Ogłoszenia Parafialne
1. Łatwo powiedzieć: „ślubuję ci miłość”. Wiadomo, codzienność domaga się realizowania owego ślubu w bardzo różny sposób i w wielu różnych okolicznościach. Podobnie jest z wiarą w Boga i Jego Syna. Nie tylko wymaga ona ułożenia życia wedle przykazania miłości. Wierzyć znaczy też ułożyć jakoś swoje relacje z Bogiem. Wierzący, podobnie jak kochający mąż, żona, ojciec czy matka, musi wypowiadać Bogu swoje „tak” w bardzo różnych, czasem trudnych okolicznościach. Wokół tej prawdy koncentrują się czytania XXVII niedzieli zwykłej.

2. W minionym tygodniu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Kazimierza Michalaka, który w 87 roku życia i 63 roku kapłaństwa odszedł do domu Pana. Poniedziałkową, wieczorną Mszą Świętą o godzinie 19:00 w kościele parafialnym Świętego Jakuba Apostoła w Tucholi licznie zgromadzeni tucholanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości wraz z kapłanami z terenu Powiatu Tucholskiego pożegnali śp. Ks. Kanonika. Pochodzący z Zalesia k. Cekcyna kapłan ostanie 12 lat swego życia związał z Tucholą i mimo wieku emerytalnego nadal aktywnie angażował się duszpastersko, dając się poznać w całej okolicy jako ceniony spowiednik. We wtorek (27.09) odbył się pogrzeb zmarłego kapłana. W samo południe rozpoczęło się ostatnie pożegnanie – mszą świętą, po której bezpośrednio został pochowany na cmentarzu Parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Mielęcinie k. Wałcza, której dał początek od podstaw w 1971 roku jako nowomianowany wówczas ksiądz proboszcz. Posługę proboszczowską w tym miejscu ks. Kazimierz pełnił przez ponad 32 lata. Jego ostatnią wolą było spocząć pośród swoich wieloletnich parafian. Na liturgiach obok rodziny, najbliższych i duchownych obecne były także przedstawicielki Sióstr Elżbietanek,
na czele z Siostrą Prowincjalną i towarzyszącymi Jej siostrami oraz siostry z tucholskiej
i wałeckiej wspólnoty. Pragniemy także podziękować tym wszystkim, którzy
w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu pogrzebu śp. ks. kanonika Kazimierza Michalaka oraz za modlitwę w Jego intencji. Dobry Jezu, a nasz Panie – daj Mu wieczne spoczywanie! Wszystkim korzystającym z posługi duszpasterskiej
w Kaplicy Sióstr Elżbietanek przypominamy, że uległa zmianie godzina odprawiania Mszy św. Aktualnie Eucharystia, we wszystkie dni tygodnia jest sprawowana o godz. 7:45.

3. Wczoraj rozpoczęliśmy miesiąc październik, który jest szczególnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Serdecznie zapraszamy dzieci, dorosłych oraz młodzież na modlitwę na Różańcu świętym po każdej Mszy św. wieczornej. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w tych nabożeństwach to zachęcamy do odmawiana modlitwy różańcowej w swoich rodzinach.

4. W sobotę, (8.10) Diecezjalny Moderator Żywego Różańca organizuje w katedrze
 w Pelplinie I Diecezjalny Kongres Apostolatu Modlitwy za Kapłanów. Do udziału zaproszone są „Margaretki” – osoby zaangażowane w Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów i we wszelkie inne dzieła obejmujące duchową troską kapłanów. Rozpoczęcie o 10.00.

5. Zbliża się czas naszych Misji Parafialnych. Na stronie internetowej Parafii i w gablocie zamieściliśmy plan Misji świętych. Już dziś zapraszamy do uczestnictwa i zaplanowania czasu tak, aby skorzystać z tego świętego czasu i niezmarnowania go. Zachęcamy również dzieci i młodzież by włączyły się w przewidziane dla nich spotkania. Wszystkie dzieci zapraszamy szczególnie od poniedziałku do środy o godz. 16:15. Kandydatów do bierzmowania obowiązkowo 14 X na godz. 17:00. Po Mszy św. Droga Krzyżowa, a potem spotkanie. Ponadto przypominamy o comiesięcznej spowiedzi i modlitwie różańcowej.

6. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne – I Czwartek i Piątek miesiąca.
W czwartek modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź
w kościele parafialnym o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00; o 15:30 Msza Św. Odwiedziny chorych w miesiącu październiku odbędą się w ramach Misji Parafialnych. Wszystkich chorych odwiedzi Misjonarz wg. grafiku podanego w planie misji świętych. Można również zgłaszać dodatkowych chorych czy parafian w podeszłym wieku, którzy chcieliby skorzystać z tej posługi.

7. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00. W biurze parafialnym przyjmujemy intencje mszalne na 2023 r.

8. Z kalendarza liturgicznego:
– 04 paź. (wt.) wspomnienie Św. Franciszka z Asyżu
– 05 paź. (śr.) wspomnienie, Św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy  – 07 paź. (pt.) wspomnienie, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej; I Piątek miesiąca
 MODLITWA W INTENCJI MISJI PARAFIALNYCH (do codziennego odmawiania)

Panie Jezu, który ukochałeś nas do końca i nie chcesz śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i żył, powierzamy Ci z ufnością czas naszych misji parafialnych i prosimy – ześlij Swojego Ducha Świętego i napełnij Twoją łaską serca wszystkich parafian.
Niech Duch Święty umocni to co słabe, uleczy to co chore, pojedna co skłócone, oświeci to co zakryte ciemnościami grzechu, uwolni to co w kajdanach nałogów
i ożywi to co duchowo umarłe. Niechaj udzieli Księdzu Misjonarzowi oraz każdemu
z nas obfitości Twoich darów i pomoże otworzyć serca na ogrom Twojej łaski.
Niech czas misji parafialnych, czas głoszenia Dobrej Nowiny, odmieni oblicze naszej parafialnej rodziny. Święty Jakubie, patronie naszej parafii – módl się za nami.
Do domu Ojca w niebie odeszli: Stanisław Berendt            23.09

Intencje mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
08.30 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży MB Nieustającej Pomocy
               z Białowieży i ich rodzin oraz o radość nieba dla zmarłych członkiń
10.00 – Śp. Zofia Piotrowska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
12.00 – Śp. Franciszek Helena Gierszewscy; rodzice i rodzeństwo z obu stron
17.00 – Śp. Zofia Klemens Nitka; Anastazja Stanisław Ortman
PONIEDZIAŁEK – 03 października 2022r.
08.30 – Śp. Jadwiga, Alfons, Barbara, Łucjan Szeffs
17.00 – o potrzebne łaski i Boże Bł. dla Teresy
Wtorek – 04 października 2022r.
08.30 –
Śp. Felicjan Poćwiardowski, w 2 rocz. śmierci
17.00 – Śp. Franciszek Landowski, z ok. imienin; dziadkowie z obu stron
Środa – 05 października 2022r.
08.30 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – Śp. Wanda Sankowska, w 100 rocz. urodzin oraz mąż Franciszek
              w dniu 105 rocz. urodzin
Czwartek – 06 października 2022r.
08.30 – Śp. Elżbieta Benke, 13 rocz. śmierci; rodzice z obu stron
17.00 – Śp. Henryk Wiśniewski, 6 rocz. śmierci; rodzice  z obu stron i bracia
Piątek – 07 października 2022r.
08.30 – O radość życia wiecznego dla zmarłych członkiń Róży MB Różańcowej
17.00 – Śp. Alfons Bronisława Pruscy; Stanisław Chmurzyński
Sobota – 08 października 2022r.
08.30 – Śp. Klara Władysław Piesik i rodzeństwo
17.00 – O radość życia wiecznego dla zmarłych i potrzebne łaski dla żyjących
              z Róży św. Jakuba Apostoła
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 października 2022r.
08.30 – Śp. Jan Gontarz – int. od uczestników pogrzebu
10.00 – O radość życia wiecznego dla zmarłych członkiń z Róży
              św. Barbary z Bladowa i z ich rodzin
12.00 – Śp. Marceli Iwicki, w 6 rocz. śmierci;  rodzice i rodzeństwo;
              Dominik i Henryk Iwiccy
17.00 – Śp. Maria Leon Grzywacz; Teresa Lipkowska; Janina,
              Alfons, Zbigniew Babińscy

KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
PONIEDZIAŁEK – 03 października 2022r.

7.45 – Śp. Lech Wytrążek, w rocz. śmierci
WTOREK – 04 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
ŚRODA – 05 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 06 października 2022r.
7.45 – Śp. Monika Bolesław Kołataka
PIĄTEK – 07 października 2022r.
7.45 – Śp. Teresa Jan Płazińscy
SOBOTA – 08 października 2022r.
7.45 – Śp. Teresa, Franciszek, Stanisław, Kazimierz Ortmann
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
11.00 – Śp. Franciszek Talaśka, z ok. imienin
PIĄTEK – 07 października 2022r.
15.30 – w pewnej intencji
XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 października 2022r.
11.00 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń z Róży św. Faustyny
              i ich rodzin oraz o dar nieba dla zmarłych członkiń
KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.

7.30 – w int. Parafian
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 09 października 2022r.
7.30 – w int. Parafian