Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Ogłoszeniami Duszpasterskimi na V Niedzielę Wielkanocną – 15.05.2022 r.

1. Bardzo trudno znaleźć dziś wspólną myśl wszystkich trzech czytań biblijnych tej niedzieli. Ich treść układa się wedle pomysłu: Bóg potrzebuje nas na ziemi do pełnienia swoich dzieł. Dopiero potem da nam życie wieczne. A głównym prawem życia chrześcijan wypełniających swoją misję i zmierzających do Niebieskiego Jeruzalem czyni miłość.

 Przykazanie miłości na wzór Chrystusa, który za nas oddał swoje życie zawsze pozostanie trudnym wyzwaniem. Pytanie, czy potrafimy przynajmniej w drugim uszanować człowieka. Dość często chyba także my, chrześcijanie, używamy człowieka. W swoich rozgrywkach,
w realizowaniu swoich celów. Wróg jest kimś, w kogo można zmieszać z błotem, gdy sprawa jest słuszna. Pracownik jest bliźnim, dopóki pracuje ponad siły na nasz zysk czy naszą chwałę. Gdy mu ich zabraknie, wymienia się go jak zużytą oponę. No bo przecież wszystko musi grać. Sprawa jest ważna, a człowiek…

2. Pierwsza Komunia Święta oraz Sakrament Pokuty i Pojednania to dla dziecka i dla jego rodziców szansa na przeżycie wielkiego święta miłości Boga do człowieka. Msza święta wraz z komunią świętą jest niezwykłym darem Boga, który pragnie być pokarmem dla człowieka już tu, w wymiarze życia doczesnego. Los każdego z nas w dużej mierze zależy od tego, czym się karmimy na co dzień. Ważna jest zdrowa żywność dla naszego ciała, ale jeszcze ważniejsze jest to, czym karmimy nasz umysł i nasze serce. Dziś nasza parafia przeżywa tę podniosłą chwilę i dzieli radość z dziećmi pierwszokomunijnymi i ich rodzinami. Jednocześnie módlmy się by dzieci z wielką tęsknota oczekiwały każdego spotkania z Bogiem w Komunii św., a rodzice i najbliżsi, przez osobisty przykład, dawali świadectwo przynależności i zażyłej więzi z Jezusem Eucharystycznym.  Do uroczystej Komunii św. dzieci przystąpią na Mszy św. o godz. 12:00. Podczas tej mszy kościół zostaje do dyspozycji  wyłącznie dzieci komunijnych i ich rodziców. W Białym Tygodniu zapraszamy dzieci w strojach komunijnych na Mszę św. o godz. 17:00. Natomiast w niedzielę (22.V) gromadzimy się na Eucharystii – jak w dzień komunii, czyli o godz. 12:00.

3. Trwa miesiąc maj poświęcony Matce Bożej. Każdego dnia po Mszy św. o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo majowe. Modlimy się za Ojca świętego, za Kościół w Polsce, o pokój na świecie, o pokój w Ukrainie, za rodziny, o powołania kapłańskie  oraz zachowania naszej Ojczyzny od klęski suszy. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.     

4. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania klas ósmych ( z Grupy I) w sobotę (21.05) na Mszy Św. o godz. 17:00. Wszystkich POZOSTAŁAYCH kandydatów zapraszamy na dowolną Mszę św. w NIEDZIELĘ! W sobotę przychodzi tylko wskazana grupa. Przypominamy kandydatom o uczestnictwie w nabożeństwach majowych ( w kościele) wg wskazań zawartych w indeksie.

5. STUDIA   PODYPLOMOWE UPRAWNIAJĄCE   DO   NAUCZANIA   RELIGII Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia Podyplomowe realizowane będą w Pelplinie i w Toruniu.

Wszelkich informacji udziela ks. prof. dr hab. Janusz Szulist (szulist@umk.pl).
Są one także dostępne na stronie https://www.teologia.umk.pl/student/studia-podyplomowe

6. Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, odwołując się do bł. Carlosa Acutisa, napisał do młodych ludzi: „Możesz stać się tym, czym Bóg, twój Stwórca, wie, że jesteś, jeśli przyznasz, że jesteś powołany do wielkich rzeczy. Przyzywaj Ducha Świętego i idź z ufnością do wielkiego celu: świętości. W ten sposób nie będziesz kserokopią. Będziesz w pełni sobą samym” (107). Rozeznawanie powołania do Chrystusowego Kapłaństwa jako drogi do bycia w pełni sobą to fascynujące zaproszenie. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń.

 7. Z kalendarza liturgicznego:
-16 maja (pn.) święto, Św. Andrzeja Boboli, Prezbitera i Męczennika, patrona Polski

8. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.

9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

WPŁATY I DAROWIZNY NA CELE KULTU RELIGIJNEGO
Rzymskokatolicka Parafia p. w. Świętego Jakuba Apostoła

Plac Wolności 30. 89 – 500 Tuchola
SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 44 8174 0004 0017 9184 2000 0001.
Tytułem: „DAR NA CELE KULTU RELIGIJNEGO”
CARITAS nr konta:
SGB Bank Spółdzielczy O/Tuchola Nr: 37 8174 0004 0017 9067 2000 0001.

Zapowiedzi przedślubne:
4/2022/III  Andrzej Zakrzewski  st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
                   Karolina Hańska   st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola

5/2022/I Kajetan Rumiński      st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
                 Marta Leszczyńska   st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola

Udostępnij

Skip to content