Ogłoszenia Duszpasterskie

1. Dzisiejszą niedzielą kończymy Misje Święte w naszej parafii. Serdecznie dziękujemy ks. Jarosławowi Zielińskiemu za świadectwo wiary, nauki oraz za towarzyszenie nam
w duchowej odnowie. Dziękujemy wszystkim parafianom i sympatykom naszego kościoła, którzy czynnie uczestniczyli w Misjach Świętych. Swoje spotkanie misyjne przeżywały dzieci i młodzież, małżonkowie, rodzice i osoby chore. Na parafialnym cmentarzu zanosiliśmy modlitwy w intencji zmarłych oraz pochyliliśmy się nad rzeczami ostatecznymi człowieka. Uwielbialiśmy Jezusa Chrystusa obecnego
w Eucharystii, dziękowaliśmy za Kapłaństwo i Eucharystię oraz prosiliśmy o nowe powołania do życia kapłańskiego, zakonnego, misyjnego oraz do ewangelizacji z naszej parafii. Daliśmy też okazję bycia blisko Jezusa Eucharystycznego w czasie adoracji tym, którzy z różnych powodów nie mogą przystępować do sakramentów, zwłaszcza żyjącym w związkach niesakramentalnych. W duchu ekspiacji przepraszaliśmy Chrystusa Ukrzyżowanego za grzechy nasze i całego świata, biorąc też udział
w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Uwielbialiśmy Boga za dar Maryi, zawierzając Jej całą parafię i małżeństwa, pamiętając jednocześnie o rodzinach przeżywających cierpienia. Wyrazem wdzięczności niech będą ofiary składane dziś na rzecz Zgromadzenia Misji św. Wincentego a Paulo.

2. Dziś, w Kościele w Polsce będziemy obchodzić XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Są to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia. Z Dniem Papieskim ściśle związana jest budowa tzw. żywego pomnika św. Jana Pawła II, którym są uzdolnieni chłopcy i dziewczęta pochodzący z niezamożnych rodzin. Wspiera ich fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która w Dniu Papieskim zbiera środki służące stypendystom fundacji. Z góry dziękujemy za okazaną hojność!
3.Przyszłą niedzielą rozpoczynamy w Kościele Tydzień Misyjny (23-29 X). Kolekta przeznaczona będzie na misje katolickie. Także tego dnia będziemy gościli księdza Grzegorza, proboszcza z zaprzyjaźnionej parafii z Ukrainy.
4. Również za tydzień, w niedzielę 23.10. Burmistrz Tucholi, Tucholski Ośrodek Kultury oraz Parafie naszego miasta zapraszają na wyjątkowy Rodzinny Bal Świętych do hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi na godz. 16:00. Zapraszamy na wspólne tańce, gry, zabawy, konkursy! Prosimy dzieci o przedstawianie postaci świętych.

5. Zachęcamy do wzięcia udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM 2022 „Święty Mikołaj – biskup o miłosiernym sercu” VIII edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla rodzin z dziećmi oraz uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych. Dla laureatów przewidziane są cenne nagrody. W każdej kategorii
I nagroda wynosi 2000 PLN, II nagroda – 1000 PLN, III nagroda – 500 PLN. Zdjęcie (dobrej jakości) prezentujące pracę należy nadesłać w terminie do 27 października 2022 r.. Więcej szczegółów i elektroniczny formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej http://konkurs-plastyczny.fsd.lublin.pl        
6. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30;
wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

7. W miesiącu modlitwy różańcowej rozważamy tajemnice Boże, wzywamy wstawiennictwa Matki Najświętszej i przedstawiamy Panu Bogu codzienne sprawy własne, najbliższych i tych, którzy powierzają się naszej pamięci. Zachęcamy też do odmawiania różańca w rodzinach. To piękna praktyka, a przede wszystkim najpiękniejsze świadectwo wiary, kiedy to rodzina razem modli się za siebie. Każdego dnia zapraszamy na nabożeństwo różańcowe po Mszy św. wieczornej o godz. 17:00, przed Najświętszym Sakramentem.

8. Wypominki (jednorazowe i roczne), czyli prośbę o modlitwę za wymienionych zmarłych, można składać w kancelarii parafialnej. Ponadto intencje na Msze święte zbiorowe, które odbędą się we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (02.11), w kościele parafialnym o godz. 8.30 oraz 17.00. Natomiast w Kiełpinie o godz. 15:30.                                                          
9. Z kalendarza liturgicznego:

– 17 paź. (pn.) wspomnienie, Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

– 18 paź. (wt.) święto, Św. Łukasza, Ewangelisty; dzień modlitw za służbę zdrowia

– 20 paź. (czw.) wspomnienie, Św. Jana Kantego, prezbitera
– 22 paź. (sob.) uroczystość, Św. Jana Pawła II, PAPIEŻA, głównego patrona
                           województwa kujawsko-pomorskiego

10. Msza święta w Kaplicy Sióstr Elżbietanek, we wszystkie dni tygodnia jest sprawowana o godz. 7:45, natomiast modlitwa różańcowa o godz. 7:20.                                                                                        
 11. Wszystkim parafianom i przyjaciołom naszego kościoła, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny bądź urodziny, składamy najlepsze życzenia
i zapewniamy o naszej modlitwie, polecając ich opiece Królowej Różańca świętego
i Patrona parafii.  Z racji Patronalnego Święta św. Łukasza – przypadającego we wtorek składamy najlepsze życzenia Służbie Zdrowia, zwłaszcza personelowi tucholskiego szpitala.

Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

INTENCJE MSZALNE

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
p. w. Świętego Jakuba Apostoła
Tuchola, ul. Chojnicka 28

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 października 2022r.
08.30 – Śp. Władysław Kłosowski, z ok. 5 rocz. śmierci
10.00 – Śp. Cecylia Bronisław Wozińscy; Grażyna Kędziorska
12.00 – Śp. Apolonia, Leon, Anna, Dionizy Windorpscy
17.00 – Śp. Jan Kowalik i rodzice z obu stron
PONIEDZIAŁEK – 17 października 2022r.
08.30 – Śp. Renata Głomska, w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Głomskich i Stybaniewicz
17.00 – Śp. Andrzej Piotrowski, z ok. I rocz. śmierci
Wtorek – 18 października 2022r.
08.30 –
Śp. Urszula Musolf, z ok. urodzin i imienin
17.00 – Śp. Sławomir Nitka – I rocz. śmierci
Środa – 19 października 2022r.
08.30 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – O zdrowie, Boże Bł. i nieustanną opiekę MB dla Ireny J. z okazji imienin
Czwartek – 20 października 2022r.
08.30 – Śp. Grażyna Gapińska – int. od uczestników pogrzebu
17.00 –  O zdrowie, Boże Bł. i nieustanną opiekę MB dla Ireny C. w dniu imienin
Piątek – 21 października 2022r.
08.30 – Śp. Leokadia Adrych; Leokadia Gostańska
16.00 –  Z podz. za odebrane Łaski i z prośbą o dalsze Boże Bł. i zdrowie
               oraz Opiekę MB na kolejne lata dla Barbary i Jana, w 50 rocz. ślubu
17.00 – Śp. Polikarp, Antonina, Czesława, Agata Mięsikowscy;
              Barbara, Anna, Leon Szachta
Sobota – 22 października 2022r.
08.30 – Śp. Janina Florian Zimorscy; Helena, Józef, Wincenty, Czesław Słomińscy 17.00 – Śp. Alfred, Łucja, Alfred Wilkowscy;
              Bernarda, Augustyn, Leszek Lewandowscy i zmarli z rodziny Skibickich
17.00 – Śp. Stefania Talaśka
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 października 2022r.
08.30 – Śp. Teresa Edmund Augustyńscy; Stanisław Marta Grzonkowscy;
              Kazimierz Prochowski
10.00 –  O Boże Bł., łaskę zdrowia dla żyjących i radość życia wiecznego dla zmarłych z Róży św. Anny z Bladowa i dla zmarłych z ich rodzin 
12.00 – Śp. Zofia Talaśka, w rocz. śmierci; zmarli z rodziny Talaśka
17.00 – Śp. Irena Ogiegło, z ok. imienin oraz zmarli z rodziny Janowicz,
              Marczak i Ogiegło 

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
p.w . Najświętszego Serca Pana Jezusa
Tuchola, ul. Nowodworskiego 14. 
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 października 2022r.
7.45 – Śp. Grażyna Mirosław Kłosowscy
PONIEDZIAŁEK – 17 października 2022r.

7.45 – Śp. Teresa, Bruno, Mieczysław Lipkowscy i zmarli z rodziny Lipkowskich;
            Edyta Jerzy Frydrychowicz – int. od Zosi i Józefa
WTOREK – 18 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
ŚRODA – 19 października 2022r.
7.45 – Śp. Teresa, Bruno, Mieczysław Lipkowscy i zmarli z rodziny Lipkowskich;
            Edyta Jerzy Frydrychowicz – int. od Zosi i Józefa
CZWARTEK – 20 października 2022r.
7.45 – Śp. Jan Kobus, z ok. urodzin
PIĄTEK – 21 października 2022r.
7.45 – Śp. Dariusz Kruk, z ok. urodzin
SOBOTA – 22 października 2022r.
7.45 – Śp. zmarli z rodziny Giersz i Górnowicz
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr

KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 października 2022r.
11.00 – Śp. Marta Antoni Błanek; Jurek; z ok. urodzin Marty
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 października 2022r.
11.00 – Śp. Hilary Klemann, z okazji imienin  

KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA – 16 października 2022r.

7.30 – w int. zmarłych w czyśćcu cierpiących
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA – 23 października 2022r.
7.30 – w int. Parafian