III NIEDZIELA WIELKANOCY– 5 Maj 2019 r.

III NIEDZIELA WIELKANOCY– 5 Maj 2019 r.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Dzisiaj obchodzimy III Niedzielę Wielkanocną. Zmartwychwstanie Pana Jezusa Chrystusa jest wciąż żywe w naszych sercach i wspólnocie Kościoła.
2. Dzieci przygotowujące się do I komunii św. przychodzą w niedzielę na godz. 12.00 do kościoła parafialnego oraz na próby formacyjne w tygodniu we wtorek i czwartek na godz. 16.00.
3. Uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej w naszym kościele dnia 19 maja 2019r o godz. 10.00, Spowiedź przed uroczystością w sobotę 18 maja o godz. 9.00
4. W dniu dzisiejszym kolekta specjalna na potrzeby naszego kościoła. Za złożone ofiary na ten cel składamy serdeczne „Bóg Zapłać”.
5. Spowiedź w Kościele w dni powszednie w godz. 8.15 oraz 16.45 , Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą środę o godz. 17.00. w tym miesiącu od 05.05.2019r rozpoczynamy śpiewać w każdą Niedzielę „Godzinki do NMP”
o godz. 7.55
6. Modlitwy o urodzaje i procesje po Mszy Świętej o godz. 17.00:
Poniedziałek 06.05.2019r – Do figury Św. Jakuba ul. Lipowa
Wtorek 07.05.2019r – Plac Wolności do MB Królowej Polski
Środa 08.05.2019r – Do figury Św. Rozalii ul. Nowodworskiego
7. Ks. wikariusz odwiedzi chorych na wioskach w sobotę 11.05.2019r od godz. 9.00.
8. Przed kościołem św. Jakuba Apostoła w dzisiejszą niedzielę maja 05.05.2019r oraz w następną 12.05.2019r, organizujemy kiermasz książki religijnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto z nadarzającej się okazji zakupu dobrej książki w korzystnej cenie skorzystać. Książki pochodzą z Wydawnictwa Diecezjalnego Krakowa. Zakup jakiejkolwiek książki przyczyni się do wsparcia charytatywnego potrzebujących naszej parafii i dzieci wyjeżdżających na kolonie letnie. Zapraszamy do zakupu i życzymy miłej lektury.
9. Nabożeństwa Majowe w łączności z Mszą Świętą o godz. 17.00 w kościele parafialnym. Zapraszamy do wspólnej modlitwy majowej dzieci, młodzież i dorosłych oraz zachęcamy do tradycyjnej modlitwy przy figurach i krzyżach przydrożnych. Zachowajmy ten zwyczaj.
10. Zapraszamy młodzież do Lednicy na spotkanie młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca 2019 r. Wyjazd dekanalny nastąpi spod parafii św. Bartłomieja w Tucholi (ul. W. Witosa 3) 1 czerwca 2019 r. o godz. 6.00, powrót 2 czerwca około godz. 4.00. Koszt wyjazdu to 70 zł.
Zapisy na wyjazd na stronie www.parafiabartloiej.pl w zakładce Lednica 2019
– ZAPISY NA WYJAZD lub pod nr tel.: 601166196
11. „Bóg zapłać” za wszelką życzliwość, modlitwy i składane ofiary. Wszystkim solenizantom i jubilatom dnia dzisiejszego i nadchodzącego tygodnia, składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności oraz opieki Matki Bożej i wstawiennictwa naszego patrona, św. Jakuba Apostoła.
Ks. Proboszcz Jan Pałubicki

Okres Wielkanocny to 50 dni radości.
Trwa on od Niedzieli Zmartwychwstania do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Ten czas obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, jako „wielką niedzielę”. Osiem pierwszych dni Okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczystości, mają więc one charakter bardzo uroczysty. Wynika to z faktu, że prawda o Zmartwychwstaniu – największa i najradośniejsza powinna stać się osobistym przeżyciem każdego chrześcijanina. W tym przeżyciu pomocna ma być liturgia, zwłaszcza niedzieli,
z których każda jest powtórzeniem Wielkanocy (stąd nazwy II, III itd. Niedziela Wielkanocy). Ostatnim dniem oktawy wielkanocnej jest II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Zewnętrznymi oznakami przeżywanego okresu wielkanocnego są: krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, umieszczone przy ołtarzu. Symbole zmartwychwstania pozostają przy ołtarzu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Od II wieku datuje się zwyczaj obchodzenia przez chrześcijan pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego jako osobnego święta. Od IV wieku Kościół obchodzi Wielkanoc przez osiem kolejnych dni, tworzących oktawę uroczystości Zmartwychwstania. Kończy się ona w drugą niedzielę wielkanocną, czyli w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dni oktawy mają najwyższą rangę uroczystości Pańskich. Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. w VII Niedzielę Wielkanocną.

Zapowiedzi Przedślubne
/4/II
Jarosław Nychnerewicz – st. Wolnego, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
oraz
Dorota Michałowicz – st. Wolnego, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
/5/II
Michał Pakowski – st. Wolnego, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
oraz
Martyna Górska – st. Wolnego, par. św. Jakuba Apostoła w Tucholi
/6/I
Sławomir Ossowski – st. Wolnego, par. św. Jadwigi Królowej w Chojnicach
oraz
Paulina Górska – st. Wolnego, parafia Raciąż