Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami duszpasterskimi na Niedzielę Palmową 10.04.2022 r.

1. Kogo słuchać? Boga czy ludzi? Odpowiedź niby oczywista. Tyle że gdy przychodzi do konkretnych decyzji – znacznie mniej. Żeby ukryć swoją odmowę (powiedzenia Bogu „tak”) zaczyna się uprawianie egzegezy, która czarne zamieni na białe, a za „tak” weźmie faktyczne „nie”… Czy gdy przychodzi taka chwila jesteśmy gotowi dla wierności Bogu „podać grzbiet bijącym i policzki rwącym brodę” i „nie zasłonić twarzy przed zniewagami i opluciem”?

 2. Przeżywamy Niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Wspominamy uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej.
W ten sposób rozpoczynamy o0bchody Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

3. Na prośbę Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty w Tucholi, dzisiaj przed kościołem odbędzie się kwesta charytatywna pod nazwą „Pola Nadziei – Pomoc dla chorych „. Bóg zapłać za okazane wsparcie.

4. Podczas dzisiejszej Mszy Świętej o godz. 12:00 polecamy w modlitwie naszego księdza proboszcza Jana Pałubickiego, który obchodzić będzie pojutrze urodziny. Także we wtorek na Mszy o godz. 17:00 będziemy modlić się w intencji Jubilata.
Z kolei w najbliższy piątek przypada 37 rocznica sakry biskupa seniora Piotra Krupy

5. Przez cały Wielki Post składaliśmy ofiary do skarbonek caritasowskich, jako dar naszego serca, by w ten sposób przyjść z pomocą ludności ukraińskiej. Skarbonki –
w Wielkim Tygodniu – możemy przynieść do kościoła lub biura parafialnego.

6. Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania z obecnej klasy VIII
o obowiązkowym uczestnictwie w Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota).

7. Rodzice dzieci przygotowujących się do I komunii świętej mogą zakupić w zakrystii książeczki do nabożeństwa lub nabyć w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. Dzieci, które nie otrzymały na katechezie Formuły spowiedzi, proszone są o zgłoszenie się do zakrystii. Jednocześnie informujemy, że na spotkanie formacyjne dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców zapraszamy do naszej świątyni w sobotę 23 kwietnia o godz. 11:00.

8. Po dwóch latach powracamy, do przerwanej tradycji odprawiania ulicami naszego miasta Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek. Nabożeństwo rozpocznie się na Placu Wolności o godz. 20.30. Następnie przejdziemy ulicami: Ks. Wryczy, Świecką, Piastowską, Grunwaldzką, Al. LOP, 11 listopada  i Witosa do kościoła p.w. św. Bartłomieja.

9. Z kalendarza liturgicznego:
Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, które jest szczytem całego roku liturgicznego. Tym samym w czwartek wieczorem Kościół rozpoczyna świętowanie Paschy, czyli uroczystości wielkanocnych.
WIELKI CZWARTEK: Msza Wieczerzy Pańskiej koncelebrowana przez wszystkich kapłanów o godz. 17.00. Po Mszy św. czuwanie przy ciemnicy do godz. 22.00.
WIELKI PIĄTEK: W tym dniu obowiązuje post ścisły wszystkie osoby od 18 do 60 roku życia (spożywają 1x posiłek do syta i dwa razy lekki). Wszyscy inni obowiązani
są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.00. Po zakończeniu liturgii adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00.
WIELKA SOBOTA: Kościół trwa przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Tego dnia Kościół powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy świętej, dlatego jedyną liturgią jest Liturgia Godzin. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów będzie miało miejsce o godz. 9:00, 10:00 i 12:00 w kościele parafialnym. Natomiast
w Białowieży – w świetlicy o godz. 10:30 i pół godziny później, czyli o godz. 11:00
w kościele filialnym w Kiełpinie.
UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO: Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 19.00. Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku, która rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie Mszy Wigilii Paschalnej odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, dlatego przynosimy ze sobą świece. Mszę świętą rezurekcyjną z procesją wokół kościoła odprawimy w poranek wielkanocny o godz. 7:00. Pozostałe msze w niedzielę Wielkanocną (prócz 8:30) już według stałego porządku.

10. Pamiętając o chorych i starszych wiekiem, wszystkich pozdrawiamy. Błogosławieństwa Bożego i zdrowia życzymy wszystkim, a szczególną modlitwą obejmujemy solenizantów i przeżywających w tym tygodniu rocznice osobiste lub rodzinne! Niech Maryja Matka Boża ma wszystkich w swojej Macierzyńskiej opiece.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz   

Zapowiedzi przedślubne:
1/2022/II Łukasz Michalski, st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
Wiktoria Kiedrowicz, st. wol. – par. św. Jakub Ap. Tuchola
2/2022/II Bartosz Giersz, st. wol.- par. św. Jakub Ap. Tuchola
                  Sylwia Kortas, st.   wol. – par. św. Mateusza Ap. i Ew. Zdroje
3/2022/I Mateusz Kucharski, st. wol.- par. św. Józefa Rzem. Bydgoszcz
                Agnieszka Morżak      st. wol.- par. św. Józefa Rzem. Bydgoszcz

Do domu Ojca w niebie odeszli: Zofia Piotrowska 02.04.

Udostępnij

Skip to content