Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniami duszpasterskimi na VIII Niedzielę Zwykłą 27.02.2022 r.

1. Prawdziwa rzadkość. VIII niedziela zwykła w liturgii występuje mało kiedy. Uprzedza
ją zazwyczaj, rozpoczynający się w tym roku dość późno, Wielki Post. Z tym większą radością można więc rozpocząć lekturę czytań tej niedzieli.
Ich sednem jest chyba przesłanie: uważaj, jakich nauczycieli słuchasz. Sprawdź z kim masz do czynienia. I nie chodzi o zainteresowanie się najnowszymi plotkami, ale wsłuchanie się w to, co nauczyciel mówi. Tak, mowa człowieka nie tylko zdradza skąd pochodzi. Pokazuje też, co siedzi w jego sercu. Uważaj kogo słuchasz, uważaj, kogo traktujesz jako swego nauczyciela. Zobacz, co wydobywa ze skarbca swojego serca. Jeśli złość, irytację, obelgi, o nienawiści już nie mówiąc, to nie jest to nauczyciel, którego powinieneś słuchać. Jeśli sączy ci jad daleko posuniętej podejrzliwości wobec innych, pomówień, doszukiwania się złych intencji, to nie jest ktoś, kto powinien cię kształtować. To ślepiec, który co najwyżej doprowadzi cię do upadku. Słuchaj tego, w którego mowie widać owoce Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie.
2. Rozpoczynamy w naszej parafii adorację Najświętszego Sakramentu poprzedzającą Wielki Post (dawne nabożeństwo 40-to godzinne). Nabożeństwo to polega na modlitwie przed wystawionym Jezusem w Eucharystii dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela było złożone w grobie. Dzisiaj od godz. 13 do 17 będzie wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Natomiast jutro i pojutrze adoracja rozpocznie się po porannej Mszy świętej i potrwa do wieczornej. Zechciejmy przyjść do Kościoła, by włączyć się w adorację i choć kilka minut poświęcić na osobistą modlitwę.                                                               
3. Również od dzisiaj, w dniach 27 II – 05 III będziemy przeżywali Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to okres w polskim Kościele katolickim, który ma zachęcić wiernych do umiarkowanego picia alkoholu oraz całkowitej abstynencji podczas wielkiego postu. Inicjatywa ta przypada bowiem w ostatnią niedzielę przed Popielcem, a jej tradycja sięga 1968 roku. Wydarzenie nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej wynagradzania za grzechy, które zostały popełnione w czasie karnawału.
4. Środa Popielcowa – 02 marca.W tym dniu rozpoczynamy Wielki Post. Msze Święte
z posypaniem głów popiołem o godz. 8:30 i 17:00. W Kiełpinie o 15:30.
Tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli 3 posiłki w tym jeden do syta i abstynencja od pokarmów mięsnych. Jest to post ilościowy i jakościowy. Jakościowy (od mięsa) obowiązuje od 14 roku życia; ilościowy (3 posiłki) od 18-60 roku życia.
5. Rozpoczynający się czas Wielkiego Postu, w którym poprzez nabożeństwa tego okresu:
Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Post i Jałmużnę przygotowywać nas będzie do obchodzenia Paschy. Nabożeństwa Wielkopostne:
* Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17:00
* Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 17:00
6. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne. W czwartek modlimy się  o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W piątek spowiedź w kościele parafialnym o godz. 8:00 i 16:30. W kościele filialnym w Kiełpinie o godz. 15:00; o 15:30 Msza Św.
7.  Chorych z posługą sakramentalną odwiedzimy: ks. Proboszcz w piątek (04.03) od godz. 9:00 miasto. Ks. wikariusz w sobotę (05.03) chorych w Kiełpinie i Wiśniówce od godz. 9:00, a wszystkich pozostałych już w środę (02.03) od godz. 13:00.            
8. Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 12 marca i 23 kwietnia 2022 r. w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum od dwóch lat jest szkołą koedukacyjną z męskim internatem. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania. Kształtuje też ducha katolickiego wśród swoich wychowanków. Bliższe informacje na temat jej działalności można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl
9. W sobotę, 5 marca rozpocznie się Kurs przedmałżeński dla dekanatu tucholskiego
 w parafii p.w. św. Bartłomieja Ap.  w Tucholi. Spotkania ok. 18.45 (po Mszy św. o godz. 18.00) w każdą sobotę Wielkiego Postu na plebanii przy ul. Wincentego Witosa 3 w Tucholi. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli kursu przedmałżeńskiego, a planują  zawarcie sakramentu małżeństwa.
10.Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl). Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy.
11. Spotkanie kandydatów do Sakramentu bierzmowania klas ósmych ( z Grupy I) 
w sobotę (05.03) na Mszy Św. o godz. 17:00. Następnie spotkanie formacyjne.
12. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę
i czwartek od 09:00-10:00.                                                                                                                               
13. Z kalendarza liturgicznego:
– 04 marca (pt.) święto Św. Kazimierza Królewicza
14. Wszystkim naszym drogim Parafianom, miłym Gościom i Dobrodziejom naszej Parafii życzymy miłej niedzieli, Bożego błogosławieństwa, opieki Świętej Rodziny i Św. Jakuba.
Ks. Jan Pałubicki Proboszcz, Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz

Do domu Ojca w niebie odeszli:
Kamila Rostankowska   18.02.
Jadwiga Nelke 19.02.                                                                                                                                                              

Udostępnij

Skip to content