1. Jaki styl życia jest chrześcijański? Czytania XXVI niedzieli zwykłej roku C podejmują zasadniczo jeden z wątków tego szerokiego tematu. Stosunek do bogactwa… 
Trzeba powiedzieć, że dzisiejszych chrześcijan, podobnie jak bogaczy w czasach Amosa i postać z przypowieści Jezusa, często nie interesuje los biednych.  Niekoniecznie zresztą nędzarzy mieszkających gdzieś na końcu świata. Przede wszystkim tych, którzy żyją blisko nas. Znajdujemy różne wymówki. Że nie należy pomagać leniom
i wykorzystywaczom, że wszystko przez alkohol, że istnieje pomoc społeczna. Mamy rację? Może. Ale pamięć o pośmiertnych losach Łazarza i bogacza powinna nas jednak niepokoić. Nie za łatwo się usprawiedliwiamy?

2. Na Mszę Św. o godz. 12:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowania do I Komunii Świętej.

3. Spotkanie organizacyjne dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII w sobotę (01.10) na Mszy o godz. 17:00. Prosimy o zajęcie miejsca od pierwszych ławek. Podczas Mszy nastąpi uroczyste złożenie na ołtarzu deklaracji, przez kandydatów podejmujących się szczerego przygotowania do bierzmowania. Zatem prosimy by odebrać je dzisiaj i nie zapomnieć przynieść na to spotkanie wypełnionych formularzy. Na nabożeństwo rozpoczęcia formacji zapraszamy również rodziców. Ponadto przypominamy kandydatom o comiesięcznej spowiedzi oraz nabożeństwach różańcowych, które rozpoczną się od najbliższej soboty.

4. Odwiedziny chorych w miesiącu październiku odbędą się w ramach Misji Parafialnych. Wszystkich chorych odwiedzi Misjonarz wg. grafiku podanego w planie misji świętych. Można również zgłaszać dodatkowych chorych czy parafian
w podeszłym wieku, którzy chcieliby skorzystać z tej posługi.

5. Informujemy wszystkich korzystających z posługi duszpasterskiej w Kaplicy Sióstr Elżbietanek, że w związku z nieobecnością ks. kanonika uległa zmianie godzina odprawiania Mszy św. Aktualnie Eucharystia, we wszystkie dni tygodnia jest sprawowana o godz. 7:45. Prosimy jednocześnie o modlitwę w intencji ks. Kazimierza.

6. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00. WYJĄTKOWO w tym tygodniu w poniedziałek, wtorek
i środę kancelaria nie będzie czynna.
W biurze parafialnym przyjmujemy intencje mszalne na 2023 r.        

7. Z kalendarza liturgicznego:
– 27 września (wt.) wspomnienie Św. Wincentego à Paulo, prezbitera
– 28 września (śr.) wspomnienie Św. Wacława, męczennika
– 29 września (czw.) święto, Śś. Michała, Gabriela i Rafała, Archaniołów
– 30 września (pt.) wspomnienie, Św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
– 01 paź. (sob.) wspomnienie, Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła; I Sobota miesiąca; rozpoczynamy nabożeństwa różańcoweDrodzy Parafianie!
Już za dwa tygodnie, w dniach od 08 do 16 października przeżyjemy Misje Parafialne. Czym są Misje Święte dla parafii i dla każdego z nas? Są wielką szansą i darem Boga, zobowiązaniem i wezwaniem. Celem Misji jest odrodzenie wiary w ludziach, w których wiara i życie według niej prawie wygasło; ale także Misje Święte są szansą dla wszystkich bez wyjątku. Wszyscy bowiem potrzebujemy ciągłego nawracania się do Boga. Iluż to ludzi przyznaje się do Chrystusa, a w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym nie kieruje się nauką Ewangelii. Trafnie to ujął św. Jan Paweł II stwierdzając, że dzisiaj wielu „żyje tak, jak gdyby Boga nie było”. To będzie czas szczególny dla całej naszej parafii, którego celem, jest umocnienie i odnowienie życia wiary. W planie Misji Świętych, są m.in. nauki misyjne dla dzieci, młodzieży, małżeństw i chorych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami parafii oraz inne okolicznościowe spotkania. Każdy dzień ma swoje przesłanie. Na misyjnych ścieżkach będzie nas prowadził ks. Jarosław Zieliński CM, misjonarz Zgromadzenia Misji, św. Wincentego a Paulo. Szczegółowy plan naszych duchowych ćwiczeń jest wywieszony  
w gablocie przed kościołem oraz znajduje się na ulotkach (do zabrania) znajdujących się pod chórem. Jako wasi kapłani chcemy razem z Wami podejmować modlitwę w intencji akcji misyjnych dla ożywienia wiary w naszej parafialnej rodzinie. Wykorzystajmy dla Bożej sprawy te dni przygotowań do Parafialnych Misji Świętych. Liczy na nas Bóg, niech się nie zawiedzie.          
MODLITWA W INTENCJI MISJI PARAFIALNYCH (
do codziennego odmawiania)
Panie Jezu, który ukochałeś nas do końca i nie chcesz śmierci grzesznika, lecz aby się nawrócił i żył, powierzamy Ci z ufnością czas naszych misji parafialnych i prosimy – ześlij Swojego Ducha Świętego i napełnij Twoją łaską serca wszystkich parafian.
Niech Duch Święty umocni to co słabe, uleczy to co chore, pojedna co skłócone, oświeci to co zakryte ciemnościami grzechu, uwolni to co w kajdanach nałogów
i ożywi to co duchowo umarłe. Niechaj udzieli Księdzu Misjonarzowi oraz każdemu
z nas obfitości Twoich darów i pomoże otworzyć serca na ogrom Twojej łaski.
Niech czas misji parafialnych, czas głoszenia Dobrej Nowiny, odmieni oblicze naszej parafialnej rodziny. Święty Jakubie, patronie naszej parafii – módl się za nami.                                                                                                                     
Wasi Duszpasterze     

Chrzest święty przyjęli: Paweł Klunder; Lidia Pipowska

Do domu Ojca w niebie odeszli:
Bruno Lipkowski 17.09
Marianna Obarzanek 19.09

Intencje mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 września 2022r.
08.30 – Śp. Stanisław, Jacek Theil; rodzice z obu stron
10.00 – O Boże Bł. dla: Marcelinki, z ok. ur. i Szymonka z ok. rocz. chrztu św.;
               oraz o łaskę nieba dla: śp. Urszuli Władysława Barańczuk i zmarłych
               z rodzin – Barańczuk, Wegner, Szutenberg, Koperskich, Wąsik;
               zmarłych w czyśćcu cierpiących
12.00 – Śp. Urszula Makary Dominiak, z ok. 20 rocz. śmierci Makarego
17.00 – Śp. Leon Knopek, w rocz. śmierci; Kazimierz Siemieński, w rocz. śmierci
PONIEDZIAŁEK – 26 września 2022r.
08.30 – Śp. Irena Jan Drzewieccy oraz rodzeństwo
17.00 – Śp. Bogumiła Landowska, w 6 rocz. śmierci; Józef i Helena Sierosławscy
Wtorek – 27 września 2022r.
08.30 –
Śp. Andrzej Teis, z okazji urodzin
17.00 – Śp. Aleksandra Rink
Środa – 28 września 2022r.
08.30 – w int. „Jezu, Ty się tym zajmij”
17.00 – Śp. Janusz Czapiewski, w rocz. śmierci; Alojzy, Mariusz
Czwartek – 29 września 2022r.
08.30 – Śp. Klemens Janicki; zmarli w czyśćcu cierpiący
17.00 – Śp. Irena Tadeusz Grzonkowscy; rodzice i rodzeństwo z obu stron
Piątek – 30 września 2022r.
08.30 – Śp. Eugenia Landowska, w 7 rocz. śmierci; dziadkowie z obu stron
17.00 – Śp. Agnieszka Józef Zakrzewscy i zmarli z rodziny
Sobota – 01 października 2022r.
08.30 – Śp. Konrad Zofia Sieg
17.00 –  Z podziękowaniem i prośbą o dalsze Boże Bł. dla Iwony i Andrzeja, z ok. rocz.
               ślubu.; oraz o łaskę nieba dla: śp. Urszuli Władysława Barańczuk i zmarłych
               z rodzin:  Wegner, Barańczuk, Szutenberg, Koperskich, Wieczorek
17.00 –  Z podziękowaniem za odebrane łaski, w 40 rocz. ślubu Teresy i Mariana,
               z prośbą o dalsze Boże Bł. i łaskę zdrowia dla Jubilatów i Najbliższych
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
08.30 – O zdrowie i Boże Bł. dla członkiń Róży MB Nieustającej Pomocy z Białowieży
              i ich rodzin oraz o radość nieba dla zmarłych członkiń
10.00 – Śp. Zofia Piotrowska – int. od Zakładu Pogrzebowego PK
12.00 – Śp. Franciszek Helena Gierszewscy; rodzice i rodzeństwo z obu stron
17.00 – Śp. Zofia Klemens Nitka; Anastazja Stanisław Ortman
KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 września 2022r.
7.45 – Śp. Stefan Śpica, z ok. urodzin
PONIEDZIAŁEK – 26 września 2022r.

7.45 – int. Sióstr
WTOREK – 27 września 2022r.
7.45 – int. Sióstr
ŚRODA – 28 września 2022r.
7.45 – int. Sióstr
CZWARTEK – 29 września 2022r.
7.45 – Jerzy i Krzysztof Kłosowscy
PIĄTEK – 30 września 2022r.
7.45 – O przemianę dla Teresy
SOBOTA – 01 października 2022r.
7.45 – Śp. Irena Władysław Runka, rodzice z obu stron
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
7.45 – int. Sióstr
KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 września 2022r.
11.00 – Śp. Hilary Klemann, w rocz. śmierci; Antoni Piesik, z ok. urodzin
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
11.00 – Śp. Franciszek Talaśka, z ok. imienin
KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 25 września 2022r.

7.30 – w int. Parafian
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 02 października 2022r.
7.30 – w int. Parafian