V NIEDZIELA WIELKANOCY– 19 Maj 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. V Niedziela wielkanocna oraz Uroczystość I Komunii Świętej o godz. 10.00 w kościele parafialnym 28 dzieci przyjmie Pana Jezusa do swojego serca. W dniu dzisiejszym dzieci I Komunijne przychodzą o godz. 16.00 na Nowennę z podziękowaniami i prośbami wraz z błogosławieństwem pamiątek i dewocjonalji. Zapraszamy całe rodziny dzieci pierwszokomunijnych również rodziców chrzestnych do modlitwy
i dziękczynienia za przyjęcie Pana Jezusa w Sakramencie Eucharystii.
2. W biały tydzień dzieci pierwszokomunijne przychodzą na Mszę Św. o godz.17.00
3. Spowiedź w Kościele w dni powszednie w godz. 8.15 oraz 16.45 , Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 17.00.
4. Nabożeństwa Majowe w łączności z Mszą Świętą o godz. 17.00 w kościele parafialnym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy majowej dzieci, młodzież i dorosłych oraz zachęcamy do tradycyjnej modlitwy przy figurach i krzyżach przydrożnych. Zachowajmy ten zwyczaj.
5. Zapraszamy młodzież do Lednicy na spotkanie młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca 2019 r. Wyjazd dekanalny nastąpi spod parafii św. Bartłomieja w Tucholi (ul. W. Witosa 3) 1 czerwca 2019 r. o godz. 6.00, powrót 2 czerwca około godz. 4.00. Koszt wyjazdu to 70 zł. Zapisy na wyjazd na stronie www.parafiabartlomiej.pl w zakładce Lednica 2019 – ZAPISY NA WYJAZD lub pod nr tel.: 601166196
6. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

Nabożeństwa majowe – znaczenie i tradycja
Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Wielkim propagatorem tej formy czci Matki Bożej był jezuita, o. Muzzarelli, który w 1787 r. wydał specjalną broszurkę, którą rozesłał do wszystkich włoskich biskupów. Po mimo kasaty jezuitów przez Klemensa XIV, o. Mazurelli wprowadził nabożeństwo majowe w kościele w Rzymie. Rozpowszechnił je również w Paryżu, towarzysząc papieżowi Piusowi VII podczas koronacji Napoleona Bonaparte. To właśnie Pius VII obdarzył nabożeństwo majowe pierwszymi odpustami. W 1859 r. kolejny następca św. Piotra – Pius IX, zatwierdził obowiązującą do naszych czasów formę nabożeństwa, składającego się z Litanii Loretańskiej, nauki kapłana oraz uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. „majówki” odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele Św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.
Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loretto, gdzie była niezwykle popularna. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Nowe wezwania posiadały aprobatę Kościoła i wynikały z rozwoju Mariologii. W Polsce jest o jedno wezwanie więcej.
W okresie międzywojennym, po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, za zgodą papieża Piusa XI, do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polski”.

Odszedł do domu Ojca Niebieskiego nasz parafianin
Mieczysław Fierek – 06.05.2019r.
Wieczny odpoczynek Racz Mu dać Panie…

Zapowiedzi Przedślubne
/6/III