłopców, żeby pomogły założyć ją swojemu synowi. Ta prosta, zwykła wydawałoby się czynność, ma w sobie głęboką wymowę. Bowiem rodzice w jakiś sposób dzisiaj złożyli swoją pociechę Panu Bogu w ofierze, by mógł Mu służyć przy Jego ołtarzu, w Jego świątyni. Małym bohaterom życzymy, by mogli – swoje szczere pragnienie – realizować przez wiele lat, a może i do końca życia pełnić tę świętą służbę… Gratulujemy nowym ministrantom – także ich rodzicom, którzy zachęcają ich do służby przy ołtarzu – oraz zapraszamy nowych chłopców do tej wspólnoty. Szczęść Boże!

4. Kandydatom do Sakramentu bierzmowania z klas ósmych przypominamy
o konieczności uczestnictwa w obowiązkowych Rekolekcjach Kerygmatycznych, warunkujących rozpoczęcie formacji. Uległa zmianie ich data. Zamiast ogłaszanego terminu 25 i 26 listopada, odbędą się już tydzień wcześniej, tj. 18 i 19 listopada.

5. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej. Po raz wtóry przypominamy, że uroczystość komunijna w przyszłym roku odbędzie się w zmienionym terminie. Zamiast w III niedzielę maja, będzie miała miejsce już w ostatnią niedzielę kwietnia, tj. 30.
6. 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Módlmy się za naszą Ojczyznę i Kościół w Polsce. Msza w tej intencji w kościele Bożego Ciała w piątek o godz. 11:00. Biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych tego dnia (11.11).

7.  W przyszłą niedzielę Dzień modlitwy i solidarności z Kościołem prześladowanym. Zbiórka do puszek na rzecz Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w potrzebie. Tym razem „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”

8. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00. W bieżącym tygodniu kancelaria nie będzie czynna
we wtorek i środę.

9. Z kalendarza liturgicznego:

– 09 lis. (śr.) święto, Rocznica Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

– 10 lis. (czw.) wspomnienie, Św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

– 11 lis. (pt.) wspomnienie, Św. Marcina z Tours, biskupa

12 lis. (sob.) wspomnienie, Św. Jozafata Kuncewicza, biskupa i męczennika

10. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym (który jest rozszerzony na 2 lata trwania 2021/2022), jest kościołem stacyjnym. Zatem możemy jeszcze do 31 grudnia, każdego dnia – zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.

11. Na nadchodzące dni życzymy wszystkim zdrowia i Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże.                                                                             

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz          

Intencje mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Bogusława Jeżewska, z ok. ur.; zmarli z rodziny Jeżewskich i Machowskich
10.00 – Śp. Bożena Zielińska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
12.00 – Śp. Feliks, Anna, Elżbieta, Marek, Mieczysław Hoppe
17.00 – Śp. księża: Jan Lichosyt, Jan Prill, Jan Żmuda Trzebiatowski,
              Kazimierz Janiszewski, Zenon Bukowski, Tadeusz Ptaśkiewicz,
              Roman Lewandowski, Roman Benkowski, Czesław Wierzbicki,
              Alfons Tomaszewski, Maciej Augustyński, Wiesław Madziąg
PONIEDZIAŁEK – 07 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Katarzyna Rybarczyk, w rocz. śmierci
17.00 – Śp.  członkowie i członkinie Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej                 Śmierci przy parafii św. Jakuba Ap. W Tucholi
Wtorek – 08 listopada 2022r.
08.30 – Śp. rodzice Kunegunda Józef Guz; aby wiara w Jezusa, którą wyznawali na ziemi
               doprowadziła ich do życia z Bogiem w niebie
17.00 – Śp. rodz. chrzestni, pokrewni, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi oraz zmarli
               oczekujący modlitewnego wsparcia
Środa – 09 listopada 2022r.
08.30 –
w int. “Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – Śp. Zbigniew Schwidt
Czwartek – 10 listopada 2022r.
08.30 – O zdrowie i Boże Bł. oraz nieustanną Opiekę MB dla ks. Marcina z
              ok. imienin – int. od rodziny Urban
17.00 – Z podz. za otrzymane łaski; z pr. o Boże Bł. dla Małgorzaty i Andrzeja
               z ok. rocz. śl
Piątek – 11 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Zofia Czesław Żmich, rodzice i rodzeństwo
17.00 – O zdrowie i Boże Bł. oraz nieustanną Opiekę MB dla Anny z ok. urodzin oraz dla
               jej najbliższych
Sobota – 12 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Urszula Semrau, 31 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Piotr, Łucja, Piotr Majka; Stefania Alfons Piperek
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 listopada 2022r.
08.30 – Śp. Zofia, Leon, Kazimierz, Henryk Rink, z ok. ur. Leona; rodzice chrzestni
10.00 – Śp. Urszula Barańczuk – int. od uczestników pogrzebu
12.00 – Śp. Elżbieta Antoni Kroll; Elżbieta Bienias; zmarli z rodziny Kroll i Omiel
17.00 – O zdrowie i Boże Bł. oraz nieustanną Opiekę MB dla ks. Marcina z ok. imienin –
               int. od Grupy modlitewnej „Apostolat Margaretka”

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14. 
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Kinga Kęsik, z ok. urodzin
PONIEDZIAŁEK – 07 listopada 2022r.

7.45 –
WTOREK – 08 listopada 2022r.
Tego dnia nie będzie Mszy Świętej, będzie tylko różaniec.
ŚRODA – 09 listopada 2022r.
7.45 –
CZWARTEK – 10 listopada 2022r.
7.45 – 
PIĄTEK – 11 listopada 2022r.
7.45 – int. Sióstr
SOBOTA – 12 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Henryk Masłowski – int. od uczestników pogrzebu
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 listopada 2022r.
7.45 – Śp. Jerzy Drążkowski; rodzice i rodzeństwo

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 listopada 2022r.
11.00 – Śp. Hilary, Marta, Jan i zmarli w czyśćcu
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 listopada 2022r.
11.00 – Śp. Bogusław Kurs; Krystyna Jan Łożyca; Zofia Kurs

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 06 listopada 2022r.

7.30 – w int. Parafian
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 13 listopada 2022r. 7.30 – o szczęśliwą operację dla Krystyny i szybki powrót do zdrowia