Ogłoszenia Duszpasterskie

1. Tekst dzisiejszej Ewangelii jest jednym z tych trudniejszych do interpretacji. Wydawałoby się, że Jezus zachęca nas do bycia przebiegłymi, zaradnymi, w celu osiągnięcia lepszego miejsca, pozycji, awansu… Wydarzenie dzisiejszej Ewangelii rozgrywa się w domu faryzeusza, który w szabat, po modlitwach w synagodze, zaprasza Jezusa do siebie na posiłek. Od gości nie oczekuje się zajmowania miejsc przy stole na chybił trafił. W tym względzie obowiązuje ustanowiona przez tradycję hierarchia – najważniejszy gość na środku, z gospodarzem obok niego.

Jesteśmy gośćmi na niedzielnej Eucharystii. Przychodzimy tutaj nie z powodu tego co zrobiliśmy, osiągnęliśmy i na co zasługujemy, ale ponieważ Jezus jest naszym gospodarzem i wezwał nas, abyśmy byli jego gośćmi, a względem siebie braćmi i siostrami. Niech będzie w nas wdzięczność do Jezusa, gospodarza tej uczty, że nas dostrzegł, docenił i zawołał nas, by „zająć lepsze miejsce” czyli bliżej siebie na uczcie eucharystycznej.

2. Serdeczne Bóg zapłać za składane dzisiaj ofiary na potrzeby naszego kościoła.

3. Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać kończący się niebawem czas wakacji. Niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga ani też wrażliwości na drugiego człowieka. Uczmy nasze dzieci szacunku do drugiego człowieka spotykanego na ścieżkach życia, jak też do całego świata stworzonego, który jest widzialnym znakiem miłości Boga do nas. Pamiętajmy, że od Pana Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Warto też skorzystać z sakramentu pokuty. Życzymy, aby wakacje, czas urlopu był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

4. W sierpniu, miesiącu szczególnie poświęconym Maryi oraz miesiącu ważnych rocznic patriotycznych zachęcamy wiernych do powstrzymania się od spożycia wszelkich napojów alkoholowych. Niech dar abstynencji ofiarowany w intencji Ojczyzny pogłębi w Narodzie wzajemne zrozumienie i solidarność w dobru i prawdzie.  

5. W czwartek 1 września rozpoczniemy modlitwą nowy rok szkolny i katechetyczny dla dzieci i młodzieży. Wielki trud nauczania i wychowania młodego pokolenia polecajmy Miłościwemu Bogu. Msza święta z uroczystym poświęceniem tornistrów na rozpoczęcie nowego roku szkolnego zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym 1 września o godzinie 8:15, a w Kościele filialnym w Kiełpinie o godzinie 9.15.

6.W Niedzielę 4 września o godz. 16:00 w Lesie w Rudzkim Moście pod Pomnikiem Pomordowanych Jego Ekscelencja Ks. Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj odprawi Mszę Świętą w intencji poległych za naszą wolność.  

7.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W czwartek modlimy się
o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym
o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00, a o 15:30 Msza Św.. Prosimy, aby Rodzice przypomnieli w sposób szczególny młodzieży, przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania oraz dzieciom po I Komunii,
o nabożeństwach pierwszych piątków.

8. Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. proboszcz w piątek (02.09)
od godz. 9:00 miasto. Ks. Wikariusz chorych z Wiśniówki i Kiełpina w sobotę (03.09) od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych w I czwartek (01.09) od godziny 11:00.

9. W przyszłą niedzielę 4 września po Mszy Świętej o godzinie 12:00 odbędą się zapisy do I Komunii Świętej dzieci z klas III. Informujemy, że podczas wrześniowych zapisów, zarówno rodzice zgłaszający dzieci do I Komunii Świętej, jak i kandydaci do Sakramentu bierzmowania spoza naszej wspólnoty parafialnej, są zobowiązani są do przyniesienia zgody ze swojej parafii. Dopiero po uzyskaniu i przedstawieniu pozwolenia od swojego księdza proboszcza, będzie możliwe wpisanie na listę przygotowujących się do powyższych sakramentów. Ważne: Ponadto, jeśli wyżej wymienieni nie byli chrzczeni w naszym kościele, rodzice powinni zarazem dostarczyć akt chrztu z parafii, w której odbył się chrzest dziecka.

10. Z kalendarza liturgicznego:

– 29 sierpnia (pn.) Wspomnienie męczeństwa  św. Jana Chrzciciela

– 3 września (sob.) Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

11. Przypominamy, że nasz kościół, w Roku świętym Jakubowym(który jest rozszerzony na 2 lata trwania 2021/2022), jest kościołem stacyjnym. Zatem możemy jeszcze do 31 grudnia, każdego dnia – zyskać odpust zupełny! Skorzystajmy ze spowiedzi świętej, słuchanej 15 minut przed Mszą św. i spełnimy warunki odpustu, by móc czerpać ze skarbca Kościoła, uzyskując odpust przypisany dla naszej świątyni.

12. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.

13. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 15 września 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów.    na temat warunków przyjęcia są  podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.         

14. Wszystkim oraz solenizantom oraz jubilatom nadchodzącego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia, obfitości łask. Szczęść Boże.

Intencje mszalne
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 sierpnia 2022r.
08.30 – Śp. Bronisław Pstrąg i z rodziny Pstrąg i Wamka
10.00 –  Śp. Helena, Jan Giłka w 15 rocz. śm. Heleny
12.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 12/30)
17.00 – Śp. Helena, Jozofat Tyda
PONIEDZIAŁEK – 29 sierpnia 2022r.
08.30 –
Śp. Urszula Szweda 12 rocznica śmierci
17.00 – Śp. Z rodzinny Adamczyk, Gracz, Oller i Kuklińskich i Śp. Bogdan Went
Wtorek – 30 sierpnia 2022r.
08.30
– Śp. Zofia Ciesielska w 8 rocznicę Śmierci
17.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 14/30)
Środa – 31 sierpnia 2022r.
08.30 – Jezu, Ty się Ty zajmij
17.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 15/30)
Czwartek – 1 września 2022r.
08.15 – W intencji dzieci i nauczycieli o Boże Błogosławieństwo w Nowym roku
               szkolnym dla szkoły podstawowej nr 1 im. Ks. Generała Józefa Wryczy
               w Tucholi z poświęceniem nowych tornistrów
17.00 –  Śp. Maria Puczyńska w rocz. śm. I z rodziny Puczyńskich, Polaszek,
               Ks. Jan Pliszka i Welter
Piątek – 2 września 2022r.
08.30 – O Boże Błogosławieństwo dla Stefanii Centkowskiej z okazji imienin
17.00 – Śp. Józef, Helena Skowrońscy
Sobota – 3 września 2022r.
08.30 – Śp. Adam Czarnowski w dniu urodzin
17.00 – Śp. Adam Welter w rocz. Urodzin, Helena, Jan Welter i z rodziny Welter i Zakryś
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 sierpnia 2022r.
08.30 – Śp. Zofia, Leon, Kazimierz, Henryk Rink w 2 rocz. Śm. Henryka
10.00 –  O boże prowadzenie oraz opiekę Matki Bożej
               dla taty Bohdana z okazji urodzin
12.00 – Śp. Bronisław, Bronisława, Krzysztof Łapka
17.00 – Śp. Stanisława Dymska w 3 rocz. Śmierci i zmarli z rodziny
              oraz Ks. Kanonik Kazimierz Janiszewski
KAPLICA SIÓSTR ELŻBIETANEK
XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 sierpnia 2022r.
8.00 – Intencja Sióstr
PONIEDZIAŁEK – 29 sierpnia 2022r.
8.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 13/30)
WTOREK – 30 sierpnia 2022r.
8.00 – Intencja Sióstr
ŚRODA – 31 sierpnia 2022r.
8.00 – Intencja sióstr
CZWARTEK –  1 września 2022r.
8.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 16/30)
PIĄTEK – 2 września 2022r.
8.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 17/30)
SOBOTA – 3 września 2022r.
8.00 –  Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 18/30)
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 września 2022r.
8.00 – Śp. Benedykt Zalewski (Msza greg. 19/30)
KOŚCIÓŁ FILIALNY – KIEŁPIN
XXII- NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 sierpnia 2022 r.
11:00 – Śp. Józef Gwizdała i jego rodziców
CZWARTEK – 1 września 2022 r.
9:15 – W intencji dzieci i nauczycieli o Boże Błogosławieństwo w Nowym roku
szkolnym dla szkoły podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie
               z poświęceniem nowych tornistrów
I PIĄTEK – 2 września 2022 r.
15:30 – Śp. Łucja, Mieczysław, Eugeniusz Imbiorowicz
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 września 2022 r.
11:00 – Śp. Władysława, Stanisław Szymańscy, Jan, Maria Michalscy
KAPLICA W SZPITALU TUCHOLSKIM (IV Piętro)
XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 28 sierpnia 2022 r.

7:30 – Śp. Jan, Irena, Helena Klunder w 3 rocz.  śm. Jana i zmarłych z rodziny
XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 4 września 2022 r.

7:30 – Śp. Zofia, Klemens Nitka