Zapraszamy się do zapoznania się z ogłoszeniami duszpasterskimi na IV Niedzielę Adwentu 19.12.2021 r.

 1. W Czytaniach z IV niedzieli Adwentu wyraźnie czuje się już atmosferę oczekiwania. Już zaraz. Jeszcze chwila. W końcu się doczekamy. I się zacznie. Tymczasem… Maryja idzie służyć swojej krewnej. Choć ma urodzić Bożego Syna. Piękny wzór dla chrześcijan. I jakiś wyrzut, że Boże wybranie powinno mobilizować do służby, nie do szukania zaszczytów.
  Dalej… „Błogosławiona, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. My chrześcijanie też jesteśmy błogosławieni, gdy wierzymy Bogu. Nawet jeśli Jego obietnice czy żądania wydają się nam nie do zrealizowania.
 2. Istotą czasu adwentowego jest przygotowanie się na spotkanie z Chrystusem w Święta Bożego Narodzenia, ponadto okresem przypominającym nam, że całe życie człowieka jest przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem po śmierci i na końcu czasów. W tym przygotowaniu konieczne jest ciągłe nawracanie się: pojednanie z Bogiem, odrzucanie zła i wybór dobra. To dokonuje się w sakramencie pokuty. Dziękujemy tym, którzy już skorzystali ze spowiedzi w czasie adwentu. Sakramentu pokuty i pojednania w naszym kościele udzielamy 15 minut przed każdą Mszą św. Natomiast w sąsiednich parafiach tucholskich jest jeszcze możliwość skorzystania ze spowiedzi z udziałem kapłanów z dekanatu. Jutro u św. Bartłomieja, a w środę w Bożym Ciele.
 3. Zapraszamy serdecznie wszystkich na ostatnie Msze św. adwentowe. W naszym kościele są one celebrowane o godz. 17:00 do najbliższego czwartku włącznie. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana. Dzieci prosimy o przygotowanie ozdób w postaci aniołków do dekoracji żłóbka.
 4. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pamiętajmy o naszych chrześcijańskich i narodowych tradycjach. Niech nie zabraknie w naszych domach pobłogosławionego wcześniej w kościele wigilijnego opłatka i płonącej świecy Caritas. Możemy jeszcze nabyć je w zakrystii lub biurze parafialnym.
 5. Odwiedzimy chorych i starszych z przedświąteczną spowiedzią i Komunią św. w czwartek, 23 grudnia. Ks. Proboszcz od godz. 9:00 rozpocznie nawiedziny chorych w mieście. Ks. wikariusz odwiedzi chorych w Kiełpinie i Wiśniówce od godz. 9:00, a następnie wszystkich pozostałych od godz. ok. 11:30, zachowując dotychczasową kolejność.
 6. Jest też możliwość zgłoszenia dodatkowych chorych. Bezpośrednio po Mszy św. lub telefonicznie w godzinach urzędowania biura parafialnego (poniedziałek i piątek od 16:00-16:30; wtorek, środę i czwartek od 09:00-10:00). 7. W piątek wieczorem w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Może będzie to jedyna w roku okazja do pojednania, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś z bliskich, znajomych czy sąsiadów. Wigilijną wieczerzę rozpocznijmy wspólną modlitwą, odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-20), dzielmy się opłatkiem, śpiewajmy kolędy i pastorałki. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych, choć post ten nie jest już obowiązkowy – zachowajmy go ze względu na piątek, nie stawiajmy na wigilijnym stole alkoholu. Nie zapomnijmy w tym dniu o zmarłych, którzy nie zasiądą z nami przy stole, przynieśmy świecę na ich groby.
 7. Z troski o dobro duchowe i zdrowie organizujemy w tym roku w Wigilię, 24 grudnia, dwie Msze Święte Pasterskie. Pierwsza o godz. 22:00 a druga o północy. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, aby każdy kto tylko zechce, mógł na Eucharystii spotkać przychodzącego do nas Zbawiciela świata. Natomiast w kaplicy Sióstr Elżbietanek Msza się nie odbędzie ( dopiero w drugi dzień świąt), a w kościele filialnym w Kiełpinie już o 20:00. W Boże Narodzenie (25.12.) nie będzie Mszy św. o godz. 8:30, a w kaplicy szpitalnej zostanie odprawiona o godz. 9:00. Reszta Mszy tego dnia, jak również w drugi dzień świąt (26.12.) według porządku niedzielnego.
 8. Z kalendarza liturgicznego:
 9. 26 grudnia (niedz.) przypadające święto Św. Szczepana, pierwszego męczennika,
 10. w tym roku wyjątkowo ustępuje pierwszeństwa Niedzieli Świętej Rodziny. Tradycyjnie tego dnia odbędzie się zbiórka do puszek na szkolnictwo katolickie diecezji i Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 11. Drodzy Parafianie, pragniemy odwiedzić Was w Waszych domach, aby wspólnie pomodlić się i poprosić o Boże błogosławieństwo dla Waszych rodzin. Wizyta duszpasterska jest znakiem przynależności do naszej wspólnoty parafialnej, niech więc stanie się ona dla nas prawdziwym umacnianiem wzajemnych więzi. W przyszłym tygodniu podamy plan kolęd.
 12. Wszystkim parafianom i przyjaciołom naszego kościoła, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny bądź urodziny, składamy najlepsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitwie, zawierzając wszystkich opiece Matki Bożej i św. Józefa oraz polecając ich opiece Patrona parafii.
 13. Ks. Marcin Leszczyński Wikariusz Ks. Jan Pałubicki Proboszcz

Do domu Ojca w niebie odeszli: Regina Swoińska 15.12.2021 r.
Intencja papieska na grudzień: Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.

Udostępnij

Skip to content