Zapraszamy do zapoznania się z Ogłoszeniami Duszpasterskimi na V Niedzielę Zwykłą 06.02.2022 r.

1. Czytania tej niedzieli chyba nie wymagają zbyt wielu objaśnień. Za to są wyjątkowo piękne. Głównym ich tematem jest powołanie. Bywa ono – jak to było widać już przed tygodniem na przykładzie Jeremiasza – bardzo różnie przyjmowane. Często jednak z poczuciem, że jest się go niegodnym.
Powołanie niczego nie kończy i nie wieńczy. Dopiero rozpoczyna przygodę Boga z człowiekiem. Gdy uświadomić sobie, ze każdy z nas otrzymał Boże powołanie – do bycia chrześcijaninem – rodzi się pytanie, na ile przeżywamy życie jako przygodę z Bogiem. Bo często zachowujemy się, jakbyśmy dopiero mieli się na tę drogę zdecydować. Ciągle gotowi jesteśmy wycofać swoje „tak”.

2. W piątek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych.
W naszym kościele Msze Święte z udzieleniem sakramentu dla chorych będziemy sprawowali o godz. 08.30 i 17.00. Serdecznie prosimy o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni. 3. Składane za tydzień ofiary na tacę będą przeznaczone na koszty remontu budynku Seminarium Duchownego w Pelplinie. Kolektę tę, w ubiegłym roku ogłosił ksiądz biskup diecezjalny w specjalnie wystosowanym liście. Aktualnie ponawia prośbę, pisząc: „W nawiązaniu do ofiarności i otwartości naszych wiernych na wszelkie potrzeby życia Kościoła, pragnę poprosić o dalsze kontynuowanie, jak również o wyrozumiałość przy okazji kolekty przypadającej w tym roku w niedzielę 13 lutego i 12 czerwca, które przeznaczone zostaną na dalsze prace w ramach remontu budynku Seminarium Duchownego. Realizowany remont Seminarium Duchownego, niezależnie od programu unijnego, jest remontem generalnym, stąd myśląc o odpowiedzialności za to szczególne miejsce w życiu diecezji, proszę zarówno o modlitwę o nowe, dobre i święte powołania do stanu duchownego, jak również o ofiarność na rzecz renowacji i termomodernizacji budynków seminaryjnych oraz funkcjonowania wspólnoty seminaryjnej. Ufam i wierzę, że z Bożą i ludzką pomocą podołamy, zaś wspólna troska o powołania wyda dobre owoce.
4. Biuro parafialne czynne w poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00.
5. Z kalendarza liturgicznego:
– 10 lutego (czw.) wspomnienie, Św. Scholastyki, dziewicy.
6. Wszystkim naszym drogim Parafianom, miłym Gościom i Dobrodziejom naszej Parafii życzymy miłej niedzieli, Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej i Św. Józefa. 

Wasi Duszpasterze

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY
(1 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2022 r.)

Przypominamy, że Decyzją papieża Franciszka Rok Święty Jakubowy – z powodu pandemii koronawirusa – potrwa wyjątkowo dwa lata (2021, 2022).

Rok Święty Compostelański według tradycji i ustaleń Stolicy Apostolskiej rozpoczyna się w roku, w którym 25 lipca – wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jakuba Większego – przypada w niedzielę. Tak było w roku ubiegłym. Dlatego powinien zakończyć się 31 grudnia 2021 roku, lecz ze względu na pandemię COVID-19 i ograniczenia epidemiologiczne papież Franciszek zdecydował się przedłużyć jubileusz do 2022 roku. W związku z tym – jak czytamy w komunikacie – Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy do dnia 31 grudnia 2022 r., odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawiedzą w formie pielgrzymki kościół stacyjny i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła. Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia – brzmi komunikat.

Udostępnij

Skip to content